Konstruktywna krytyka - 7 najważniejszych zasad

Konstruktywna krytyka fot. Fotolia
Jak zwracać uwagę partnerowi, żeby nie wywołać kłótni? Sprawdź!
/ 02.07.2019 11:41
Konstruktywna krytyka fot. Fotolia

Denerwuje cię zachowanie partnera, ale nie wiesz jak je skrytykować, żeby nie ranić jego uczuć? Zwracanie uwagi drugiej osobie bywa bardzo krępujące i stresujące, jednak metoda konstruktywnej krytyki pozwoli ci wyrazić swoje niezadowolenie, unikając kłótni czy wzajemnej wrogości. Na czym polega? Jak krytykować konstruktywnie?

1. Określ cel

Krytyka nie powinna być sposobem rozładowania własnej frustracji! W pierwszej kolejności postaraj się określić, co ci się nie podoba i dlaczego. Następnie zastanów się, co chcesz osiągnąć przez krytykę, np. zyskać więcej czasu lub wyeliminować problem.

2. Opisuj konkretne wydarzenia i sytuacje

Mów o faktach, a wystrzegaj się subiektywnych ocen i uogólnień. Dzięki temu zapobiegniesz kłóceniu się o interpretacje. Przecież każdy z nas inaczej postrzega rzeczywistość, ma swój indywidualny punkt widzenia. Krytykując konstruktywnie, przywołuj konkretne wydarzenia, np. „W ciągu ostatnich trzech miesięcy tylko raz odkurzałeś” zamiast: „Nigdy nie odkurzasz, wolisz siedzieć przed telewizorem”.

3. Krytykuj sytuacje, nie osobę

Skup się na wydarzeniu lub zachowaniu, które chcesz zmienić, a nie na cechach charakteru osoby krytykowanej. Chociaż pokusa wyrzucenia z siebie negatywnych emocji jest duża, pamiętaj, że nie warto jej ulegać. Ktoś, kogo potraktujesz w taki sposób z pewnością poczuje się zaatakowany i będzie reagował wrogo. Dlatego krytykując, staraj się napiętnować sytuację, nie zaś osobę.

4. Mów o swoich uczuciach i potrzebach

Ważne jest, by mówić o emocjach otwarcie i by być ich świadomym – to podstawa udanej komunikacji międzyludzkiej. Pomoże ci w tym komunikat typu „ja”, czyli mówienie o tym, co w tobie wywołało zachowanie drugiej osoby. Krytykując dane wydarzenie czy zachowanie, powiedz, jakie uczucia w tobie wywołuje, np.: „Za każdym razem, kiedy tak się dzieje, jest mi bardzo przykro, ponieważ czuje się zignorowana”.

5. Doceń starania

Zanim skrytykujesz - powiedz, że zależy ci na waszej relacji i pozytywnym rozwiązaniu problemu. Pokażesz, że twoim celem nie jest umniejszanie, obrażanie czy czepianie się. Warto też zastosować metodę tzw. kanapki informacyjnej, która polega na przekazywaniu krytyki w taki sposób, aby nieprzyjemną wiadomość powiedzieć w towarzystwie pozytywnych komunikatów. Schemat wówczas wygląda tak: pozytywny komentarz, negatywny komentarz, pozytywny komentarz.

6. Propozycja rozwiązania problemu

Krytyka, która jest konstruktywna ma przede wszystkim pomóc wypracować lepsze rozwiązania problemów. Przyśpieszysz pozytywne zmiany, jeżeli przedstawisz propozycję rozwiązania. Możesz to zrobić, mówiąc np.: „Czy możemy się umówić, że od tej pory ty odkurzasz raz w tygodniu?”.

7. Wysłuchaj drugą stronę

Ponieważ krytykując konstruktywnie mówisz o sobie i swoich odczuciach, ważne jest, żebyś zapytał też drugą stronę, co myśli np. na temat proponowanego przez Ciebie rozwiązania. Pytając osobę krytykowaną o zdanie, okazujesz jej szacunek. W konstruktywnej krytyce nie chodzi przecież o to, żeby zachowywać się egocentrycznie.

Zobacz także

Czy DDA mogą zbudować szczęśliwy związek?
Jak czuć się kochaną?
Chcesz uratować związek? Przyjrzyj się temu, jak ze sobą rozmawiacie

Redakcja poleca

REKLAMA