Najpopularniejsze fetysze fot. Adobe Stock

25 najdziwniejszych fetyszy seksualnych. Znasz je wszystkie?

Osiąganie satysfakcji seksualnej z lizania gałki ocznej, nosa lub… jaszczurki, podniecanie się na widok osób po amputacjach kończyn bądź drewnianych przedmiotów, a nawet czerpanie przyjemności z lewatywy, widoku włosów łonowych czy wykorzystywania w czasie seksu kału i moczu… Prezentujemy listę 25 najdziwniejszych fetyszy seksualnych!
/ 29.08.2018 12:43
Najpopularniejsze fetysze fot. Adobe Stock

Czym jest fetyszyzm?

Fetyszyzm to rodzaj zaburzeń preferencji seksualnych, zwanych parafilią. Fetyszyści osiągają satysfakcję seksualną poprzez kontakt z obiektem pobudzającym (fetyszem) – kontakt też może wiązać się z dotykaniem danego przedmiotu, używanie go, a nawet patrzenie na niego.

Fetyszem nie musi oczywiście być obiekt fizyczny – może to być czynność, zapach lub zwykłe fantazjowanie związane z określonym zjawiskiem.

25 najdziwniejszych fetyszy seksualnych

1.Oculolinctus – przyjemność seksualną osiąga się poprzez lizanie gałki ocznej. Przez wielu traktowana jako moda, która przywędrowała do Europy i Ameryki z Japonii. Budzi ostry sprzeciw okulistów, którzy przestrzegają, że takie zabawy mogą uszkodzić rogówkę i/lub zainfekować oko. W najgorszym przypadku można nawet… stracić wzrok.

2. Koprofilia – osobę z tym fetyszem podnieca zjadanie kału oraz kontakt z kałem własnym lub partnera (np. wypróżnianie na kogoś, smarowanie ciała itp.). Kaprofilia może być łączona z urofilią (źródłem przyjemności seksualnej jest mocz).

3. Akrotomofilia – sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z osobami o amputowanych kończynach. Takie osoby preferują zwykle partnerów bez kończyn dolnych, np. bez nogi. Ciekawym zjawiskiem łączonym często z akrotomofilią jest apotemnofilia – obsesyjna chęć amputacji własnej kończyny. Apotemnofile często szukają sposobności do tego, by „pozbyć się” ręki lub nogi – poszukują chirurga, który zgodzi się ją amputować lub… obcinają ją sami. Powody takich zachowań są różne: chęć bycia zauważonym, poczucie, że dana kończyna „nie pasuje” do reszty ciała, a nawet pragnienie odkrycia na nowo przyjemności płynącej z seksu.

  4. Klizmafilia – satysfakcja seksualna jest osiągana poprzez lewatywę. Fetysz ten określa się często mianem masturbacji analnej.

  5. Infantylizm parafiliczny – podniecenie wywołuje odgrywanie roli niemowlaka. Osoba dorosła przebiera się za dziecko (nosi np. śpioszki lub ubranka wyglądające jak dziecięce), pije z butelki, śpi w łóżku wyglądającym jak kołyska bądź łóżeczko dla dzieci. Otoczenie często nie zna upodobań seksualnych danego fetyszysty – jest ono głęboko skrywane i nie eksponowane w życiu poza czterema ścianami domu.

  6. Froteryzm – sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest ocieranie się o ciało obcej osoby w zatłoczonych miejscach publicznych, np. autobusach, tramwajach, ciasnych przejściach. Ten fetysz jest często zwany ocieractwem.

  7. Hybristofilia – pociąg seksualny do osób, które popełniły skandaliczne przestępstwa – często bardzo ciężkie, np. gwałt lub morderstwo. Według jednej z teorii fetysz ten często przejawiają kobiety, które w dzieciństwie były ofiarami nadużyć seksualnych bądź znęcania się.

  8. Pubefilia – obiektem podniecenia są włosy łonowe.

  9. Ozolagnia – w przypadku tego fetyszu podniecenie seksualne pojawia się w związku z zapachem partnera (może to być woń potu, kosmetyków, sfer intymnych itp.).

  10. Nasolingus –przyjemność osiąga się poprzez ssanie czyjegoś nosa.

  11. Reptilofilia – osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez… lizanie jaszczurek. Nie, nie wymyśliliśmy tego. Taki fetysz naprawdę istnieje. Nie mylić z raptofilią, czyli zaspokajaniem się poprzez brutalny gwałt.

  12. Piquerism – osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez zadawanie ran ciętych. Fetysz zaliczany często do kategorii sadyzmu seksualnego.

  13. Autoginefilia – z greckiego auto (ja), gyne (kobieta) and filia (miłość) – „kochać siebie jako kobietę”. Mężczyznę z tym fetyszem podnieca wyobrażanie siebie jako kobiety.

  14. Pluszofilia – podniecenie dzięki pluszowym, wypchanym zabawkom. Jej odmiana polega na pociągu seksualnym do osób przebranych w pluszowe kostiumy zwierząt.

  15. Worarefilia – podniecenie wywołuje fantazjowanie na temat bycia pożeranym, pożerania innych lub obserwowania tego, jak ktoś kogoś je. Ten fetysz wiąże się też z trawieniem.

  Zobacz też: Nekrofilia – seksualny pociąg do zwłok

  16. Podofilia – osiąganie podniecenia poprzez kontakt ze stopami partnera. Nie mylić z pedofilią, czyli czerpaniem przyjemności z erotycznego kontaktu z dziećmi.

  17. Psychrofilia – czerpanie przyjemności seksualnej z zimna lub oglądania marznących ludzi.

  18. Xylofilia – pociąg seksualny do drewnianych przedmiotów.

  19. Stygiofilia – osiąganie podniecenia na myśl o piekle i potępieniu.

  20. Urofilia – podniecenie jest związane z moczem: oddawanie moczu na partnera, wąchanie go, dotykanie, oblewanie, a nawet wpuszczanie do narządów płciowych lub odbytu.

  21. Trichofilia – pobudzanie się na widok włosów partnera (nie tylko tych na głowie).

  22. Katoptronofilia – osiąganie satysfakcji seksualnej jest możliwe tylko wtedy, kiedy osoba widzi swoje odbicie w lustrze. Katoptronofilia wiąże się często z narcyzmem i skoptofilią – zaburzeniem związanym z podglądaniem innych osób.

  23. Teratofilia – podniecanie się na widok zdeformowanych ludzi.

  24. Formikofilia – jest rodzajem zoofilii. W przypadku tego fetyszu do pobudzenia dochodzi poprzez łaskotanie, drapanie, swędzenie lub żądlenie wywołane przez chodzące po ciele (szczególnie w okolicach genitaliów, odbytu lub sutków) owady (np. karaluchy) albo inne małe zwierzęta (np. ślimaki). Formikofile podniecają się też na widok innych osób, które reagują na dotyk lub obecność owadów. Mogą smarować się miodem lub dżemem, by zwabić insekty, a nawet umieszczać owady w odbycie lub pochwie. To upodobanie wiąże się często z „fetyszyzmem zgniatania” – osiąganiem podniecenia w związku ze zgniataniem owada (np. obcasem).

  25. Knismolagnia – podniecanie się poprzez bycie łaskotanym.

  Zobacz też: Czym są fetysze i jak wpływają na życie seksualne?