Czy rozmawiać o seksie z partnerem?

W związku bardzo ważna jest szczerość w sprawach seksualnych/ fot. Fotolia
W związku ważne są potrzeby seksualne obu stron. Szczerość w sprawach seksu może przynieść większą satysfakcję zarówno mężczyźnie, jak i kobiecie, a dodatkowo uchronić ich od wielu chorób. To bardzo istotne w przypadku profilaktyki zakażeń HIV.
/ 23.10.2012 11:26
W związku bardzo ważna jest szczerość w sprawach seksualnych/ fot. Fotolia

Dobry seks to taki, z którego zadowolone są obie strony. Warto szczerze rozmawiać o swoich oczekiwaniach – takie ustalenia mogą poprawić jakość współżycia, a także uchronić przed wieloma kłopotami. Kobieta, która nie ma równorzędnego prawa do rozmowy o seksie ze swoim partnerem jest bardziej narażona na zakażenie wirusem HIV. Wynika to z uwarunkowań biologicznych – kobieta ma większą powierzchnię błony śluzowej, przez którą może przeniknąć wirus, a także społecznych – wciąż pokutują stereotypy, że to mężczyzna powinien być bardziej doświadczony. Jeśli mężczyzna ma wiele partnerek, to mówi się, że ma temperament lub duże potrzeby, natomiast jeśli kobieta ma wielu partnerów, to „źle się prowadzi”.

Często kobietę obarcza się odpowiedzialnością za jakość i trwałość związku, a w niektórych grupach społecznych kobieta samotna czy rozwódka nie cieszy się takim szacunkiem i uznaniem jak mężatka. Według doświadczonego seksuologa Wiesława Sokoluka, takie przekonania, mimo zmian społecznych, w wielu środowiskach nadal są prezentowane.

Warto wiedzieć: Jakie znaczenie ma temperament?

Nie wstydź się! Mów otwarcie o swoich potrzebach

Niektóre kobiety zgadzają się na pewne zachowania seksualne wbrew własnej woli. I to nie zawsze dlatego, że partner nie jest gotów do wysłuchania ich pragnień. Bywa, że mniej lub bardziej świadomie chcą wywiązać się z narzuconej społecznie roli. W rezultacie kontakt seksualny z partnerem nie jest dla nich satysfakcjonujący, a przez to nawilżenie pochwy niedostateczne. Efektem może być powstanie otarć i uszkodzeń błony śluzowej pochwy, co sprzyja przenikaniu HIV do organizmu kobiety.

Warto mówić partnerowi o swoich upodobaniach i potrzebach seksualnych, a nawet dawać mu konkretne wskazówki. Nie należy się tego wstydzić. Partner odczuje większą satysfakcję, obserwując reakcje swojej partnerki na oczekiwane pieszczoty.

Pamiętaj o prezerwatywie!

Jednak cały czas należy pamiętać o bezpieczeństwie podczas stosunku i nie chodzi tu tylko o niechcianą ciążę. Zmuś partnera (zwłaszcza, gdy nie wiesz nic o jego statusie serologicznym) do używania prezerwatywy. To jedyny skuteczny środek zapobiegający zakażeniom HIV i innym chorobom przenoszonym drogą płciową. Jeśli odmawia, dowiedz się dlaczego. Być może obawia się, że pryśnie nastrój, minie podniecenie, a jego gotowość do seksu może osłabnąć, gdy będzie szukał prezerwatywy, a potem ją nakładał. Jeśli taki jest powód, zaproponuj mu nałożenie prezerwatywy jako element gry miłosnej.

Prezerwatywę zawsze warto mieć w torebce lub w domowej apteczce. Przyda się w sytuacji, gdy partner zapomni o jej kupnie.

Polecamy: Jak go przekonać do używania prezerwatyw?

Źródło: materiały prasowe kampanii „ABC seksu w obrazkach” współorganizowanej przez miasto stołeczne Warszawa/mk

Redakcja poleca

REKLAMA