Zmiany w funkcjonowaniu seksualnym u osób chorujących na stwardnienie rozsiane wynikają zarówno z przyczyn neurologicznych, jak i psychologicznych. Wszystkie etapy aktu seksualnego mają swój początek w mózgu. Bodźce odbierane z zewnątrz są przetwarzane oraz przekazywane za pośrednictwem układu nerwowego do narządów płciowych.
Zaburzenia funkcji nerwów w mózgu i rdzeniu kręgowym może w związku z tym prowadzić do zaburzeń czucia w obrębie narządów płciowych, trudności w osiągnięciu erekcji, zmniejszonego nawilżenie pochwy, problemów z wytryskiem i osiągnięciem orgazmu. Zmiany w zakresie zmysłu czucia mogą sprawić, że kontakt fizyczny nie będzie komfortowy, przyjemny a czasem może stać się nawet bolesny. Z kolei spastyczny niedowład mięśni powoduję trudności z dobraniem odpowiednich pozycji seksualnych. Nie mniejsze znaczenie mają problemy psychologiczne.
W przebiegu stwardnienia rozsianego może pojawić się depresja, zaburzenia lękowe lub problemy z akceptacją własnego ciała w efekcie niepełnosprawności.
Co można zatem zrobić aby poprawić jakość życia erotycznego? Rozmawiać z partnerem! Pozwoli to wspólnie stawić czoło problemom w sferze seksualnej. Zbudowanie głębokiej więzi i intymności pozwoli razem pracować nad poprawą w życiu seksualnym.
Ze względu na zmęczenie niektóre osoby ze stwardnieniem rozsianym chwalą sobie uprawianie seksu rankiem, kiedy czują się najsilniejsi. Warto wybierać takie pozycje które nie wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym. Pozwólmy aby większość „pracy” wykonał za chorego partner.
Polecamy: Czy warto stosować dodatkowe nawilżenie?
Spastyczność mięśni powoduje problemy ze znalezieniem komfortowej pozycji. Tu nie ma żadnej złotej rady. U każdej osoby inne grupy mięśni i w różnym stopniu mogą być zajęte. Należy metodą prób i błędów poszukiwać najodpowiedniejszej dla siebie pozycji. W niektórych przypadkach pomocne mogą być leki zmniejszające napięcie mięśniowe przyjmowane przed współżyciem seksualnym. Jednak taka decyzja powinna być podjęta wspólnie z lekarzem neurologiem, który dokładnie oceni wszystkie za i przeciw takiej właśnie terapii.
Warto pamiętać, że jeśli wyglądamy seksownie tak też się poczujemy. Dbajmy więc o odpowiednią dietę, odpoczynek i wygląd (pomóc może nowy strój lub fryzura). Wszystko co wprowadzi w lepszy nastrój ma szansę poprawić życie seksualne.
Warto przeczytać: Co nas pociąga w wirtualnych związkach?
Osoby ze stwardnieniem rozsianym niech nie wstydzą się problemów w sferze seksualnej i rozmawiają o tym ze swoim partnerem i lekarzem. Jest to tak ważna sfera ludzkiego życia i nie należy z niej zbyt łatwo rezygnować.