Jak mierzyć własną wartość

W leczeniu refluksu nie tylko dieta, ale zmiana stylu życia jest istotna / fot. Shutterstock
Poczucie wartości jest bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonowania nie tylko w relacjach z innymi, lecz również w całym życiu społecznym i zawodowym jednostki. Często właśnie określenie własnej wartości powoduje, że mamy lub nie motywację do działania.
/ 22.06.2010 08:45
W leczeniu refluksu nie tylko dieta, ale zmiana stylu życia jest istotna / fot. Shutterstock

Jak mierzyć wartość samego siebie?

Jak zatem mierzyć własną wartość? Jakie mogą być przesłanki, że jest ona adekwatna do zasobów, jakie posiadamy.

Poczucie własnej wartości bardzo często wynika z hierarchii wartości jaką człowiek posiada. Dla jednych określony rzeczy w życiu są ważne, natomiast inne są zupełnie nieistotne. Zależy to w dużej mierze od osobowości, od cech charakteru, temperamentu, od środowiska, rodziny, w której się wychowywaliśmy.

Wartość kształtuje osobę

Te wszystkie elementy kształtują osobę i wyznaczają jej potrzeby. Jeśli te potrzeby są zaspokojone, wówczas poczucie wartości znacznie wzrasta.

Natomiast jeśli sytuacja jest odwrotna – nie ma możliwości, aby te indywidualne potrzeby zaspokoić, wówczas poczucie własnej wartości nie tylko się zaniża, lecz może prowadzić do wielu poważnych zaburzeń w tym zakresie.

Jeśli dla kogoś najważniejsze w życiu jest założenie własnej rodziny, wówczas to od tego będzie zależała samoocena tej osoby. W tym przypadku to ona jest wskaźnikiem naszego poczucia własnej wartości.

W momencie, kiedy nie ma możliwości, aby tę potrzebę zaspokoić, wówczas wartość tej osoby będzie znacznie zaniżona, właśnie przez to, że określa ona siebie tylko w perspektywie męża/żony/rodzica.

Te potrzeby mogą się od siebie bardzo różnić. Każdy z nas może oczekiwać od życia zupełnie innych rzeczy i to przez nie wyznaczać swoją wartość jako człowieka. I tak z pewnością wyznacznikiem poczucia wartości jest status społeczny, pozycja zawodowa, status ekonomiczny, rodzina, zdrowie, szczęście osobiste itp. Im wyższy poziom określonej wartości, tym większa satysfakcja oraz zaspokojenie potrzeby.

Zobacz też : Skrzywdzona kobieta

Poczucie własnej wartości jest bardzo istotne i ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie społeczne, lecz należy mieć świadomość, że nie wszystkie potrzeby można zrealizować w takim stopniu, w jakim się o tym marzy lub planuje.

Dlatego warto mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron po to, żeby bardziej świadomie budować swój potencjał, a co za tym idzie również samoocenę.

Zobacz też : Jestem nikim

Redakcja poleca

REKLAMA