Na czym polega ta metoda?
Ta metoda antykoncepcyjna polega na wprowadzeniu do macicy przez kanał szyjki plastykowej wkładki w kształcie przypominającym literę Y. Dodatkowo wkładki zawierają miedź, która ma silne właściwości plemnikobójcze. Od niedawna są dostępne również wkładki wewnątrzmaciczne, które uwalniają hormony. Daje to dodatkowy efekt antykoncepcyjny w postaci zagęszczania śluzu. Dodanie hormonu ma także korzystny wpływ u kobiet z nasilonymi krwawieniami miesięcznymi. Stają się one mniej obfite i zmniejszają się dolegliwości bólowe.
Mechanizm działania antykoncepcyjnego wkładek oparty jest na dwóch głównych czynnikach. Pierwszy z nich to wywołanie przez wkładkę odczynu w błonie śluzowej macicy. Zaburzona jest tym samym przebudowa błony śluzowej w trakcie cyklu i w efekcie zagnieżdżenie się zarodka staje się znacznie utrudnione. Drugi efekt oparty jest na działaniu jonów miedzi. Powodują zmniejszenie się ruchliwości plemników. Wpływają również na śluz szyjkowy zwiększając jego lepkość. Jony miedzi nasilają odczyn wywoływany przez obecność samej wkładki i tym samym przyczyniają się do utrudnienia implantacji zarodka.
Czy jest wystarczająco skuteczna?
Wkładka wewnątrzmaciczna ma taką samą wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży jak tabletki antykoncepcyjne. Do zalet tej metody należy fakt, że ma ona działanie miejscowe. Nie wywołuje ogólnych objawów ubocznych i nie ingeruje w naturalny przebieg cyklu miesiączkowego. Wkładka zakładana jest przez lekarza ginekologa. Jest skuteczna przez okres około 5 lat – w zależności od konkretnego rodzaju wkładki. Samo założenie zajmuję chwilę i jest niebolesne – wywołuje jedynie dyskomfort taki sam jak badanie ginekologiczne z wziernikiem. Praktyczną zaletą stosowania spirali jest brak konieczność pamiętania codziennie o zażyciu tabletki. Przy tej metodzie kobieta jest zabezpieczona w równym stopniu przez cały czas, a po usunięciu wkładki płodność wraca od razu.
Czytaj też: Jakie ryzyko niesie seks z przypadkowym partnerem?
Na początku stosowania mogą pojawić się plamienia, krwawienia i bóle w podbrzuszu. Jest to jednak stan przejściowy i podobne objawy utrzymują się najwyżej przez 3 miesiące. Generalnie spirala jest polecana kobietom, które rodziły już dzieci. Niektórzy lekarze uważają bowiem, że noszenie wkładki może spowodować problemy z zajściem w ciążę u nieródek. Istnieją jednak specjalne wkładki dla kobiet, które nie rodziły. Są one mniejszych rozmiarów, dostosowane do małej macicy. W sytuacji kiedy kobieta, która jeszcze nie rodziła, potrzebuje pewnego zabezpieczenia przed ciążą, a ma przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych, spirala jest dobrym rozwiązaniem.
Efekty niepożądane
Do poważnych zagrożeń spirali należy niewielkie ryzyko przebicia ściany macicy – zdarza się to tylko w przypadku nieprawidłowego założenia wkładki. Nieco podwyższone jest też ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.
Zalety
Wkładka wewnątrzmaciczna jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcji. Stanowi alternatywę dla kobiet nie mogących w ogóle stosować lub źle tolerujących tabletki antykoncepcyjne. Nie należy się obawiać tej metody, gdyż ryzyko jej stosowania jest znacznie mniejsze niż uważa się powszechnie. Wkładka nie oddziałuje na cały organizm, co ogranicza jej działania uboczne jedynie do miejscowych.
Polecamy też: Czy wiesz, jakie ryzyko niesie ze sobą antykoncepcja hormonalna?