Rodzaje fetyszy: lista 25 najdziwniejszych fetyszy seksualnych. Znasz je wszystkie?

rodzaje fetyszy fot. Adobe Stock/filins
Fetysze erotyczne są najczęstszym zjawiskiem, jeśli chodzi o pojęcie z tym związane. Osiąganie satysfakcji seksualnej z lizania gałki ocznej, nosa lub… jaszczurki, podniecanie się na widok osób po amputacjach kończyn bądź drewnianych przedmiotów, a nawet czerpanie przyjemności z lewatywy, widoku włosów łonowych czy wykorzystywania w czasie seksu kału i moczu… poznaj 25 najdziwniejszych fetyszy seksualnych!
/ 09.12.2022 07:43
rodzaje fetyszy fot. Adobe Stock/filins

Poniższa zebrana lista fetyszy, z którą zaraz się zapoznasz, dzieli się na różne kategorie. Poznaj je od najdziwniejszych fetyszy po te obrzydliwe. Mówi się, że ile ludzi, tyle upodobań.

Spis treści:

 1. Co to fetysz?
 2. Fetyszysta – kto to jest?
 3. Jakie są rodzaje fetyszy?
 4. Fetysze erotyczne
 5. Najdziwniejsze fetysze
 6. Obrzydliwe fetysze

Co to jest fetysz?

Pewnie zastanawiasz się, co to znaczy fetysz? Pojęcie fetyszyzmu jest rodzajem zaburzeń preferencji seksualnych, zwanych parafilią. Fetyszyści osiągają satysfakcję seksualną poprzez kontakt z obiektem pobudzającym (fetyszem) – kontakt też może wiązać się z dotykaniem danego przedmiotu, używania go, a nawet patrzenie na niego. Ponadto zdarza się, że fetyszysta, bez konkretnego przedmiotu, nie poczuje podniecenia.

Fetyszem nie musi oczywiście być obiekt fizyczny – może to być czynność, zapach lub zwykłe fantazjowanie związane z określonym zjawiskiem. Dodatkowo odróżnia się fetyszyzm, duży oraz mały. Duży charakteryzuje się tym, że partner jest zbędny do osiągnięcia określonego spełnienia seksualnego, a wystarczy mu tylko przedmiot. Natomiast mały wymaga oprócz partnera określonego fetyszu.

Fetyszysta – kto to jest?

Fetyszysta ma konkretne określone preferencje seksualne. Czasem oprócz partnera, potrzebny mu będzie atrybut, związany z fetyszem erotycznym. Może to być przedmiot, określone miejsce bądź część ciała. Nie każdy fetyszysta potrzebuje terapii, o ile spełnione są odpowiednie warunki, czyli między innymi fetysz:

 • musi odbywać się za obopólną zgodą partnerów,
 • ma nie powodować cierpienia psychicznego bądź fizycznego,
 • nie zagraża on życiu oraz zdrowiu partnerów,
 • nie przeszkadza on w pełnieniu ról w społeczeństwie,
 • nie wywołuje dyskomfortu.

Jakie są rodzaje fetyszy?

Jakie są fetysze? Dzielić je można na różne kategorie, ponieważ niektóre z nich wychodzą poza konkretne współżycie z partnerem. Fetyszem seksualnym może być praktycznie wszystko, co nas otacza. Rodzaje fetyszy można zatem pogrupować na kilka kategorii:

 1. Pierwszy rodzaj fetyszu seksualnego wiąże się z ciałem bądź wyglądem. Mowa tu o konkretnej części (dłonie, stopy, pośladki etc.) lub o cechy wyglądu zewnętrznego. Dla kobiet fetyszem mogą być kolczyki bądź tatuaże w nietypowych miejscach, a dla mężczyzn – ich ciężarna żona. Zdarza się nawet, że fetyszem może być kolor skóry.
 2. Drugi rodzaj fetyszu to nietypowe miejsca na seks. Mowa tu akurat o pomieszczeniach we własnym lokum lub w środkach transportu czy miejscach publicznych.
 3. Trzeci rodzaj fetyszu wiąże się z tzw. gadżetami erotycznymi, typu wibrator, lubrykant, odzież z lateksu bądź seksowna bielizna. Zaliczyć można tu dźwięki oraz zapachy.
 4. Natomiast czwartym rodzajem fetyszu jest zachowanie partnera podczas seksu. Podniecające mogą być w tym wypadku gesty, dominacja bądź uległość.

Fetysze erotyczne

Wiesz już, co to jest fetysz oraz jakie rodzaje występują, to czas, abyś poznała konkretne przykłady. Poniżej znajduje się pierwsza lista fetyszy erotycznych, które głębiej wprowadzą cię w temat:

 1. Klizmafilia – satysfakcja seksualna jest osiągana poprzez lewatywę. Fetysz ten określa się często mianem masturbacji analnej.
 2. Knismolagnia – podniecanie się poprzez bycie łaskotanym.
 3. Pubefilia – obiektem podniecenia są włosy łonowe.
 4. Ozolagnia – w przypadku tego fetyszu podniecenie seksualne pojawia się w związku z zapachem partnera (może to być woń potu, kosmetyków, sfer intymnych itp.).
 5. Autoginefilia – z greckiego auto (ja), gyne (kobieta) and filia (miłość) – „kochać siebie jako kobietę”. Ten fetysz dotyczy mężczyzny, którego podnieca wyobrażanie siebie jako kobiety.
 6. Trichofilia – pobudzanie się na widok włosów partnera (nie tylko tych na głowie).

