Czym są fetysze i jak wpływają na życie seksualne?

Gadżety erotyczne mogą mieć bardzo różne przeznaczenie/ fot. Fotolia
Fetysze - czym są, jak wpływają na nasze życie seksualne? Jeśli Twój parter lub Ty macie jakiś fetysz - zobacz, co powinnaś o nim wiedzieć!
Gadżety erotyczne mogą mieć bardzo różne przeznaczenie/ fot. Fotolia

Mój parter ma dziwny fetysz - mówi, że podnieca go, jak go biję po pośladkach podczas i przed seksem. Czy to normalne? Czy nie zrobię mu krzywdy? Dodam tylko, że lubi mocne bicie.

Fetysze

Fetysze to temat na osobną monografię. Seksuolog w gabinecie spotyka się z taką ich różnorodnością, że często dziwi mnie, iż jeszcze takiego kompendium ktoś nie napisał. Jeśli macie trochę czasu i chcecie się przysłużyć nauce to warto popytać się znajomych o ich fetysze, spisać i złożyć w całość. Sukces wydawniczy gwarantowany.

A wracając do sedna - fetysze dzielą się one na dwa rodzaje.

Fetysz - kontakt z przedmiotem

Pierwszy, fetysz jako zachowanie, w którym satysfakcja seksualna jest osiągana w wyniku kontaktu z przedmiotem (np. częścią garderoby - buty, rękawiczki, podpaski, pończochy, używana bielizna).

Fetysz - kontakt z ciałem

A drugi to fetysz jako zachowanie, w którym satysfakcja seksualna jest osiągana w wyniku kontaktu z fragmentem ciała partnera (np. włosami, pośladkami, stopami).

Fetyszyzm - przykłady

Akrotomofilia – jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych. Obiektem dewiacyjnych zachowań seksualnych jest partner z okaleczonym ciałem. Zdarza się, że pacjentka przychodzi zaniepokojona do seksuologa, gdyż jej partner namawia ją na amputację jakiejś części ciała.

Apotemiofilia – jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych. Obiektem dewiacyjnych zachowań seksualnych jest dążenie do samookaleczenia się.

Asfiksjofilia - jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych. Obiektem dewiacyjnych zachowań seksualnych jest potrzeba duszenia się lub bycia duszonym. Obecnie jest to coraz bardziej popularne zaburzenie.

Autopedofilia - jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych. Obiektem dewiacyjnych zachowań seksualnych jest bycie traktowanym jak dziecko.

Dakryfilia - jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych. Obiektem dewiacyjnych zachowań seksualnych jest prowokowanie partnera do płaczu, wywoływanie u niego łez.

Masochizm – zaburzenie preferencji seksualnych polegające na osiąganiu rozkoszy seksualnej w sytuacjach związanych z całkowitym podporządkowaniem się i uległością wobec partnera. Nazwa masochizm pochodzi od nazwiska Leopolda Sachera-Masocha, popularnego, XIX-wiecznego powieściopisarza, którego bohaterki lub bohaterowie często byli poniżani seksualnie przez swych partnerów.

Heterochromofilia – zaburzenie preferencji seksualnych. Odmienny kolor skóry partnera seksualnego pełni rolę fetysza, np. kobieta białej rasy wyszukuje sobie partnerów rasy czarnej.

Sadyzm - jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych. Polega na odczuwaniu rozkoszy seksualnej w sytuacji seksualnej związanej z dominacją i bezwzględnym podporządkowaniem partnera.

Koprofagia – odmiana fetyszyzmu, w której fetyszem jest spożywanie kału. Zekranizowana w filmie Pasoliniego „Salò, czyli 120 dni Sodomy” z 1975 roku.

Koprolangia – odmiana fetyszyzmu, w której fetyszem jest wąchanie kału. Zekranizowana w filmie Pasoliniego „Salò, czyli 120 dni Sodomy” z 1975 roku.

Eksaudyryzm - jest jednym z zaburzeń preferencji seksualnych. Obiektem dewiacyjnych zachowań seksualnych jest podsłuchiwanie odgłosów stosunku seksualnego lub innych praktyk seksualnych, przez co zainteresowany osiąga rozkosz seksualną. Jest akustycznym odpowiednikiem oglądactwa.

Więcej odmian fetyszyzmu na: Przystań Psychologiczna - Słownik Zaburzeń Seksualnych

Do seksuologa przychodzą pacjenci, jeśli fetysz zaczyna być kłopotliwy - zauważają go domownicy, sąsiedzi. Często motywem jest cierpienie - własne, lub bliskiej osoby, nie pogodzonej z parafilią partnera. Ze zdrowotnymi skutkami fetyszy, spotka się częściej personel przychodni, ostrych dyżurów. Zazwyczaj są to nakłucia, nacięcia moszny, żołędzi penisa, ciał jamistych, sutków, piersi spowodowane wbijaniem w ciało szpilek, agrafek,gwoździ, noży itp.

Zobacz też: Czy oglądanie filmów pornograficznych w trakcie seksu jest normalne?

Bywają również poranione pośladki od spankingu (zachowanie polegające na zadawaniu uderzeń bądź klapsów, najczęściej w pośladki).

Czasami koroner znajduje ciało samobójcy. Później mało kto wie, że prawdziwą przyczyną zgonu nie było samobójstwo, a Chooking game (podduszanie się). Czasami fetysz może tak zmienić życie erotyczne, że już traci się rozeznanie, czy to jeszcze akt zbliżający dwoje ludzi, czy oddalający ich w ekspresowym tempie.

Z fetyszem, wobec którego mamy wątpliwości najlepiej udać się do seksuologa lub wyznaczyć jasne, konkretne granice, które nie krzywdzą drugiej strony, a dają jej spełnienie.

Zobacz też: Jak zmienić siebie i zawyżyć swoją samoocenę?

 

Redakcja poleca

REKLAMA