Kiedy warto przyjaźnić się z byłym?

Kobieta i mężczyzna
Czy przyjaźń między kobietą i mężczyzną po rozstaniu jest w ogóle możliwa? Wiele przypadków pozwala odpowiedzieć twierdząco na to pytanie. Ale... no właśnie - są też pewne "ale".
/ 18.02.2011 13:09
Kobieta i mężczyzna

Zanim podejmiesz decyzję o przyjaźnieniu się z byłym partnerem, warto zrobić sobie rachunek sumienia i odpowiedzieć na pytania: Czy utrzymujesz z nim kontakty bo darzysz go sympatią i lubisz jego towarzystwo? Czy nadal czujesz coś do niego i uważasz, że decyzja o rozstaniu była zbyt pochopna?

Szczera chęć utrzymania kontaktu, a nie ukryte pragnienie uratowania związku. Cenisz go za to jakim jest człowiekiem itp.

Według psychologów zwykle pod przykrywką przyjaźni kryje się lęk przed samotnością albo nadzieja jednej ze stron na powrót do ukochanego. Warto zastanowić się czy na pewno chcesz się tylko przyjaźnić, czy to nie jest podświadome działanie, aby ponownie zbliżyć się do partnera. Jeżeli czujesz obojętność, ale zależy Ci na szczęściu byłego, przyjaźń będzie dobrym pomysłem. 

- Jeśli ktoś przez lata był częścią mojego życia i zarazem najważniejszą w nim osobą, to trudno nie utrzymywać kontaktu. Mój były partner jest jednym z moich najlepszych przyjaciół i nie widzę powodu, dlaczego miałoby by być inaczej. Dla mnie to rzecz naturalna. Tym bardziej, że żadne z nas nie zrobiło krzywdy drugiemu, a decyzja o rozstaniu została podjęta wspólnie. Straciłam partnera, ale zyskałam kumpla i przyjaciela – mówi Kasia, która była w związku 3 lata i nadal utrzymuje kontakt z byłym partnerem.

Kiedy po jego stronie również istnieje szczera chęć tylko przyjaźnienia się. 

Wszystko zależy od tego, jak postrzegacie siebie nawzajem po rozstaniu, czy jesteście na stopie koleżeńskiej czy dalej myślicie w aspekcie miłosnym. - Byłam z Michałem niecały rok, od samego początku świetnie się dogadywaliśmy i bawiliśmy w swoim towarzystwie, jednak nagle coś między nami wygasło, coraz rzadziej się spotykaliśmy. Po rozstaniu jednak postanowiliśmy utrzymywać kontakt.

Widujemy się dosyć często, dalej dobrze nam się rozmawia, śmiejemy się z tych samych żartów. Ja mam nowego partnera, z którym jestem szczęśliwa. Zauważyłam jednak, że mój eks nie potrafi sobie znaleźć kogoś nowego, obawiam się, że ciągle mnie kocha. Zastanawiam się, czy dalej powinnam się z nim przyjaźnić – rozważa Monika.

Warto na samym początku obserwować zachowanie byłego partnera, czy nie nadużywa on pojęcia przyjaźń i jakim uczuciem nas darzy.

Zobacz również: Przyjaźń z eks czy to możliwe?

Zanim zostaliście parą kumplowaliście się.

Często zdarza się, że dopiero po kilku latach zwykłej znajomości decydujemy się na związek, np. chodziliście do jednej szkoły, klasy, bądź Wasi rodzice byli dobrymi znajomymi. Jeśli wcześniej byliście dobrymi kumplami, a po rozstaniu nie czujecie do siebie żalu, to warto powrócić do dawnych relacji. Macie dużą szansę na prawdziwą przyjaźń. 

Macie wspólną paczkę znajomych.

Poznaliście się na domówce, koncercie, urodzinach koleżanki/ kolegi? Macie wspólnych znajomych? Po rozstaniu macie okazję dosyć często widywać się w pubach, na imprezach, organizowanych spotkaniach przez Waszych znajomych?

W takiej sytuacji warto zadbać o dobre stosunki z byłym. Bycie w dobrych relacjach spowoduje, że nie ucierpią na tym kontakty z innymi, a Wy sami będziecie czuli się swobodnie w swoim towarzystwie.

Łączy Was wspólna pasja. 

Połączyło Was takie samo zainteresowanie? Tenis, taniec, bądź sporty zimowe? Wiesz, że po rozstaniu będziecie widywali się na imprezach sportowych, korcie, ściance wspinaczkowej, obozach przetrwania, czy zajęciach tanecznych? Do tej pory lubiliście spędzać wspólnie czas? Nie rezygnuj z towarzystwa swojego byłego partnera. Nawet jeśli rozstaliście się w gniewie, wspólne hobby pomoże Wam złagodzić obyczaje.

W przyjaźni warto:

1.Mieć wzgląd na uczucia swojego obecnego partnera.

2.Uczucia partnerki swojego byłego.

3.Nie ukrywać przyjaźni z byłym przed swoim obecnym partnerem.

4.Wykluczyć kontakty intymne, które z przyjaźnią mają mało wspólnego.

Zrezygnuj z przyjaźni wtedy gdy:

1.Robisz to tylko, dlatego, że czujesz się samotna.

2.Robisz to, dlatego, że żal Ci partnera (to Ty zerwałaś).

3.Nie potrafisz zrozumieć, dlaczego się rozstaliście.

Polecamy: Poznaj metody podtrzymywania więzi

Redakcja poleca

REKLAMA