Jak przejawia się wrażliwość mężczyzn?

Ból podczas stosunku mozna wyleczyć/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Prawidłowa relacja między mężczyzną i kobietą powinna polegać na zaangażowaniu, szczerości i wrażliwości zarówno jednej, jak i drugiej strony. Relacja ta powinna być relacją partnerską, a wszelkie obowiązki – szczególnie te domowe – muszą być podzielone sprawiedliwie.
/ 13.12.2011 12:57
Ból podczas stosunku mozna wyleczyć/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Wrażliwy partner

Partnerstwo w związku intymnym może być rozważane w wymiarze emocjonalnym, w obszarze obowiązków i prac domowych, a także w zakresie opieki i wychowania dzieci. Partnerstwo polega na wypracowaniu relacji niepowodujących poczucia niesprawiedliwości żadnej ze stron, na wspieraniu się w trudnych chwilach (Arcimowicz 2008). Celem mężczyzny nie jest dominacja, lecz nawiązanie z partnerką głębokiej więzi emocjonalnej.

Jednym z fundamentów partnerskiego modelu relacji między płciami jest otwarte wyrażanie swoich emocji i pragnień. W przeciwieństwie do mężczyzny dominującego i macho, wrażliwy partner nie próbuje i nie chce tłumić tkwiącej w nim kobiecości. Jest jednostką androgyniczną w tym sensie, że posiada zestaw cech tradycyjnie uważanych za kobiece, na przykład delikatność czy troskliwość. Mężczyzna ujawnia te właściwości, nie obawiając się, że ucierpi na tym jego męskość.

Wzór partnera, który łączy się z nowym paradygmatem męskości, pojawia się w polskich operach mydlanych. Trzeba zauważyć, że w wielu wypadkach serialowe związki partnerskie są wystawiane na ciężką próbę, przeżywają kryzys lub rozpadają się.

Partnerzy, którzy na początku wydają się tworzyć idealną parę, po pewnym czasie zaczynają się kłócić i emocjonalnie oddalać od siebie. Mężowie romansują z innymi kobietami, co negatywnie przekłada się na relacje małżonków. Sądzę jednak, że można wskazać kilku bohaterów, którzy realizują w swoim życiu wzorzec wrażliwego partnera kobiety.

Wrażliwy Micho z Klanu

W Klanie pojawiła się postać Micha (Tomasz Olejarczyk), dwudziestokilkuletniego mężczyzny, który ma za sobą bujną przeszłość kryminalną. Micho zakochuje się w Kindze Kuczyńskiej (Katarzyna Tlałka) i całkowicie odmienia swoje życie. W wielu trudnych dla partnerki sytuacjach stara się ją wspierać. Kiedy Kinga ma problemy w pracy, pociesza ją i podpowiada wyjście z kłopotliwej sytuacji. Często przytula dziewczynę i całuje, partycypuje w obowiązkach domowych: sprząta i gotuje.

Przyrządzane przez niego posiłki nie są początkowo zbyt udane, ale Kinga docenia zaangażowanie partnera. Micho stopniowo nabiera większej wprawy i gotuje coraz lepiej. W serialu pokazano kilka scen, w których młody mężczyzna ubrany w kuchenny fartuch wita Kingę wracającą do domu i podaje ugotowany przez siebie obiad. Co więcej, mężczyzna chętnie zajmuje się dwójką pięcioletnich chłopców, którzy są synami Kingi z jej wcześniejszego związku.

Ewolucja Leszka z Klanu

Związek partnerski tworzą też w Klanie Leszek Jakubowski (Artur Dziurman) i Bogna Róczaj (Justyna Sieńczyłło). Początkowo Leszek jest typowym czarnym charakterem, który knuje intrygi i psuje opinię siostrze, Krystynie Lubicz (Agnieszka Kotulanka). Ale postać ta ulega stopniowemu przeobrażeniu.

Mężczyzna nawiązuje znajomość z Bogusią i próbuje zdobyć jej zaufanie. W wielu odcinakach Klanu widzimy Leszka jako czułego partnera, który stara się wspierać emocjonalnie swoją partnerkę oraz pomagać w obowiązkach domowych i opieką nad dzieckiem.

Przykładny mąż – Ryszard z Klanu

Do modelu partnerskiej rodziny zalicza się w Klanie również związek Grażyny (Małgorzata Ostrowska-Królikowska) z Ryszardem Lubiczem (Piotr Cyrwus). Grażyna pracuje jako pielęgniarka i dodatkowo zarabia, opiekując się obłożnie chorą kobietą, dlatego też obowiązki związane z domem i dziećmi przejmuje mąż. Ryszard zajmuje się remontami mieszkań i godzenie pracy z opieką nad trójką dzieci nie jest dla niego łatwym zadaniem, daje sobie jednak radę. Często widzimy go w kuchni podczas przygotowywania posiłków, a także podczas wykonywania innych prac domowych.

