Biseksualizm jest we współczesnej socjologii wydzielany jako jedna z trzech podstawowych orientacji seksualnych. Oznacza on odczuwanie popędu seksualnego i/lub emocjonalnego do przedstawicieli obu płci.
Jest on również umieszczony w klasyfikacji medycznej ICD-10, która zawiera zbiór chorób oraz zaburzeń organicznych i psychicznych. Biseksualizm jest tam umieszczony w grupie „zaburzeń zachowania związanych z orientacją seksualną”, obok zaburzeń dojrzewania seksualnego i zaburzeń związków seksualnych. Jest to jednak podział medyczny, który odbiega od obecnych trendów rozwoju socjologii.
Socjolodzy wyróżniają 5 grup biseksualizmu:
- z większa przewagą heteroseksualizmu,
- z mniejszą przewagą heteroseksualizmu,
- biseksualizm zrównoważony,
- z większą przewagą homoseksualizmu,
- z mniejszą przewagą homoseksualizmu.
Czego biseksualista oczekuje od obojga płci?
Niezależnie od prób sklasyfikowania tejże orientacji, w praktyce przejawy biseksualizmu mogą być bardzo zróżnicowane. Pociąg do obu płci może ograniczać się tylko do sfery seksualnej. W tej grupie znajdziemy osoby, które utrzymują równolegle kontakty hetero- i homoseksualne, osoby mające naprzemienne okresy zainteresowania jedną i drugą płcią oraz osoby, które swój biseksualizm wyrażają jedynie w postaci trolizmu (jednoczesny stosunek z partnerami obu płci). Niezależnie od formy wyrażania biseksualizmu seksualnego, osoby takie mogą bez problemu tworzyć szczęśliwe związki ze stałymi partnerami. Jednocześnie pociąg do obu płci może być jedynie emocjonalny. Osoby takie mogą uprawiać seks z jednym stałym partnerem przeciwnej płci, ale mogą jednocześnie szukać spełnienia emocjonalnego w tej samej płci.
Polecamy: Czy wszyscy biseksualiści są tacy sami?
Niezależnie od istniejących definicji biseksualizmu, często można spotkać się z osobami, które wykazują niezgodność między sferą seksualną, a emocjonalną. Oznacza to, że jedna płeć pociąga nas fizycznie, natomiast w drugiej płci poszukujemy emocji i bliskości.
Spekuluje się, że biseksualizm w strefie emocjonalnej może być związany z określonymi typami osobowości, które cechują się znaczną labilnością i chwiejnością w sferze uczuciowej, ale również w zakresie poglądów, zachowań i decyzji życiowych.
Przeczytaj także: Aż 80% kobiet godzi się ze swoją biseksualnością
Ostatecznie najbardziej racjonalnym wydaje się wniosek, że tak samo jak nie znajdziemy dwóch takich samych osób heteroseksualnych, zarówno w sferze emocjonalnej jak i seksualnej, tak samo biseksualiści różnią się między sobą.