POLECAMY

Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

„Czy będę mogła uprawiać seks po usunięciu macicy?”. To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, przygotowujących się do zabiegu histerektomii. Odpowiedź brzmi : tak, tak i jeszcze raz tak! Co więcej, często życie seksualne po operacji ulega zdecydowanej poprawie.
Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

Histerektomia to termin medyczny, określający procedurę chirurgicznego usunięcia macicy. Jest to obecnie jeden z najczęstszych zabiegów operacyjnych wykonywanych u kobiet w krajach zachodnich. Wskazań do tego typu operacji jest wiele. Do najczęstszych z nich należą nowotwory złośliwe (np. rak szyjki macicy), nowotwory łagodne (np. mięśniaki) oraz krwawienia z macicy. Warto pamiętać, że histerektomia to procedura nieodwracalna. Pozbawia kobietę miesiączek i możliwości zajścia w ciążę.

Polecamy: Co to jest rak szyjki macicy?

Dość często problemy ze współżyciem wynikają z choroby, która jest wskazaniem do histerektomii. W tych sytuacjach po operacji dochodzi do poprawy jakości życia seksualnego, gdyż została usunięta przyczyna kłopotów w tym zakresie. Jednak nie wszystko po zabiegu jest takie samo. Kobietę może zaskoczyć brak odczuwanych w czasie orgazmu skurczów macicy. Jest to naturalnym efektem usunięcia tego narządu. Dla większości kobiet histerektomia nie wiąże się jednak ze zmniejszeniem satysfakcji ze współżycia.

Od operacji przezpochwowego usunięcia macicy do czasu całkowitego zagojenia ran pooperacyjnych mija najczęściej około 6 tygodni. Warto więc poczekać około 3 tygodni, zanim zdecydujemy się na powrót do aktywności seksualnej. Pierwsze stosunki mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu, jednak dolegliwości te z czasem ustępują.

U niektórych kobiet, oprócz histerektomii, czasami trzeba też usunąć jajniki. Po tego typu procedurze konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych. Jeśli terapia ta nie jest odpowiednio prowadzona, dochodzi do spadku libido, czyli po prostu ochoty na seks. Może się pojawić również suchość pochwy, która wywołuje nieprzyjemne uczucie tarcia podczas współżycia. Pomogą wtedy lubrykanty, czyli środki dostępne w aptekach bez recepty, które sztucznie nawilżają śluzówki pochwy.

Polecamy: Hormony a seks

W szczególnych sytuacjach usunięcie macicy wiąże się z koniecznością skrócenia pochwy. Wywołuje to pewne problemy, z którymi można sobie poradzić poprzez odpowiednią pozycję seksualną. Najlepszym rozwiązaniem jest pozycja, kiedy kobieta znajduje się na górze partnera, może wówczas kontrolować głębokość i kąt penetracji.

Problem z powrotem do życia seksualnego po histerektomii najczęściej nie wynika ze zmian w anatomii, ale z braku pogodzenia się z nową sytuacją, która bywa interpretowana jako utrata kobiecości. Należy pamiętać, że kobiecość to przede wszystkim osobowość, więc żaden zabieg chirurgiczny nie może nikogo jej pozbawić.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (258)
/8 miesięcy temu
panie które piszą że nic się nie zmieniło - nie wiecie co to orgazm szyjkowy i maciczny panie które twierdzą że jest do d... - tak jest i te które nie czuły nic wcześniej teraz nie poczują nic tylko komfort braku podpasek Wady zabiegu: - nic nie czuję przy dotykaniu stuków - nic nie czuję przy dotykaniu sromu na zewnątrz - orgazm to chwila pobudzenia żadnej przyjemności - jest cały czas zimno nie ma uczucia rozchodzenia się ciepła w podbrzuszu - jak coś podniosę ból - ból przy wypróżnieniach - ból kości, stawów, kręgosłupa, pęcherza i brzucha stały - brak wydolności fizycznej i umysłowej - obrzydliwa blizna - czuję się jak stara babcia mimo HTZ jeśli o tym marzycie to lećcie na operację Ten artykuł napisała dziunia bez jakiejkolwiek wiedzy w temacie
/rok temu
Ja jestem po usunieciu macicy przez wzglad na moje problemy zdrowotne. Zgadzam sie ze wystepuje p tym suchosc i to bardzo duza neiprzyjemna. Mi pani ginekolog zalecila stosowanie zelu mucovagin, ktory zhnacznie zlagodzil objawy i powoli wszytsko wraca do normy!
/rok temu
Moja przyjaciółka postawiła mi warunek, - mam się wyczyścić , albo koniec z nami. W czasie pieszczot z nią dostałam okres i zobaczyłam na jej twarzy grymas obrzydzenia. Myślałam, że mam się wysterylizować, ale mi szybko wytłumaczyła, że mam się pozbyć macicy. Długo się wahałam, bo strasznie się bałam, w końcu się zdecydowałam. Zrobiłyśmy to razem na Ukrainie, ona wszystko sfinansowała i jesteśmy już po operacji. Wcześniej byłyśmy w Estonii i tam nas zapewniano ,że histerektomia w naszym wieku może być nawet korzystna dla zdrowie, przede wszystkim poprawie się cera, znika trądzik i poprawia się kondycja fizyczna. Jesteśmy sportsmenkami i to też ma dla nas znaczenie. Zdecydowałyśmy się w końcu jednak na Ukrainę, bo tam jest znacznie taniej. Więc jesteśmy już po zabiegu i ja jestem bardzo dumna z siebie że się odważyłam i bardzo szczęśliwa, skończyły się problemy z okresem , z huśtawką nastrojów, stałam się znacznie silniejsza psychicznie. Macierzyństwo mnie nigdy nie pociągało, wolę karierę sportową i mieć z głowy wieczne obawy przed nowotworem. Aha, własnie żeby się nie bać raka przeszłyśmy też w drugim etapie mastektomię . Jesteśmy więc kompletnie wyczyszczone i całkiem zadowolone. Jeszcze trochę boli czasem, ale coraz mniej. Jajniki zostały więc z hormonami jest ok.Nie ma się czego bać. Wszystko jest lepiej.
POKAŻ KOMENTARZE (255)