Tak powinno być
Fizjologicznie podczas aktu płciowego narządy płciowe zbudowane z mięśni rozciągają się bez problemu, a aparat podtrzymujący pozwala na delikatne przesuwanie się tkanek względem siebie. Nawilżenie wnętrza pochwy sprawia, iż możliwy jest płynny i gładki ruch. Aktowi płciowemu nie powinien towarzyszyć także stres i napięcie psychiczne, które zwiększają napięcie mięśni.
Polecamy: Jaka dieta zapobiega impotencji?
Co jeśli któryś z tych mechanizmów zawodzi?
Wówczas pojawiać się może ból. Najczęstszą przyczyną jest suchość pochwy. Może ona wynikać z wielu sytuacji. Śluz pochwowy oraz szyjkowy ulegają wpływom zarówno hormonalnym jak i związanym ze stanem ogólnym organizmu. W związku z tym ich niedobór wystąpić może na przykład po menopauzie. Niektóre leki mogą zmieniać ich skład oraz zmniejszać ilość. Należą do nich głównie silne leki używane na przykład w chorobach reumatycznych oraz onkologiczne. Jeśli przyjmujesz lek tego typu i odczuwasz ból podczas stosunku, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Pomocnymi mogą być specjalne żele nawilżające, o które dopytaj lekarza lub farmaceutę.
Nieprzyjemne zapalenia
Narząd rodny jest zawieszony w miednicy mniejszej, a podtrzymujące go podczas współżycia struktury mięśniowe i ścięgniste muszą zachować dużą mobilność i wytrzymałość. Nie dzieje się tak podczas zapalenia w obrębie tych tkanek, kiedy to są one zmienione a ich funkcja ograniczona. Lekarz ginekolog przeprowadzi badanie, które jednoznacznie wskaże przyczynę tych zaburzeń. W przypadku zapalenia w obrębie miednicy mniejszej przepisany zostanie antybiotyk.
Problem w głowie
Przyczyny psychiczne są również bardzo ważne. Często nieuświadomiony lęk czy brak pewności i stałości oraz choroby psychiatryczne jak na przykład nerwice zwiększają ryzyko pojawienia się bolesnych stosunków. Zaburzenie to wymaga konsultacji seksuologicznej.
Polecamy: Naturalne sposoby leczenia impotencji
Jak to jest u mężczyzn?
U mężczyzn również jest możliwe występowanie bólu przy stosunku. Jest ono zazwyczaj związane z odmiennościami anatomicznymi w obrębie napletka lub stanów zapalnych. Możliwe jest szybkie i skuteczne leczenie.