Antykoncepcja awaryjna (inaczej zwana antykoncepcją „po”, doraźną lub postkoitalną). Dlatego zwłaszcza przed wyjazdem warto wiedzieć więcej o antykoncepcji awaryjnej. Zastosowanie pigułki w ciągu 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku chroni przed niechcianą ciążą.
Pigułki po stosunku dostępne są w postaci jednej tabletki. Można ją przyjąć wyłącznie w przypadku, gdy istnieje ryzyko, że inne zastosowane metody antykoncepcyjne zawiodły lub w przypadku gdy stosunek odbył się bez żadnego zabezpieczenia. Skuteczność antykoncepcji „po” jest większa, jeśli zostanie zastosowana jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Zaleca się, aby pigułkę przyjąć w ciągu 12 godzin, ale przed upływem 72 godzin (3 dni) od niezabezpieczonego stosunku.
Przeczytaj: Ludowe opowieści o antykoncepcyjnej treści
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Mechanizm działania antykoncepcji awaryjnej jest podobny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Pigułka „po” przyjęta przed owulacją zahamuje jej wystąpienie, tym samym uniemożliwiając zajście
w ciążę. Natomiast jej zastosowanie po owulacji powoduje zagęszczenie śluzu, co skutecznie utrudnia plemnikom przedostanie się do macicy.
„Tabletka 72 „po” jest wygodnym rozwiązaniem w przypadku, gdy partnerzy zapomnieli o zabezpieczeniu się przed współżyciem seksualnym lub gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła – informuje dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. „Zdarza się, że nawet najbardziej doświadczonym partnerom prezerwatywy pękają. A gdy para nie jest jeszcze gotowa na rodzicielstwo powinna pamiętać o zabezpieczeniu awaryjnym. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do ginekologa, który po zbadaniu może przepisać tabletkę „po” – dodaje.
Ciąża a antykoncepcja „po”
Antykoncepcja awaryjna nie jest metodą wczesnoporonną. Metoda ta nie będzie skuteczna, jeśli kobieta już jest w ciąży.
Należy pamiętać, że tabletka „po” nie jest formą antykoncepcji do codziennego zastosowania i może być stosowana sporadycznie, w nagłych przypadkach, także w przypadku gwałtu.
Jeśli po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej dojdzie do kolejnego niezabezpieczonego stosunku w tym samym cyklu miesiączkowym, nie będzie ona już skuteczna i istnieje ponowne ryzyko zajścia w ciążę.
Antykoncepcja doraźna nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Przeczytaj: Antykoncepcja hormonalna - raport
Więcej informacji na stronie www.wpadka.pl