Szczęśliwa para na wycieczce na skuterze. fot. Adobe Stock

Taka różnica wieku gwarantuje udany związek! Są najnowsze wyniki badań

Jaka jest idealna różnica wieku w związku? Naukowcy podali konkretną liczbę. To jest 20, 10 czy 5 lat?
Marta Kosakowska / 03.02.2020 17:31
Szczęśliwa para na wycieczce na skuterze. fot. Adobe Stock

Na temat różnicy wieku w związku krąży wiele mitów. Jedni uważają, że mężczyzna powinien być sporo starszy od swojej partnerki. Inni przeciwnie - twierdzą, że tylko pary w podobnym wieku mają szansę na długofalową relację.

Ile jest prawdy w tych obiegowych opiniach? Temat różnicy wieku w związku wzięli pod lupę amerykańscy naukowcy. Oto, co odkryli.

Idealna różnica wieku w związku

Badania na temat różnicy wieku w związku przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Atlancie w Stanach Zjednoczonych. Do testów zaprosili 3000 osób, które podzieliły się z badaczami swoimi doświadczeniami na temat związków.

Ze zgromadzonych danych wynika, że pary, które dzieli duża różnica wieku, czyli np. 20 lat, nie mają dużych szans na miłość na całe życie. Naukowcy określili ich szanse na zerwanie relacji na 95%. Jeśli różnica lat jest o połowę mniejsza, czyli wynosi około 10 lat, prawdopodobieństwo przetrwania związku rośnie. Ryzyko rozstania takich par to 39%. W przypadku 5 lat różnicy, jest ono rzędu 18%.

Zgodnie z wynikami badań naukowców, idealna różnica wieku w związku to rok. Pary rówieśników mają największe szanse na przetrwanie. W ich przypadku prawdopodobieństwo rozpadu relacji oszacowano na zaledwie 3%.

Źródło: independent.co.uk, onet.pl

Dowiedz się więcej:Dlaczego on nie chce uprawiać seksu? 5 możliwych przyczynJak z grzecznej dziewczynki stać się boginią seksu?