Jak rozmawiać z ginekologiem o tabletkach antykoncepcyjnych?

Jakie aspekty warto poruszyć w rozmowie z ginekologiem, gdy chcemy zacząć przyjmować tabletki antykoncepcyjne? O czym trzeba pamiętać?
/ 02.12.2014 10:36

antykoncepcja

fot. Fotolia

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną obok wymieniania jej zalet czasem narzekają na skutki uboczne, obniżające jakość życia, takie jak: przybieranie na wadze czy spadek libido. Uciążliwe objawy niewątpliwie świadczą o źle dobranej antykoncepcji. Zanim winę zaczniemy zrzucać na preparat bądź niekompetentnego lekarza, zastanówmy się, czy powiedziałyśmy ginekologowi o wszystkich naszych oczekiwaniach wobec tabletki, którą chcemy przyjmować?

Po pierwsze: bądź szczera

W procesie doboru odpowiedniej metody antykoncepcyjnej niezbędny jest aktywny udział zarówno specjalisty, jak i samej zainteresowanej. Jego podstawowym elementem jest szczera rozmowa, w której zgodnie z prawdą odpowiemy na pytania ze strony ginekologa i jednocześnie przedstawimy mu swoje oczekiwania.

Zwłaszcza, że antykoncepcja hormonalna, obok zapobiegania ciąży, może wpływać na inne sfery zdrowia kobiety. Jak to wygląda z perspektywy eksperta?

– Po pierwsze specjalista musi wiedzieć, czy pacjentka, która się do niego zgłosiła, nie stosowała do tej pory antykoncepcji hormonalnej, czy ta, którą przyjmuje obecnie po prostu jej nie odpowiada
i dlaczego
. W pierwszym przypadku zanim lekarz przepisze tabletki antykoncepcyjne, musi ustalić ewentualne przeciwwskazania. W tym celu zbiera wywiad odnośnie chorób w rodzinie, takich jak: nowotwory piersi i układu rozrodczego, udary mózgu, nadciśnienie czy choroby zakrzepowe. W większości praktyk lekarskich, przed przepisaniem środków antykoncepcyjnych, lekarz przeprowadza także badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych oraz zleca badania laboratoryjne, takie jak morfologia i próby wątrobowe. Jeśli kobieta ma oznaki nieprawidłowości hormonalnych, powinny zostać wykonane badania w tym kierunku. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie wymienione badania są niezbędne u każdej pacjentki. Lekarz dobiera je tak, aby oceniały tylko te parametry, które u danej kobiety są potrzebne do wyboru tabletek – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel, ginekolog.

Po drugie: powiedz o swoich oczekiwaniach

Często kobietom zwracającym się z prośbą o przepisanie pigułek antykoncepcyjnych oprócz zapobiegania ciąży, zależy na dodatkowych korzyściach, które niesie ze sobą przyjmowanie hormonów. Niektóre panie nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że antykoncepcja hormonalna może wpływać na:

  • poprawę wyglądu skóry, zmniejszenie łojotoku i zmian trądzikowych,
  • złagodzenie napięcia przedmiesiączkowego (PMS),
  • regulację cyklu miesiączkowego, zmniejszenie objętości krwawień i bólu w trakcie miesiączki,
  • niwelowanie nadmiernego owłosienia,
  • poziom libido,
  • łagodniejszy przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • opóźnienie powstawania osteoporozy.

Jeśli któreś z powyższych jest spójne z twoimi oczekiwaniami, powinnaś koniecznie otwarcie powiedzieć o tym lekarzowi. Nie każ ginekologowi domyślać się, że chciałabyś przy okazji zniwelować np. nadmierne owłosienie czy bolesne miesiączki. Są to istotne problemy, w radzeniu sobie z którymi może pomóc  odpowiednio dobrana antykoncepcja hormonalna.

Zobacz też: Jak działa implant antykoncepcyjny?

Po trzecie: okaż zaangażowanie

– Jako lekarz staram się pomóc pacjentkom w wyartykułowaniu ich oczekiwań co do efektów stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Jednak niezbędne jest tu także zaangażowanie drugiej strony. Nie zawsze jestem w stanie odgadnąć wszystkie potrzeby. Dlatego zachęcam panie, aby dały nam ginekologom szansę dobrania antykoncepcji, która w 100% będzie im odpowiadała. Np. paniom, które chciałyby poprawić stan swojej skóry i włosów zaleca się tabletki o silnym działaniu antyandrogenowym. Udowodnione naukowo działanie na poprawę tych aspektów kobiecego wyglądu mają tabletki na bazie octanu chlormadinonu. Pigułki te są już dostępne w naszym kraju. W dzisiejszych czasach naprawdę mamy wiele możliwości w wyborze odpowiedniego preparatu, tym bardziej kobietom powinno zależeć na tym, by dopytać lekarza o wszystkie możliwe rozwiązania – dodaje  prof. dr hab. n. med.  Grzegorz Jakiel.

Po czwarte: nie zapominaj o wizycie kontrolnej!

Zdarza się, że pomimo prawidłowo przeprowadzonego wywiadu z pacjentką oraz wykonania dodatkowych badań, kobieta może odczuwać niepożądane działania stosowania antykoncepcji. Mogą one pojawić się dopiero w 2-3 cyklu stosowania antykoncepcji. To czas, kiedy należy ponownie udać się do lekarza w celu zweryfikowania, czy przepisane pigułki odpowiadają na potrzeby kobiety, niwelują problemy, które jej poprzednio , oraz czy te ewentualne dolegliwości wynikają bezpośrednio ze stosowanej antykoncepcji.

Podczas tej wizyty należy wspomnieć o wszystkich niedogodnościach, które wzbudzają niepokój. Nawet informacja o zaobserwowanym braku ochoty na seks jest istotna, gdyż spadek libido może przekładać się na relacje w związku. Nowoczesne tabletki potrafią sprostać i temu problemowi. Traktujmy więc ginekologa jako partnera w poszukiwaniu wiedzy o działaniu stosowanych tabletek antykoncepcyjnych i funkcjonowaniu naszego organizmu.

Zobacz też: Jak rozmawiać z ginekologiem o antykoncepcji?

Źródło: materiały prasowe On Board/mn

Redakcja poleca

REKLAMA