POLECAMY

Niedoczynność tarczycy a ciąża. 7 ważnych faktów

Niedoczynność tarczycy może pokrzyżować twoje marzenia o macierzyństwie. Zobacz, co robić, by tak się nie stało.
/ 9 miesięcy temu
Niedoczynność tarczycy a ciąża. 7 ważnych faktów fot. Fotolia

1. Za niski poziom hormonów tarczycy może utrudniać zajście w ciążę...

...a jeśli do niej dojdzie  upośledzić rozwój dziecka (szczególnie intelektualny) lub wywołać poronienie. Brzmi strasznie? Tak, ale warto pamiętać, że odpowiednie leczenie niedoczynności tarczycy eliminuje tego typu problemy. Ważne jednak, by rozpocząć je we właściwym momencie i sumiennie kontynuować.
 

2. Ciąża  to hormonalny przełom...

...i podobnie jak np. dojrzewanie czy przekwitanie zwiększa prawdopodobieństwo zaburzeń w pracy  tarczycy. Dlatego najlepiej by było, gdybyś już planując powiększenie rodziny zbadała (hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową, zależnie od stymuluje tarczycę do pracy lub skłania ją do zmniejszenia produkcji hormonów).  Badanie TSH koniecznie zrób też, gdy zobaczysz już 2 kreski na ciążowym teście.
 
3. Normy TSH są dość szerokie...
...mogą się różnić zależnie od laboratorium, ale zwykle mieszczą się w przedziale od ok. 0,3 do ok. 4 mU/ml. Ale uwaga, ciąża (i starania o dziecko) to czas wyjątkowy! Zaleca się, by kobieta miała wówczas TSH ok. 1 mU/ml (maksymalnie do 2,5 mU/ml w pierwszym trymestrze ciąży, w 2 i 3 nie więcej zaś niż 3 mU/ml). Niższe poziomy TSH wskazane są zwłaszcza u kobiet, które mają także podwyższony poziom przeciwciał przeciwtarczycowych aTPO. Może to  bowiem wskazywać na chorobę Hashimoto - tej zaś często towarzyszy niedoczynność tarczycy.
 
 
4.  Nawet jeśli do tej pory skutecznie leczyłaś niedoczynność tarczycy...
...umów się do endokrynologa! I to od razu, gdy zorientujesz się, że jesteś w ciąży. Bardzo prawdopodobne bowiem, że i tak -  choćby przejściowo - trzeba będzie zwiększyć ci dawkę syntetycznych hormonów tarczycy, potem zaś częściej badać stężenie hormonów tarczycy we krwi. Celem jest utrzymanie wyników w dolnej granicy normy.
 
5. Przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy w ciąży...
 ...nie szkodzi ani matce, ani dziecku.  Za to nieleczenie niedoczynności tarczycy stwarza realne zagrożenie. Zatem, absolutnie nie odstawiaj sama leków.
 

6. Niedoczynność tarczycy może nasilić się po porodzie...

...dlatego 6 tygodni po porodzie skontroluj poziom TSH. 
 

7. Przyjmując hormony tarczycy możesz karmić piersią...

...bez obaw, leki, które przyjmujesz jedynie uzupełniają hormony naturalnie występujące w twoim organizmie. Nie szkodzą maleństwu!
 

Tu przeczytasz więcej na temat tarczycy

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 tygodnie temu
Naturalne rozwiązanie dla syntetycznych hormonów tarczycy. Potoczna "świnka" jest zdrowa, skuteczna i tania. Mam sprowadzany z Tajlandii suplement diety Thiroyd 1000 tabletek po 60 mg. Sprzedaję po 180zł + 20 zł przesyłka pobraniowa. Również mam suplement Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60 mg, za 250 zł, włącza to koszt wysyłki rejestrowanej z Tajlandii. Mogę też go wysłać z Polski, ale za 350 zł. Proszę przekaż znajomym. dziekuję z góry Jan Krongboon massagewarsaw gmail com