O czym porozmawiać przed ślubem?

Wspólny posiłek /fot. Fotolia
Jak sprawdzić, czy bierzemy ślub z właściwą osobą? Nawet jeżeli znamy się od lat, po ślubie dużo się zmienia. Aby stworzyć zgodne i szczęśliwe małżeństwo nie zawsze wystarcza miłość i pociąg seksualny. Powinniśmy również ustalić pewne kwestie, aby po ślubie nie okazało się, że mamy różne oczekiwania czy plany na przyszłość.
/ 27.06.2012 09:58
Wspólny posiłek /fot. Fotolia

Ten sam system wartości

Znany psycholog, Arnold Lazaurus twierdzi, że największe szanse na trwały związek mają te pary, których poglądy w zasadniczych, życiowych kwestiach są podobne. O tym, czy tak jest możemy się przekonać bacznie obserwując partnera, ale najlepszą metodą, aby poznać nasze oczekiwania jest szczera rozmowa.

O pieniądzach

Wspólne konto? Co zrobić gdy jedno z nas straci pracę? Czy umiemy spokojnie rozmawiać o wydatkach? Mamy podobne poglądy w zakresie oszczędzania i zarządzania domowym budżetem? Na co wydajemy najwięcej? Czy pożyczamy pieniądze rodzinie lub znajomym? Na te i wiele innych pytań dobrze jest odpowiedzieć sobie jeszcze przed ślubem. W przeciwnym razie może się okazać, że między małżonkami będzie dochodziło do wielu spięć na tle finansowym.

O dzieciach

Rozmowy o dzieciach to nie tylko miłe dyskusje na temat imion przyszłych potomków. Powinniśmy też porozmawiać o wychowaniu dzieci, a takie dyskusje często są trudne, ponieważ nie możemy ich poprzeć żadną praktyką. Przed ślubem możecie umówić się, że kobieta zostanie w domu z dzieckiem, a tymczasem, ona pół roku po urodzeniu będzie chciała wrócić do pracy. Wszystkiego ustalić się nie da, gdyż bycie rodzicem to rola wymagająca elastyczności i kreatywności. Możemy jednak obserwować siebie nawzajem w kontaktach z dziećmi znajomych czy dalszej rodziny. Nawiązujcie też do własnego dzieciństwa. Rozmawiajcie o tym co wam się podoba, a co nie, co warto przenieść na grunt własnej rodziny, a czego absolutnie nie chcecie powielać.

Polecamy: Małżeńskie typy

O seksie

Z seksem wiąże się wiele aspektów – temperamenty seksualne, podejście do zdrady i wierności, wybór antykoncepcji. Nie bójmy się rozmawiać o seksie i pamiętajmy, że na libido ma wpływ wiele czynników, w tym zmęczenie, stres, zażywanie leki czy antykoncepcja.
Niektórzy naukowcy radzą także poczekać z seksem do ślubu. Badanie opublikowane w Journal of Psychology dowiodło, że pary, które czekały z rozpoczęciem współżycia do ślubu, były o 15 procent bardziej zadowolone z seksu! Jeżeli jednak nie cechujecie się taką powściągliwością zastanówcie się nad najlepszą formą antykoncepcji. Na rynku dostępne są różne metody zapobiegania ciąży, począwszy od prezerwatyw, poprzez tabletki antykoncepcyjne, spirale, a nawet nowoczesne komputery, które określają codzienną płodność.

O obowiązkach domowych

Narzekanie na męża, który nie pomaga w domu, należy do powszechnych tematów kobiecych rozmów. Czy można ustrzec się przed pracą na dwóch etatach - zawodowym i domowym? Rozwiązanie nie jest trudne. Można zacząć od  przyjrzenia się temu, jakie obowiązki domowe nasz wybranek lubi wykonywać, oraz jaki był podział obowiązków domowych w jego rodzinie. Warto również porozmawiać na temat podziału obowiązków i już na początku małżeństwa ustalić podział większości prac domowych. Mężowi można zlecić cięższe zajęcia takie jak odkurzanie czy zmywanie podłogi, kobiety natomiast mogą zająć się praniem lub prasowaniem.

O rodzinie  bliskiej i dalszej

Podejście do własnych rodziców (i rodziny) jest widoczne już w pierwszych miesiącach związku. Jeżeli narzeczeństwo trwało kilka lat, mamy już pewne wyobrażenie na temat panujących w rodzinie relacji. Warto jednak zawczasu ustalić granice ingerencji najbliższych w wasze życie i mocno się tego trzymać.

Zobacz też: Dobra komunikacja w małżeństwie

Źródło: Materiały prasowe/www.ladycomp.pl/MS

Redakcja poleca

REKLAMA