W odcinku 1873 Lubicz ubrany w fartuch kuchenny przyrządza obiad i zwierza się bratu, że lubi gotować. Podczas rozmowy z koleżankami w pracy Grażyna chwali męża, mówiąc, że Rysiek świetnie daje sobie radę z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi: „Umie ugotować,  uprasować i uprać”.

Tomasz z M jak miłość opiekuńczym mężem

Również w serialu M jak miłość można odnaleźć wizerunki wrażliwych mężczyzn, którzy tworzą partnerskie relacje z kobietami. Przykładem jest związek Małgorzaty Łagody-Mueller (Joanna Koroniewska) z Tomaszem Chodakowskim (Andrzej Młynarczyk).

Zarówno on, jak i ona pracują zawodowo. Wspólnie opiekują się kilkuletnią dziewczynką, która nie jest ich dzieckiem, lecz córką ciężko chorej znajomej Tomasza. Tomek wykonuje różne prace domowe: gotuje, sprząta, a także robi zakupy. Kiedy Małgorzata zachodzi w ciążę i z powodu problemów zdrowotnych trafia do szpitala, Tomek często ją odwiedza, wspierając emocjonalnie.

Zobacz także: Jakie są podstawowe zasady małżeńskiej komunikacji?

Jakub z Na dobre i na złe oparciem dla żony

Kolejną egzemplifikacją związku partnerskiego jest małżeństwo Jakuba Burskiego (Artur Żmijewski) i Zofii Stankiewicz (Małgorzata Foremniak), głównych bohaterów serialu Na dobre i na złe. Oboje są lekarzami pracującymi w szpitalu. Praca zawodowa pochłania im wiele czasu i niewiele zostaje go na życie rodzinne. Kuba pomaga partnerce, opiekuje się trójką dzieci, choć trzeba dodać, że częściej w tego typu sytuacjach widzimy Zosię.

W serialu znalazło się sporo scen, w których Kuba omawia z żoną sprawy dotyczące dzieci lub pracy zawodowej. Jakub szanuje aspiracje żony, która założyła fundację pomagającą kobietom w ciąży. Nie tylko nie ma pretensji, że jego partnerka często wyjeżdża, ale wspiera ją w tych działaniach, opiekując się wówczas domem i dziećmi. Ich związek przeżywa kryzys, ale Jakub zawsze stara się pomagać żonie: bierze za nią dyżury w szpitalu, pragnie by Zosia nadal widziała w nim oparcie.

Mężczyzna wspierający kobietę w ciąży

Partnerstwo w związku dotyczy także wsparcia, jakie daje mężczyzna partnerce będącej w ciąży. Ten nowy wzorzec męskości obejmuje mężczyzn, którzy emocjonalnie starają się być jak najbliżej swoich kobiet i wraz z nimi przeżywać kolejne fazy ciąży. Wzór ten dotyczy ojców chodzących do szkoły rodzenia i uczestniczących w porodzie, przecinających pępowinę narodzonego dziecka, dających wsparcie psychiczne kobiecie. W latach 90. w prasie i w internecie zaczęły się pojawiać artykuły dotyczące wspólnych porodów.

Jednak o modzie na porody rodzinne w naszym kraju można mówić dopiero od początku pierwszej dekady XXI stulecia. Informacje dotyczące uczestnictwa mężczyzn w porodach rodzinnych pojawiły się w specjalnych programach stanowiących dodatek do głównego wydania serwisów informacyjnych wyemitowanych w 2006 i 2007 roku z okazji Dnia Ojca przez telewizję publiczną (Wiadomości, Panorama) oraz stację TVN (Fakty). Zjawisko porodów rodzinnych i uczęszczania mężczyzn do szkół rodzenia dostrzegli także twórcy seriali telewizyjnych.

W 33 odcinku TVN-owskiej produkcji 39 i pół wyemitowanym w październiku 2009 roku pokazano głównego bohatera, Darka Jankowskiego (Tomasz Karolak), oraz jego syna, Patryka (Alan Andersz), którzy wraz ze swoimi ciężarnymi partnerkami wykonywali w szkole rodzenia ćwiczenia na piłkach.

Zobacz także: Twój mężczyzna przy porodzie

Fragment pochodzi z książki „Karuzela z mężczyznami” Katarzyny Wojnickiej i Eweliny Ciaputy (wydawnictwo Impuls, Kraków2011).

Redakcja poleca

REKLAMA