Pasje i zainteresowania
Rozwijajmy nasze pasje, bądźmy ciekawi świata, uczmy się nowych rzeczy. Samotność to okazja do poznania lepiej samego siebie. Wielu sławnych pisarzy i filozofów funkcjonowało w samotności. Jest to więc sposób na nawiązanie dialogu z samym sobą, rozwinięcie wyobraźni i umysłu.
Oczywiście pod warunkiem, że nie uciekamy przed samotnością, tylko ją przyjmujemy jako stan faktyczny. Nie jest to jednak łatwe i może w nas obudzić się pretensja do świata – Dlaczego akurat ja jestem sam, a on żyje w szczęśliwym związku?
Polecamy: Czy perfekcjonizm trzeba leczyć?
Pojawianie się takich myśli jest zupełnie naturalne, ale nie powinnyśmy zbytnio nad nimi skupiać, gdyż są one destrukcyjne, a my przecież chcemy poczuć się lepiej sami ze sobą. Pierwszą rzeczą jest zatem pogodzenie z rzeczywistością. Tylko wtedy zyskujemy bowiem punkt wyjścia do kolejnego etapu, którym jest próba odnalezienia tej drugiej osoby.
Jednak zawsze miejmy świadomość, że spotkanie jej jest w pewnym sensie „darem od losu”, a zbyt nerwowe i rozpaczliwe poszukiwania wcale nas nie doprowadzą szybciej do celu.
W zgodzie ze sobą...
Starajmy się osiągnąć harmonię sami ze sobą, a jednocześnie bądźmy otwarci na kontakt z innymi ludźmi. Pielęgnujmy to, co już mamy – relacje z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi.
Nie dajmy się też zwieść współczesnej propagandzie, jakoby człowiek sam sobie wystarczał do tego, by w pełni istnieć i być szczęśliwym. Prawdziwy sens życia rzeczywiście odnajduje się tylko w kontakcie z drugim człowiekiem, a to, że nie mamy męża czy żony wcale nie oznacza, że tego rodzaju bliskość nigdy nie była i nie będzie nam dana.
Czytaj więcej: charaktery.wieszjak.polki.pl