Plemnikom dziękujemy, czyli chemiczne środki antykoncepcyjne

Plemnikom dziękujemy, czyli chemiczne środki antykoncepcyjne
Globulki i kremy dopochwowe należą do chemicznych środków antykoncepcyjnych. Dowiedz się jak działają i jak je stosować?
/ 28.01.2010 12:17
Plemnikom dziękujemy, czyli chemiczne środki antykoncepcyjne

Chemiczne środki antykoncepcyjne występują w postaci globulek i kremów dopochwowych. Używa się ich przed stosunkiem. Ich inna nazwa to spermicydy. Stosowanie spermicydów zależy od rodzaju środka plemnikobójczego, a raczej od postaci, w jakiej występuje. 

Cecha wspólna

Główną cechą wspólną ich zastosowania jest to, że wprowadza się je do pochwy. Globulki wkłada się do pochwy na 10-15 minut przed stosunkiem. Każdy stosunek wymaga wprowadzania kolejnej globulki. Jeżeli mamy do czynienia z kremem, specjalny aplikator pomoże nam wprowadzić odpowiednią dawkę do pochwy. Krem w odróżnieniu od globulek jest aktywny natychmiast. Jego działanie plemnikobójcze trwa około sześciu godzin. Po tym czasie należy użyć go ponownie. W aptekach dostępne są również tabletki dopochwowe o różnym czasie działania oraz pianki antykoncepcyjne, które mają identyczne zastosowanie.

Przeczytaj: Obserwacja śluzu szyjkowego metodą Billingsów

Jak to działa? 

Środki plemnikobójcze dostępne są w aptece bez recepty. W ich skład wchodzą związki chemiczne, zwane nonoxynole. Nonoxyl pokrywa witkę plemnika cienką warstwą, która tworzy pianę, blokującą plemniki, startujące do jajowodu. W efekcie nie dochodzi do zapłodnienia.

Plusy 

Preparaty plemnikobójcze nie zawierają hormonów. Nie powodują one zapaleń pochwy. Można je kupić bez recepty i są łatwe w zastosowaniu. Czasami słyszy się, że zmniejszają one także ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, jednak jak podają niektórzy specjaliści bywa, że ta teoria mija się z prawdą.

Minusy 

Zarówno globulki dopochwowe jak i kremy czy tabletki mają małą skuteczność antykoncepcyjną. Dlatego zaleca się ich stosowanie wraz ze środkiem mechanicznym, czyli np. z prezerwatywą. Spermicydy mogą niestety powodować uczulenia pochwy, a także prowadzić do pieczenia lub uczucia nieprzyjemnego ciepła. 

Zobacz także: Jak zapobiec ciąż - antykoncepcja bez tajemnic

Redakcja poleca

REKLAMA