Seks oralny – jak zabezpieczyć się przed chorobami intymnymi?

Seks oralny – jak zabezpieczyć się przed chorobami intymnymi? fot. Adobe Stock
Seks oralny należy do wyrafinowanych pieszczot i zabezpiecza przed niechcianą ciążą, ale sprzyja też zakażeniu chorobami wenerycznymi i HIV. Można temu zapobiec, stosując odpowiednie i dostępne na rynku środki.
/ 01.07.2019 16:26
Seks oralny – jak zabezpieczyć się przed chorobami intymnymi? fot. Adobe Stock

Osoby, uprawiające seks oralny - do którego zalicza się: fellatio (pieszczenie językiem penisa), cunnilingus (pieszczenie językiem waginy), rimming (pieszczenie językiem odbytu partnera) - nie zdają sobie sprawy, czym grożą zbliżenia oralne bez zabezpieczenia.

5 powodów, dla których faceci uwielbiają seks oralny

Myśląc o prezerwatywach często skupiamy się na ich działaniu antykoncepcyjnym, zapominając, że chronią także przed chorobami. W czasach, gdy partnerów zmienia się, jak rękawiczki trudno o pewność, że podczas seksu oralnego nie zakazimy się: kiłą, rzeżączką, chlamydiozą, opryszczką, wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) czy bakteriami jelitowymi.

Partner może także przekazać nam w spuściźnie wirus HIV lub wirusy WZW B i C, jeśli doszło do kontaktu z krwią, a podczas zbliżeń nie trudno o mikrourazy.
Zatem jak czerpać przyjemność z seksu oralnego i zabezpieczać się? Jest kilka prostych i ogólnodostępnych sposobów:

Prezerwatywa na penisa

Na rynku od dawna funkcjonują specjalne prezerwatywy do seksu oralnego. Wyglądają, jak tradycyjne i tak samo, jak one, nakłada się je na penisa, ale są niezwykle cienkie, a lateks zastąpiono w nich specjalnymi, nieuczulającymi materiałami.
Jeśli ktoś nadal waha się i potrzebuje dodatkowych bodźców ma do wyboru szeroką gamę prezerwatyw smakowych.

Nakładka naustna

Dla tych, którzy pragną uprawiać cunnilingus i rimmingu. Pierwotnie stosowano je w stomatologii i służyły do odizolowania wybranego zęba, dlatego kształtem przypominają kwadrat z wyciętą dziurką, przez którą można dostać się do pochwy kobiety lub odbytu partnera nie dotykając przy tym zmienionych chorobowo miejsc.
W Polsce znane są jako ślinochron lub koferdam i można je kupić na stronach internetowych sklepów stomatologicznych. Za granicą funkcjonuje już ich odpowiednik specjalnie przystosowany do tego rodzaju seksu.

Czystość przede wszystkim

Higiena jest ważna przy każdym rodzaju zbliżeń, ale przy seksie oralnym należy zwrócić na nią uwagę szczególnie. Miejsca intymne, w tym także odbyt, powinny być czyste, umyte tuż przed zbliżeniem.
Zarówno przed, jak po stosunku partner wykonujący seks oralny nie powinien szczotkować zębów ani używać nici dentystycznych, ponieważ stwarzają one ryzyko powstania urazów w jamie ustnej, a to prosta droga do zakażenia wirusem HIV czy WZW B i C.
Po wytrysku, jeżeli nie mamy pewności, co do stanu zdrowia partnera, powinniśmy wypluć nasienie i przepłukać usta wodą.

  Przeczytaj także: Nakładanie prezerwatywy może być przyjemnością dla was obojgaDobrze dopasowana prezerwatywa gwarantuje lepszy seks, bo rozmiar ma znaczenie

Redakcja poleca

REKLAMA