Czy podczas karmienia piersią można zajść w ciążę?

Badanie przesiewowe wykonywane w kierunku zakażenia HIV należy powtórzyć kilkukrotnie
Jeśli nie planujesz kolejnej ciąży, a karmisz piersią, powinnaś stosować środki antykoncepcyjne. Karmienie nie zabezpiecza bowiem przed zajściem ciążę.
/ 14.09.2010 12:25
Badanie przesiewowe wykonywane w kierunku zakażenia HIV należy powtórzyć kilkukrotnie

Do niedawna twierdzono, że karmienie piersią prowadzi do zahamowania owulacji i miesiączki. Obecnie wiadomo już, że nie jest to żadna alternatywna metoda antykoncepcji. Prawdopodobieństwo zajścia wówczas w ciążę jest zbliżone do tego bez zabezpieczenia, czyli około 80%.

Zobacz też: Czy wiesz jak karmić piersią?

W okresie połogu

Okres połogu jest czasem, w którym organizm przechodzi zmiany i powraca do okresu funkcjonowania jak przed ciążą. Ze względu na ryzyko zakażenia zabronione jest współżycie przez okres 6 tygodni. Hormony takie jak estrogeny czy progesteron zaczynają ponownie być wydzielane rytmicznie zgodnie z etapem cyklu.

Niektóre panie pomimo karmienia piersią regularnie miesiączkują, inne pierwszy okres mają dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Nigdy jednak nie wiadomo, kiedy ta pierwsza miesiączka wystąpi, dlatego nie da się też przewidzieć terminu owulacji. Często nawet, jeśli miesiączki powrócą, są nieregularne, mogą pojawiać się dodatkowe plamienia. Może więc to być bardzo stresujący okres w życiu kobiety i jej partnera.

Osoby stosujące naturalną antykoncepcję nie mogą liczyć na metodę kalendarzykową czy sprawdzanie podwyższonej temperatury. Nie są też często w stanie wychwycić zmian w konsystencji śluzu, a więc nie mogą określić dni płodnych. 

Jeśli miesiączka już się pojawi, a potem długo jej nie ma (przy braku stosowania metod antykoncepcyjnych), najlepiej wykonać test ciążowy. Może to powiem oznaczać, że doszło do zapłodnienia.

Antykoncepcja dla karmiącej mamy

Aby zredukować poziom stresu związany z prawdopodobieństwem zajścia w niechcianą ciążę, należy pomyśleć o metodach antykoncepcji. Pamiętajmy, że dodatkowy stres może spowodować zmniejszenie produkcji pokarmu, a nawet jego brak. Jeśli mama jest niespokojna lub zdenerwowana, odczuwa to jej dziecko.

Zobacz też: Czy można uprawiać seks w ciąży?

W tym okresie najczęściej stosowane są prezerwatywy. Osoby, którym wiara nie pozwala na stosowanie mechanicznych czy hormonalnych metod antykoncepcji, muszą niestety powstrzymać się od współżycia, żeby mieć stuprocentową pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Redakcja poleca

REKLAMA