Kłótnia w związku - 10 najczęściej używanych wyrażeń fot. Fotolia

Kłótnia w związku - 10 najczęściej używanych wyrażeń

Jakie słowa padają z ust, kiedy podczas kłótni w związku emocje wymkną się spod kontroli? Koniecznie przeczytaj!
/ 16.01.2017 15:12
Kłótnia w związku - 10 najczęściej używanych wyrażeń fot. Fotolia

W każdym związku raz na jakiś czas dochodzi do wybuchu konfliktu. To coś, czemu nie można zapobiec, bowiem nie ma ludzi, którzy tak samo się zachowują, myślą i czują. Kłótnia w związku nie jest taka zła, jak ją malują, pod warunkiem że partnerzy wiedzą, jak ze sobą rozmawiać. Takich par niestety jest mało. Większości z nas pod wpływem negatywnych emocji cisną się na usta słowa, których później żałujemy. Co zwykle mówimy w złości? Przedstawiamy 10 najczęściej używanych sformułowań.

1. To koniec!

Podczas kłótni w związku nie raz powiedziałaś partnerowi, że chcesz od niego odejść? Jeśli tak, oznacza to, że dałaś się ponieść emocjom. Dobrze wiesz, że tak naprawdę nie panujesz nad tym, co mówisz. Decyzja o rozstaniu powinna być dobrze przemyślana i uzasadniona, a nie podjęta w afekcie. Takimi słowami jedynie ranisz drugą połowę i wywołujesz w niej strach przed rozstaniem. Może pomyśleć, że nie jest dla ciebie wiele warta, skoro bez mrugnięcia okiem je wypowiadasz. Jeśli używasz ich podczas pierwszej lepszej sprzeczki, zastanów się, czy faktycznie jesteś szczęśliwa w związku. Być może czegoś ci w nim brakuje, ale nie czujesz się na tyle silna, żeby porozmawiać na ten temat z partnerem?

Jak mądrze rozwiązywać konflikty w związku?

2. Wszystko OK 

Dlaczego mówisz, że jest wszystko w porządku, skoro ty i twój partner doskonale wiecie, że nie jest? Jeśli w ten sposób chcesz załagodzić konflikt, lepiej znajdź inny sposób, bo ten jest jednym z najgorszych. Zamiast udawać, że nic się nie stało, zdobądź się na szczerą rozmowę z partnerem. Zamiatanie problemów pod dywan nie poprawi waszych relacji, lecz może je pogorszyć.

3. To twoja wina!

Często zrzucasz winę na partnera? Zanim zaczniesz obrzucać go obelgami, zastanów się, czy wina nie leży przypadkiem również po twojej stronie. Wielu ludzi nie potrafi w związku spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się do błędu. Zamiast tego woli zrzucić odpowiedzialność za to, co się stało, na drugą połowę. Jeśli ty też masz do tego tendencję, zastanów się, do czego to może doprowadzić.

4. Jesteś taki sam jak twój ojciec/twoja matka!

Nawet jeśli twój partner odziedziczył po jednym ze swoich rodziców cechę, która doprowadza cię do szału, pamiętaj, że nie miał na to wpływu. Powinnaś zaakceptować jego wadę, zamiast podkreślać pod wpływem emocji, jak bardzo cię irytuje. Twój partner z pewnością ma świadomość, że ci przeszkadza i stara się z nią walczyć. Poza tym nikt nie lubi być do nikogo porównywany. Wykrzykując, że jest taki sam jak jego ojciec czy matka, obrażasz go i rodzica, czego po złagodzeniu konfliktu możesz gorzko żałować.

