Czy wiesz jak wiele daje nam wdzięczność?

życzenia
Świat, w którym żyjemy raczej kieruje naszą uwagę na brak i to, co przed nami. Nie uczy doceniania spełnionych potrzeb i zasobów. Warto to zmienić, bo taka praktyka może znacząco wpłynąć na polepszenie jakości naszego życia.
/ 04.03.2011 11:30
życzenia

„Mam aż tyle” zamiast „Aż tyle mi brakuje”

Zwykle koncentrujemy się na tym, co przed nami, co mamy do zrobienia, do osiągnięcia i zdobycia. Ciągle nam czegoś brak. Wierzymy, że SZCZĘŚCIE osiągniemy, gdy owo „coś” uchwycimy, gdy zdobędziemy kolejny szczyt, „zaliczymy” kolejną próbę. Nasze szczęście, niczym horyzont, oddal się więc od nas. Tymczasem jednym z prostszych narzędzi do bycia szczęśliwym tu i teraz jest uświadomienie sobie i odczuwanie wdzięczności.

Polecamy: Czy potrafisz cieszyć się bez powodu?

Wdzięczność – bilet do szczęścia

To jedno z niewielu uczuć, które od razu kierują naszą uwagę na to, co mamy, co otrzymujemy od życia, od innych i od siebie. Natychmiast pozwala nam poczuć „tu i teraz” jak wiele dobrego zdarzyło się w naszym życiu i jak wiele już mamy. Wdzięczność od zawsze była ulubienicą filozofów i myślicieli, gdyż zakłada istnienie w człowieku dobroduszności i szlachetności oraz umiejętność otwarcia się na drugiego człowieka i jego dary.

Polecamy: Dlaczego tłumimy uczucia?

Ćwiczenia pomagają

W odczuwaniu i wyrażaniu wdzięczności warto się ćwiczyć.

Na początek – codziennie przed snem przypominajmy sobie rzeczy, za które można być wdzięcznym światu, innym, sile wyższej i sobie. Warto skupić się na rzeczach prostych: mamy gdzie mieszkać, w kranie płynie woda, a kaloryfery grzeją; mamy komu zostawić dziecko pod opieką, by pójść do pracy; nowe buty są wygodne; zjedliśmy dobry obiad; kierowca poczekał, aż dobiegliśmy do drzwi; koleżanka zatrzymała dla nas windę…

To, że dobre rzeczy się dzieją, wymaga wkładu i wsparcia innych osób. Możemy być wdzięczni za mnóstwo wydarzeń, które mają miejsce w naszym życiu. Wielokrotnie nie zwracamy na nie uwagi, a to właśnie świadomość, że stało się coś pozytywnego, jest uzdrawiająca. Odczuwanie, a także wyrażanie wdzięczności może się stać stylem – dobrego i szczęśliwego życia.

Zachęcam do dołączenia do kampanii społecznej dotyczącej wdzięczności o nazwie „Bilet do szczęścia” na Facebooku: https://www.facebook.com/bilet.do.szczescia?ref=ts

Redakcja poleca

REKLAMA