Jak rozmawiać o uczuciach?

Oczekiwania społeczne względem wyglądu są i nic tego nie zieni. Jednak najważniejszy by czuć się dobrze!
Uczucia stanowią motywację do podjęcia działań i przemyśleń. W wielu rozmowach, zwłaszcza z bliskimi osobami, pragniemy mówić o tym, jak się ogólnie czujemy oraz jak czują się inni. Czasem jednak trudno jest nam się otworzyć i wyrażać wprost to, co naprawdę czujemy. Jak to zmienić?
/ 12.11.2010 16:14
Oczekiwania społeczne względem wyglądu są i nic tego nie zieni. Jednak najważniejszy by czuć się dobrze!

Waga uczuć

Czasem mieszkają w nas uczucia, których sobie nie uświadamiamy lub na które nie zwracamy uwagi. Zawsze są w nas jakieś uczucia, nawet jeśli nie jesteśmy tego w pełni świadomi.

To właśnie one czynią nas ludźmi oraz pozwalają nam doświadczać życia takiego, jakim ono jest.

Gdy słowa nie chcą przejść przez gardło…

Jednak dla wielu osób mówienie o uczuciach jest trudne. W obawie przed tym, że inni ludzie będą postrzegać je jako jednostki skłonne do wzruszeń i słabe, osoby te traktują okazywanie uczuć jako coś negatywnego.

Niemniej jednak, kiedy otwarcie zaakceptujemy nasze uczucia i poczujemy swobodę ich wyrażania, nasze relacje z innymi staną się bliższe. Najlepiej czujemy się wtedy, kiedy możemy dzielić się uczuciami.

Kolejnym problemem wielu ludzi jest trudność w wyrażaniu tego, co tak naprawdę mają na myśli.

Na przykład Zofia rzadko mówi o tym, co myśli. Kiedy ktoś wręcza jej upominek lub obdarza ją komplementem, mówi: „Naprawdę nie musiałeś!”, podczas gdy tak naprawdę myśli: „Czuję się z tym dobrze”. Kiedy chce, aby jej dzieci wiedziały o tym, jak bardzo jest zdenerwowana, zamiast powiedzieć: „Jestem zdenerwowana tym, że to zrobiliście”, mówi: „Co za bałagan!”. W rezultacie ludzie, z którymi rozmawia Zofia, kończą dyskusję, a ona wciąż nie czuje się usatysfakcjonowana.

Z tego względu bardzo istotne jest nauczenie się używania w rozmowach sformułowań określających uczucia, takich jak: „Czuję smutek, gdy…” lub „Czuję się dobrze, gdy…”.

Kiedy już używanie słów określających uczucia będzie nam przychodziło z łatwością, staniemy się w większym stopniu zdolni uświadamiać sobie, jak rozumieć przeżycia nasze i innych osób. W rezultacie mamy większe poczucie kontroli nad sobą oraz możemy lepiej zrozumieć innych.

Jak stać się bardziej świadomym uczuć?

Rozmawiając z bliską osobą, posłuchaj, ile razy użyłeś słowa wyrażającego uczucie. Spróbuj dostrzec również, jak często takiego słowa używa druga osoba.

Naucz się rozpoznawać uczucia, które są w Tobie, kiedy rozmawiasz. Rozpocznij od zadania sobie pytania, czy czujesz się dobrze, czy źle w związku z tym, o czym mówisz. Następnie pomyśl o innych słowach wyrażających uczucia, wyrazach, które mogłyby zostać użyte zamiast „dobrze” i „źle”.

Naucz się rozpoznawać uczucia innej osoby. Zastanów się, w jaki sposób wyraża szczęście lub smutek? Czy wyraz jej twarzy oddaje uczucia, czy łatwo wyczytać je z tonu głosu lub postawy? A może w słowach, które wypowiada?

Upewnij się, że w trakcie rozmowy bierzesz pod uwagę swoje uczucia.

Zabawa

Na rodzinnym spotkaniu możesz spróbować następującej „zabawy”. Poproś każdą osobę o podanie jednego słowa wyrażającego uczucie. Powtarzaj to do chwili, w której nikt nie potrafi już wymienić żadnego takiego słowa. Nagrodę przekaż ostatniej osobie w kolejce.

Zapisz wszystkie słowa, zrób kopie powstałej listy i rozdaj je członkom rodziny. Uczucia są skomplikowane i ważne jest, abyśmy brali pod uwagę ich siłę.

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach?

Kilka istotnych wskazówek

  • Nasze uczucia motywują nas do mówienia i robienia tego, co robimy.
  • Używaj słów wyrażających uczucia — dzięki nim łatwiej wyrazisz, co myślisz, i sprawisz, że inni będą Cię mogli lepiej zrozumieć.
  • Słuchaj tak, aby rozpoznać i zrozumieć uczucia innych osób.
  • Okazując innym, że rozumiesz ich uczucia, sprawiasz, iż lepiej się czują i bardziej Ci ufają.

Zobacz też: Jak być konsekwentnym i nie ulegać dziecku?

Fragment pochodzi z książki „Życie samotnego rodzica. 50 praktycznych rad” Barrego G. Ginsberga (Wydawnictwo Helion, 2007). Publikacja za wiedzą wydawcy.

Redakcja poleca

REKLAMA