Czym grozi długotrwała abstynencja seksualna?

Czym grozi długotrwała abstynencja seksualna?
"Nie mam czasu na seks...", śpiewała Maria Peszek. Tak jest z wieloma parami z długim stażem. Jednak im dłuższa abstynencja seksualna, tym trudniej "wrócić do gry". Nieużywany narząd przestaje funkcjonować prawidłowo.
/ 27.10.2016 10:59
Czym grozi długotrwała abstynencja seksualna?

U ludzi młodych seks jest nieodzownym elementem udanego związku. Osoby, które są ze sobą wiele lat często mają tyle wspólnych spraw – dom, dzieci, że seks przestaje im być potrzebny albo przestają mieć na niego czas. Jednak im dłuższa wstrzemięźliwość seksualna tym trudniej później wrócić „do gry”. Nieużywany narząd przestaje funkcjonować prawidłowo.

Gdy chcesz wrócić do gry

Przy podjęciu współżycia seksualnego po długiej przerwie mogą się pojawić, zwłaszcza u kobiet przewlekłe stany zapalne dróg moczowo-płciowych, w tym także zakażenia grzybicze i ciężkie infekcje bakteryjne. Na skutek tego stosunki mogą być bolesne i nie sprawiać przyjemności, przez co osoby, które zbliżyły się po długiej przerwie znowu mogą przestać mieć ochotę na seks. Oczywiście jeżeli przejdzie się ten trudny okres i współżycie seksualne będzie regularne, nieprzyjemne objawy miną.

U kobiet...

U kobiet, które mają długą przerwę w prowadzeniu życia seksualnego, stosunki początkowo mogą nie być przyjemne, mogą być trudności z osiągnięciem orgazmu. Jest to skutek nie tylko nastawienia psychicznego, ale także zmian hormonalnych i neurogennych w organizmie oraz właśnie długotrwałej abstynencji seksualnej. Powstają często z wiekiem także zmiany zanikowe narządów rodnych a także suchość pochwy. Te trudności mogą sprawić, że kobiecie trudno będzie sobie przypomnieć, że seks oznacza przyjemność i będzie go unikała. Rozwiązanie jest odpowiednio długa gra wstępna, a także stosowanie środków nawilżających. Pomocne może być także leczenie hormonalne. 

Polecamy serwis Kobieta i zdrowie

U mężczyzn...

U mężczyzn długotrwała abstynencja seksualna może być przyczyną problemów ze wzwodem. Oczywiście jest to problem przejściowy, jednak nie działa to pozytywnie zwłaszcza na psychikę mężczyzny i jego samoocenę jako partnera seksualnego, która i tak często wraz z wiekiem obniża się. Pomocne może być tutaj stosowanie viagry i innych leków doustnych, oczywiście o ile nie ma przeciwwskazań do jej stosowania. Jej stosowanie może wspomóc osiągniecie wzwodu a tym samym samoocenę mężczyzny.

Budowanie bliskości

Seks jest formą zbliżenie miedzy dwojgiem ludzi, którego nie można odczuć w inny sposób i jest to niezależne od wieku. Jednak aby był on udany potrzebne jest wzajemne zaufanie parterów oraz znajomość siebie nawzajem. Długotrwała abstynencja sprawia, że wszystko to trzeba budować od nowa, a początki są zawsze trudne. Jeśli nie zwalczy się wstępnych niepowodzeń to można przestać odczuwać radość z seksu i wmówić sobie, że wcale nie jest on potrzebny.

Polecamy: Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?