Jak sobie radzić, gdy nieśmiałość przeszkadza w zawieraniu związków?

Uświadom sobie, że jesteś wartościowa osobą. Napewno jest coś, w czym jesteś dobry!/ for. Shutterstock
 Jeśli należysz do osób nieśmiałych, z pewnością wiesz, że nie jest to przyjemny stan. Zapewne nie raz towarzyszyły ci, związane z Twoją nieśmiałością, przykre emocje - przygnębienie, zawstydzenie czy lęk przed zawieraniem nowych znajomości. Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc.
/ 29.09.2010 16:50
Uświadom sobie, że jesteś wartościowa osobą. Napewno jest coś, w czym jesteś dobry!/ for. Shutterstock

Osobowość człowieka kształtuje się już w najmłodszych latach. Doświadczenia w dużej mierze rzutują na zachowania w przyszłości. Jeśli doświadczyłeś wsparcia, uznania, szacunku, akceptacji ze strony innych, wówczas nie powinieneś mieć problemów z wyrażaniem swoich uczuć, emocji, jesteś odważny i znasz swoje prawa.

Sprawa się komplikuje, gdy nie miałeś takiej szansy w swoim rozwoju. Doświadczyłeś wyśmiewania, zależności od innych, nie rozwinąłeś swojej autonomii. Z takim bagażem wchodzisz w życie dorosłe. Szczególne utrudnienia na Twojej drodze pojawiają się podczas zawierania związków z innymi osobami. Człowiek pozbawiony pewności siebie i wiary we własną skuteczność nie osiągnie tego, o czym skrycie marzy.

Polecamy: Jak poradzić sobie z nieśmiałością?

Jak przejawia się nieśmiałość?

Nieśmiałość oprócz tego, że jest wewnętrzną walką z samym sobą, przejawia się w sposób bardzo widoczny. Objawy takie jak czerwienienie się, pocenie, drżenie głosu są typowe dla tego stanu. Często na tych objawach koncentrujesz całą uwagę i to dodatkowo napędza ten cały proces, który w sytuacjach częstych porażek prowadzić może do izolacji.

Jako osoba nieśmiała masz trudności z zakomunikowaniem swoich potrzeb, oczekiwań wobec drugiej osoby. Z góry zakładasz, że nie masz szans na powodzenie, lęk przed wyśmianiem jest silniejszy niż jakakolwiek próba zaryzykowania. Ogromną trudnością jest zainicjowanie rozmowy z osobą płci przeciwnej. W głowie pojawia się wiele myśli, między innymi Jestem nieatrakcyjny. Nigdy nie znajdę sobie dziewczyny. Nie mam szans tak jak inni.

Jak sobie radzić z nieśmiałością?

Jedyna skuteczna metoda, która może zmienić i poprawić jakość życia to praca nad samym sobą. Przede wszystkim musi wzrosnąć Twoje poczucie własnej wartości. Żeby to osiągnąć, warto zastanowić się nad własnymi mocnymi stronami, z pewnością jakieś się znajdą. Uświadomić sobie, że jest się wartościową osobą, godną poznania.

Polecamy: Czy wygląd naprawdę się nie liczy?

Drugą ważną rzeczą jest umiejętne komunikowanie własnych potrzeb. Każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania i odczuć na dany temat. Warto też wyznaczyć sobie cel. Nie musi on być osiągnięty od razu, można dochodzić do niego małymi krokami, a satysfakcja z osiągniętych profitów niech będzie motywacją do dalszego działania i nie poddawania się.

Żeby pokonać nieśmiałość, trzeba ćwiczyć i podejmować ryzyko w życiu codziennym. Tylko w ten sposób nauczysz się odwagi i osiągniesz pewność siebie, która sprzyja sukcesom i powodzeniu w życiu prywatnym.

Redakcja poleca

REKLAMA