Antykoncepcja hormonalna a zdrowie kobiety

antykoncepcja hormonalna pigułki seks, Fotolia fot. Fotolia
Jak antykoncepcja hormonalna wpływa na różne aspekty życia kobiety? Kiedy warto regulować cykl hormonalny przy pomocy antykoncepcji? Czy antykoncepcja może poprawić jakość życia seksualnego kobiet? Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na samopoczucie i psychikę kobiety?
/ 21.01.2013 13:07
antykoncepcja hormonalna pigułki seks, Fotolia fot. Fotolia

Antykoncepcja a gospodarka hormonalna

Tabletki antykoncepcyjne to nie tylko sposób na zapobieganie ciąży. Mogą mieć również pozytywny wpływ na inne aspekty zdrowia kobiety, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Zależy to od tego, jak funkcjonuje gospodarka hormonalna i jakie jest stężenie poszczególnych hormonów w różnych etapach cyklu.

Antykoncepcja reguluje cykl hormonalny

„Często zdarza się, że naturalny, niemodyfikowany lekami cykl hormonalny kobiety jest nieprawidłowy na przykład z powodu nadprodukcji określonych hormonów. Brak kontroli nad tą sytuacją może doprowadzić do powikłań, takich jak przerost błony śluzowej trzonu macicy, a następnie do nowotworu czy poważnych problemów metabolicznych.

Okazuje się wtedy, że ten narzucony z zewnątrz cykl poprzez stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest bliższy fizjologii niż własny” – mówi prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Na zdjęciu: prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski

Antykoncepcja hormonalna a życie seksualne

„W przypadku niektórych kobiet antykoncepcja hormonalna ze względu na jej wysoką skuteczność może dać im poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu bez obaw decydują się na współżycie ze swoim partnerem, a w następstwie czerpią większą satysfakcję z seksu. U kobiet bardzo dużą rolę w sferze seksualnej odgrywa lęk przed zajściem w ciążę. Część z nich to paraliżuje do tego stopnia, że rezygnują z kontaktów seksualnych. Zniwelowanie tego lęku poprzez zastosowanie skutecznej antykoncepcji może bardzo znacząco wpłynąć na jakość życia seksualnego” – tłumaczy prof. Zbigniew Lew-Starowicz, seksuolog.

Na zdjęciu: prof. Zbigniew Lew-Starowicz

Zobacz także: Antykoncepcja po stosunku - pytania i odpowiedzi

Zmiany w poziomie hormonów a samopoczucie i psychika kobiety

Nie od dziś wiemy, że niektóre kobiety w okresie przedmenstruacyjnym są bardziej drażliwe, czasami płaczliwe, szybko się denerwują. Wszystko to dzieje się za sprawą hormonów, a dokładnie zmian stężenia estrogenu i progesteronu. Tego typu objawy w większości przypadków są naturalne i nie świadczą o żadnych nieprawidłowościach.

„Naturalny cykl hormonalny kobiety nie oznacza uregulowanej gospodarki hormonalnej, choć większość osób myśli, że jest dokładnie odwrotnie. Tego typu sytuacja występuje tak naprawdę dopiero po menopauzie, kiedy poziom hormonów jest stały przez cały czas. W okresie rozrodczym stężenie hormonów zmienia się w zależności od fazy cyklu. Dlatego część kobiet odczuwa zmiany nastroju czy niedogodności fizyczne, jak tendencja do obrzęków niektórych partii ciała. Dopóki poziom hormonów jest w normie określonej dla danej fazy cyklu, trzeba to potraktować jako jedną z naturalnych cech kobiety. Jednak, jeżeli dolegliwości są bardzo uciążliwe, nasilają się lub dają o sobie znać także w innych fazach cyklu niż okres przedmiesiączkowy, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza” – tłumaczy prof. CMKP dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog.

Według opinii mgr Doroty Gromnickiej, psychologa: „Prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej jest jednym z czynników wpływających na zdrowie psychiczne kobiety. Wahania nastroju czy inne objawy, jak chociażby stany depresyjne, mogą właśnie od tego zależeć. Dlatego trzeba zgłaszać się na wizyty kontrolne i badania, które pokażą, czy nasz cykl jest prawidłowy, czy też wymaga interwencji z zewnątrz, np. poprzez zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli kobieta zauważa zmiany w swoim samopoczuciu psychicznym i fizycznym takie jak: zła kondycja psychiczna, wahania nastroju, permanentne zmęczenie powinna zapytać lekarza, czy mogą wynikać z nieprawidłowego cyklu. Nie zawsze pogorszenie nastroju związane jest z trudnościami psychicznymi, czasami przyczyna leży w gospodarce hormonalnej czy trybie życia”.

Na zdjęciu: mgr Dorota Gromnicka

Źródło: materiały prasowe On Board Public Relations/kb

Zobacz również: Co warto wiedzieć o cyklu kobiety?

Redakcja poleca

REKLAMA