Johimbina jest naturalną substancją o budowie alkaloidu, która otrzymywana jest z kory drzewa Pausinystalia johimbe, czyli johimby lekarskiej. Drzewo to rośnie na terenie Afryki, głównie Nigerii, Kamerunu, Gabonu oraz Konga. Właściwości pobudzające johimbiny wykorzystywane były początkowo podczas rytuałów plemiennych, jednak już pod koniec XIX wieku, zaczęto izolować ten związek i prowadzić nad nim pierwsze badania kliniczne. Dziś możemy stosować johimbinę nie tylko jako afrodyzjak, lecz także jako substancję leczniczą.
Jak działa johimbina?
Johimbina wpływa na receptory układu nerwowego, znajdujące się w naszym organizmie. Jest antagonistą receptorów alfa-2-adrenergicznych, przez co prowadzi do wzrostu stężenia noradrenaliny (norepinefryny) i adrenaliny (epinefryny) – hormonów wydzielanych przez rdzeń i korę nadnerczy. Działanie to sprzyja rozkurczowi i rozszerzaniu się naczyń, a co za tym idzie, powoduje lepsze ukrwienie narządów płciowych.
Dla kogo johimbina?
Johimbina jako afrodyzjak wzmaga pożądanie, pozytywnie wpływa na nastrój, podnosi libido oraz wzmaga odczuwanie bodźców dotykowych. Pozwala leczyć również dysfunkcje seksualne u kobiet i mężczyzn, takie jak oziębłość płciową lub obniżenie sprawności seksualnej, spowodowanej stosowaniem leków antydepresyjnych. Działanie johimbiny wykorzystuje się także w zaburzeniach erekcji u mężczyzn a także przy braku orgazmu.
Zobacz też: Orgazm doskonały
Johimbina może być także lekiem na wiele innych schorzeń. W psychiatrii stosowana jest jako środek do usuwania stresu psychicznego, a jej działanie obniżające ciśnienie krwi wykorzystywane jest przy zaburzeniach autonomicznego układu nerwowego.
Objawy niepożądane i przeciwwskazania
Johimbina powodować może nudności, bóle i zawroty głowy, a nawet halucynacje, dlatego jej stosowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem, nawet gdy preparat johimbiny zakupiony został w sklepie zielarskim. Ze względu na liczne zanieczyszczenia preparatów zawierających johimbinę, należy korzystać ze sprawdzonych źródeł także w sprzedaży wysyłkowej.
Ze stosowania johimbiny powinny zrezygnować osoby z chorobami serca, tarczycy, nadciśnieniem oraz kobiety w ciąży i karmiące. Przeciwwskazaniem może być także choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Co więcej, johimbina może wchodzić w interakcje z niektórymi składnikami żywności, takimi jak tyramina czy aminokwasy tyrozyna i fenyloalanina. Do produktów, które zawierają szczególnie duże ilości tyraminy należą: sery, wino, ryby, mięso czerwone i wątroba, słodycze zawierające czekoladę, a także niektóre owoce (pomarańcze, figi, rodzynki i awokado). Stosując johimbinę, powinniśmy unikać ich spożywania.
Johimbiny nie należy przyjmować także z lekami zawierającymi efedrynę. Są to głównie leki na stosowany podczas przeziębienia lub grypy, sprzedawane bez recepty.
Zobacz też: Seks od kuchni - co jeść, a czego nie jeść przed seksem?