6 mitów na temat tabletek antykoncepcyjnych . W co nie warto wierzyć?

antykoncepcja fot. Adobe Stock
Podobno powodują tycie i raka. Podobno. Nie wszystko, co się mówi o pigułkach hormonalnych, to prawda.
Małgorzata Germak / 25.05.2018 13:45
antykoncepcja fot. Adobe Stock

Słyszałaś, że przez nie się tyje? Podobno wywołują też raka. O tabletkach antykoncepcyjnych mówi się wiele. Zobacz, co jest prawdą, a w co lepiej nie wierzyć. Rozprawiamy się z 6 najpopularniejszymi mitami na temat pigułek hormonalnych. Te informacje mogą ci się przydać!

Co to jest orgazm? Wszystko, co warto o nim wiedzieć!

Tabletki hormonalne są najpopularniejszą metodą antykoncepcji wśród Polek. Blokują one owulację. Pigułki stosuje się przez 21 lub 24 dni, po których następuje tygodniowa lub czterodniowa przerwa. Tabletki powinny być łykane codziennie o tej samej porze – tylko wtedy są skuteczne. Co powinnaś wiedzieć o tej metodzie zapobiegania ciąży? Poznaj mity na temat tabletek hormonalnych.

1. Obniżają libido

Statystyki mówią, że nawet u 30 procent kobiet łykających tabletki antykoncepcyjne powodują one mniejsze libido. Ale wcale nie musi tak być. Ginekolodzy podkreślają, że spadek popędu seksualnego u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, nie powinien być tego skutkiem ubocznym. Dobrze dobrane pigułki nie będą wpływać na libido. A jeśli tak jest, to warto zgłosić się do lekarza i zmienić przyjmowane środki. W Polsce dostępne są tabletki stosowane od dawna w Europie Zachodniej, nie hamujące potencji seksualnej kobiet.

2. Powodują tycie

Kobiety często boją się, że przytyją po tabletkach antykoncepcyjnych. To mit, że pigułki powodują przyrost wagi. Przeprowadzono wiele badań na temat zależności między stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej a tyciem. Nie potwierdziły tego. U kobiet łykających pigułki antykoncepcyjne może zatrzymywać się woda w organizmie (a zatrzymanie wody, to nie jest to samo co tycie). Często tak się dzieje podczas pierwszych tygodni przyjmowania tabletek. Jednak jak organizm zaadaptuje się do nowego poziomu hormonów, wszystko powinno wrócić do normy.

3. Wywołują raka

Wręcz przeciwnie. Naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen w Szkocji przeprowadzili badania na temat skutków przyjmowania tabletek zapobiegających zajściu w ciążę. Zespół pod przewodnictwem dr Lisy Iversen prześledził długoterminowe efekty łykania środków antykoncepcyjnych przez kobiety. Do jakich wniosków doszli? Tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, jajnika i szyjki macicy. Co ciekawe, ten prozdrowotny wpływ tabletek utrzymuje się wiele lat od zaprzestania ich przyjmowania.

4. Wpływają na płodność

Słyszałaś, że tabletki antykoncepcyjne są złe, bo po ich odstawieniu możesz mieć problemy z zajściem w ciążę? Lekarze tego nie potwierdzają. Płodność u kobiet szybko wraca do normy, a zajście w ciąże jest możliwe nawet już podczas pierwszego cyklu miesiączkowego po odstawieniu środków. Na płodność kobiet wpływają raczej przebyte choroby, wiek i tryb życia, jaki prowadzi.

5. Nie można ich za długo przyjmować

Nie ma przeciwwskazań ku temu, żeby stosować doustne środki hormonalne latami. „Kobieta przerywa kurację tabletkami, gdy chce zajść w ciążę” – tłumaczą ginekolodzy. W innym przypadku nie ma takiej potrzeby. Oczywiście podczas stosowania tej metody antykoncepcyjnej, kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza, zgłaszać się na kontrolne wizyty, regularnie robić badania.

6. Są szkodliwe dla zdrowia

Zdarza się, że u niektórych kobiet doustna antykoncepcja powoduje wzdęcia, nudności i bóle głowy. Zwykle jednak te problemy znikają po trzech miesiącach stosowania tabletek. Natomiast korzyści z ich regularnego stosowania jest znacznie więcej. Tabletki hormonalne zmniejszają bóle miesiączkowe, pomagają zmniejszyć ryzyko powstania torbieli i zachorowania na endometriozę.

Czytaj też:Jakie fryzury intymne u kobiet lubią mężczyźni? Zapytałyśmy ich o to!Jaka pozycja seksualna jest najbardziej niebezpieczna?

Redakcja poleca

REKLAMA