5. Jesteś...! (wiązanka niecenzuralnych epitetów)

Jeśli w czasie kłótni wyzywasz swojego partnera od najgorszych, to sygnał, że nie masz do niego za grosz szacunku. Pod wpływem negatywnych uczuć nietrudno stracić nad sobą panowanie, ale istnieją pewne granice, których nie należy przekraczać. Wulgaryzmy pod adresem partnera psują związek, dlatego kiedy podczas sprzeczki emocje zaczynają brać górę nad rozumem, wyjdź z domu. Krótki spacer pozwoli ci ochłonąć i pozbierać myśli. Przed opuszczeniem mieszkania powiedz, kiedy wrócisz. Wyjście bez słowa wyjaśnienia może jedynie pogorszyć sytuację.

Agresja słowna, czyli kiedy słowa ranią

6. Ty zawsze/nigdy/na pewno...!

Podczas zażartej kłótni mamy tendencję do używania kwantyfikatorów, czyli słów, które zazwyczaj mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, np. "Ty nigdy niczego nie sprzątnąłeś", "Ty zawsze wiesz lepiej". Przez nie wywołujemy złość w partnerze, bowiem nie może się przed nimi bronić. Kwestionowanie czegoś, co jest wyssane z palca, nie ma najmniejszego sensu i nie prowadzi do niczego dobrego. Może jedynie zaostrzyć konflikt, dlatego powinnaś zaprzestać stosowania tego typu zwrotów. Naprawdę istnieje wiele innych metod na rozładowanie negatywnych emocji.

7. Domyśl się

Te słowa często padają z twoich ust podczas kłótni z partnerem? A po ich wypowiedzeniu pewnie łapiesz focha? Jeśli wydaje ci się, że dzięki takiemu zachowaniu szybko dojdziecie do porozumienia, jesteś w dużym błędzie. Postawiłaś swojego faceta w sytuacji bez wyjścia. Jest zupełnie bezradny, bo naprawdę nie wie, o co ci chodzi, co gorsza, nie ma pojęcia, jak wpaść na właściwy trop. Nic nie przyjdzie mu do głowy, nawet jeśli wykazuje ku temu szczere chęci. Zamiast kazać mu się domyślać, zachowaj się jak na dojrzałą kobietę przystało i bez ceregieli wyjaśnij, dlaczego się obraziłaś. Dzięki temu będzie mógł się jakoś do tego ustosunkować.

8. Gdybyś mnie naprawdę kochał, to...

Jeśli zdarza ci się podczas kłótni użyć tego zdania, dla dobra waszego związku wybij sobie z głowy jego stosowanie. Te słowa to nic innego jak szantaż emocjonalny. Jeśli chcesz coś uzyskać od partnera, wiedz, że istnieją bardziej uczciwe metody. Zastanów się, jakbyś zareagowała, gdyby twój mężczyzna zarzucił ci, że nie chcesz dla niego czegoś zrobić, bo go nie kochasz. Na pewno poczułabyś się dotknięta i nie wiedziała, jak się zachować.

9. Nic nie rozumiesz

To zdanie, zwykle wyrwane z kontekstu, często pada z ust kobiety podczas kłótni w związku. Jeśli uważasz, że twój partner cię nie rozumie, opowiedz mu szczerze i precyzyjnie o swoich uczuciach. Nawet jeśli znacie się od wielu lat, nie potrafi przecież czytać w twoich myślach. Przedstaw swoje stanowisko, trzymając emocje na wodzy. Kłótnia wbrew pozorom może przynieść partnerom korzyści, pod warunkiem że potrafią się słuchać i przedstawić swój punkt widzenia.

10. Nie obchodzi mnie to

Jeśli partner chce ci coś zakomunikować, powinnaś go wysłuchać, nawet jeśli nie masz ochoty w danym momencie na niego patrzeć. Nie możesz ignorować tego, co ma ci do przekazania. Wiele osób podczas kłótni w związku ma tendencję do zachowywania się lekceważąco wobec partnera, nie przynosi to jednak dobrych rezultatów. Jakbyś się czuła, gdyby twój mężczyzna potraktował cię w ten sam sposób? Zapanuj nad emocjami i pozwól mu uzasadnić swoje stanowisko. To może stanowić pierwszy krok do porozumienia.

Jak porozumiewać się z partnerem?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)