Najdziwniejsze fetysze

Czym byłby świat bez ludzkich zachowań? Najdziwniejsze fetysze, których jak się okazuje, jest dosyć sporo, najbardziej definiują pojęcie fetyszyzmu, a są to:

 1. Oculolinctus – przyjemność seksualną osiąga się poprzez lizanie gałki ocznej. Przez wielu traktowana jako moda, która przywędrowała do Europy i Ameryki z Japonii. Budzi ostry sprzeciw okulistów, którzy przestrzegają, że takie zabawy mogą uszkodzić rogówkę lub zainfekować oko. W najgorszym przypadku można nawet stracić wzrok.
 2. Akrotomofilia – sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z osobami o amputowanych kończynach. Takie osoby preferują zwykle partnerów bez kończyn dolnych, np. bez nogi.
 3. Infantylizm parafiliczny – podniecenie polega na odgrywaniu roli niemowlaka. Osoba dorosła przebiera się za dziecko (nosi np. śpioszki lub ubranka wyglądające jak dziecięce) i robi wszystko to, co niemowlak. Otoczenie często nie zna upodobań seksualnych danego fetyszysty – jest ono głęboko skrywane i nieeksponowane w życiu poza czterema ścianami domu.
 4. Reptilofilia – osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez… lizanie jaszczurek. Nie, nie wymyśliliśmy tego. Taki fetysz naprawdę istnieje. Nie mylić z raptofilią, czyli zaspokajaniem się poprzez brutalny gwałt.
 5. Hybristofilia – pociąg seksualny do osób, które popełniły skandaliczne przestępstwa – często bardzo ciężkie, np. gwałt lub morderstwo.
 6. Nasolingus – przyjemność osiąga się poprzez ssanie czyjegoś nosa.
 7. Pluszofilia – podniecenie dzięki pluszowym, wypchanym zabawkom.
 8. Podofilia – osiąganie podniecenia poprzez kontakt ze stopami partnera. Nie mylić z pedofilią, czyli czerpaniem przyjemności z erotycznego kontaktu z dziećmi.
 9. Katoptronofilia – osiąganie satysfakcji seksualnej jest możliwe tylko wtedy, kiedy osoba widzi swoje odbicie w lustrze. Wiąże się ona często z narcyzmem i skoptofilią – zaburzeniem związanym z podglądaniem innych osób.
 10. Xylofilia – pociąg seksualny do drewnianych przedmiotów.
 11. Piquerism – osiąganie satysfakcji seksualnej poprzez zadawanie ran ciętych. Fetysz zaliczany często do kategorii sadyzmu seksualnego.
 12. Stygiofilia – osiąganie podniecenia na myśl o piekle i potępieniu.

Obrzydliwe fetysze

Dlaczego powstała lista obrzydliwych fetyszy? To dlatego, że niektóre niżej wymienione odbierane są przez społeczeństwo z niesmakiem. Zebrane przykłady wiążą się typowo z drugim człowiekiem. Poznaj obrzydliwe fetysze:

 1. Koprofilia – osobę z tym fetyszem podnieca zjadanie kału oraz kontakt z kałem własnym lub partnera (np. wypróżnianie na kogoś, smarowanie ciała itp.). Może być ona łączona z urofilią (wtedy źródłem przyjemności seksualnej jest mocz).
 2. Urofilia – podniecenie związane z moczem: oddawanie moczu na partnera, wąchanie go, dotykanie, oblewanie, a nawet wpuszczanie do narządów płciowych lub odbytu.
 3. Teratofilia – podniecanie się na widok zdeformowanych ludzi.
 4. Formikofilia – jest rodzajem zoofilii. W przypadku tego fetyszu do pobudzenia dochodzi poprzez łaskotanie, drapanie, swędzenie lub żądlenie wywołane przez chodzące po ciele (szczególnie w okolicach genitaliów, odbytu lub sutków) np. karaluchy.
 5. Worarefilia – podniecenie wywołuje fantazjowanie na temat bycia pożeranym, pożerania innych lub obserwowania tego, jak ktoś kogoś je. Ten fetysz wiąże się też z trawieniem.
 6. Froteryzm – sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest ocieranie się o ciało obcej osoby w zatłoczonych miejscach publicznych, np. autobusach, tramwajach, ciasnych przejściach. Ten fetysz jest często zwany ocieractwem.
 7. Psychrofilia – czerpanie przyjemności seksualnej z zimna lub oglądania marznących ludzi.

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 05.02.2014.

Czytaj także:
Czym są fetysze i jak wpływają na życie seksualne?
Fetysze seksualne – 10 najdziwniejszych rzeczy, które podniecają ludzi
Fetyszysta – co go kręci? Oto lista 4 najpopularniejszych i 6 najdziwniejszych męskich fetyszy seksualnych

Redakcja poleca

REKLAMA