Stopniowo uwalnia hormony
Plaster antykoncepcyjny to niewielki, kwadratowy, cienki plaster, którego działanie polega na uwalnianiu hormonów: estrogenu i progesteronu. Są one wchłaniane przez skórę do organizmu, blokują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy, co utrudnia plemnikom dostęp do macicy oraz zmieniają budowę macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórce jajowej.
Nie trzeba codziennie pamiętać
Jedną z głównych zalet plastrów antykoncepcyjnych jest to, że przykleja się je co 7 dni, a co za tym idzie nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu jak w przypadku tabletek. Poza tym nie powodują problemów z przewodem pokarmowym takich jak biegunka czy wymioty. Plastry zmniejszają tez krwawienia miesiączkowe oraz dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Mniejsze ryzyko ciąży pozamacicznej
Przy stosowanie plastrów antykoncepcyjnych skutecznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, torbieli jajnika, raka jajnika, raka błony śluzowej macicy oraz nowotworów łagodnych piersi. Zadziej też występują zapalenia miednicy mniejszej, a cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny.
Polecamy: Po co nam seks?
Większa dawka hormonów
Należy jednak uważać, aby plaster się nie odkleił i nie odstawał, gdyż może to znacznie zmniejszyć skuteczność plastra, a co za tym idzie doprowadzić do niechcianej ciąży. Poza tym przy stosowaniu plastrów do organizmu dostaje się większa dawka hormonów niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.
Innym minusem plastrów antykoncepcyjnych jest to, że nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a ich skuteczność może obniżyć się podczas przyjmowania niektórych leków.
Dwudziestoośmiodniowy cykl
Cykl obejmuje trzy plastry, po których następuje tydzień przerwy. Pierwszy plaster należy przykleić w ciągu 24 godzin od początku krwawienia miesiączkowego. Ósmego dnia plaster odklejamy i od razu przyklejamy nowy. Piętnastego dnia powtarzamy czynność. Dwudziestego drugiego dnia należy odkleić plaster i zrobić tydzień przerwy.
Czytaj też: Plastry antykoncepcyjne – czy to działa?
Nie dla „ciśnieniowców”
Plastrów antykoncepcyjnych nie należy stosować przede wszystkim w czasie ciąży, w przypadku występowania nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca czy w wypadku zaburzeń krzepliwości. Nie poleca się ich także przy chorobach wątroby, zaawansowanej cukrzycy czy chorobach zatorowo-zakrzepowych.