Czy wszyscy biseksualiści są tacy sami?

Homoseksualizm w Polsce nie jest powszechnie akceptowany
Wielu psychologów podziela tezę, że w każdym z nas występuje potencjał biseksualny. Ogromna ilość czynników może wpływać na jego ujawnienie się lub pozostanie w sferze podświadomości. Część odpowiedzi może kryć teoria organiczna, która mówi, że za naszą orientację seksualną odpowiadają geny.
/ 28.09.2016 14:56
Homoseksualizm w Polsce nie jest powszechnie akceptowany

Dyskusja o różnorodności osób biseksualnych jest w istocie dyskusją o tym czy można jednoznacznie i raz na zawsze określić swoją orientację seksualną oraz które z naszych popędów są przejawem wewnętrznych potrzeb, a które uwarunkowań środowiskowych. Nie ma nawet przybliżonych rzetelnych danych co do rozpowszechnienia biseksualizmu, ale z powodzeniem można powiedzieć, że większość ludzi, na którymś etapie swojego życia doświadczy pociągu seksualnego do swojej płci. Znacznie mniejsza część będzie miała odwagę lub sposobność pragnienie to zrealizować. Ale wg definicji biseksualizm może ograniczać się tylko do pociągu emocjonalnego i nigdy nie musi być zrealizowany w sferze cielesnej.
Mikołaj Kozakiewicz, autor broszur i przewodników na temat seksualności i jej rozwoju dla młodzieży szkolnej, rozróżnia homoseksualizm rzeczywisty (ok. 2-4 %) i rzekomy/nabyty (ok. 10-15 %). Nie wspomina o biseksualizmie, ale można wywnioskować, że jest on ukryty pod homoseksualizmem rzekomym, ponieważ w definicji nie wyklucza szczęśliwego związku z kobietą.

Warto przeczytać: Czy łatwo jest zaakceptować biseksualizm?

W celu określenia biegunowości swojej seksualności w 1948 r. Kinsey stworzył 7 – punktową skalę.

Skala Kinsey'a:

0. - czysty heteroseksualista,
1. - heteroseksualista z małą domieszką homo,
2. - heteroseksualista z dużą domieszką homo,
3. - zrównoważony hetero – i homoseksualista,
4. - homoseksualista z dużą domieszką hetero,
5. - homoseksualista z małą domieszką hetero,
6. - czysty homoseksualista.

Jest to kolejny przejaw teorii, w której orientacje hetero- i homoseksualna mogą wzajemnie się przenikać i w różnym stopniu ujawniać się w danej osobie, na różnych etapach jej życia. Taki płynny podział odbiega znacznie od medialnego obrazu osób bi – i homoseksualnych, które wykazują cechy niestabilności, zdziwaczenia i transwestytyzmu.

Polecamy: Jak należy skutecznie zabezpieczyć się przed wirusem HIV?

Okazuje się jednak, że środowisko biseksualne jest tak samo zróżnicowane, jak heteroseksualne. Niektórzy będą okresowo utrzymywać wyłącznie związki homo- lub heteroseksualne, inni przez całe życie będą stale szukać jednoczesnego spełnienia z kobietą i mężczyzną, jeszcze inni ograniczą się do jednorazowego epizodu.

Redakcja poleca

REKLAMA