Chora tarczyca u dziecka – kiedy się niepokoić?

Hormony produkowane przez tarczycę – tyroksyna i trijodotyronina są niezbędne w każdym wieku. Jednak u dzieci ich niedobór może prowadzić do dużo poważniejszych następstw. Jak uchronić przed tym nasze dziecko?
Chora tarczyca u dziecka – kiedy się niepokoić?

Tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3) decydują o szybkości przemiany materii, regulują temperaturę ciała, wpływają na układ pokarmowy, krwionośny, decydują o wyglądzie skóry. U dzieci odpowiedzialne są za procesy wzrostu i dojrzewania, bardzo silnie wpływają na rozwój układu nerwowego. I dlatego nawet niewielkie zmiany w poziomie ich wytwarzania mogą mieć dramatyczne efekty w organizmie dziecka.

Wrodzona niedoczynność tarczycy

Od wielu lat prowadzone są profilaktyczne, obowiązkowe programy wczesnego wykrywania wrodzonej niedoczynności tarczycy. Polegają one na pobraniu kropli krwi z nakłutej pięty noworodka najlepiej między 3. a 5. dniem po urodzeniu. Zdobytą krwią nasącza się specjalną bibułę i oznacza się w niej TSH (tyreotropinę – hormon przysadki, którego stężenie we krwi bardzo ściśle jest związane z ilością hormonów produkowanych przez tarczycę – gdy ilość hormonów tarczycy wzrasta to TSH maleje). Jeśli wynik badania jest nieprawidłowy, to występuje duże prawdopodobieństwo choroby tarczycy. W takiej sytuacji rodzice są powiadamiani i proszeni o zgłoszenie się do wyznaczonej poradni, w celu dalszej diagnostyki i ewentualnego potwierdzenia choroby. Nieprawidłowy wynik badania przesiewowego nie oznacza że dziecko jest na pewno chore. Tylko w 25-50% zdarza się, że następne badania potwierdzają chorobę. Celem wykonywania badań przesiewowych jest jak najwcześniejsze wykrycie wrodzonej niedoczynności tarczycy i tym samym jak najwcześniejsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jedyną skuteczną metodą jest podawanie brakującego hormonu – czyli leczenie substytucyjne (substytucja = zastępowanie). Jeśli leczenie to zostanie rozpoczęte w ciągu pierwszych 4 tygodni życia malucha to zabezpiecza to przed pojawieniem się poważnych konsekwencji niedoboru hormonów tarczycy jakim jest upośledzenie rozwoju umysłowego i fizycznego.

Czytaj też: Gdzie szukać przyczyn niedoczynności tarczycy?

Jeśli leczenia tego się nie rozpocznie może dojść do nazywanego kiedyś kretynizmu czyli ciężkiego niedorozwoju umysłowego.

Żółtaczka

U noworodków niedoczynność tarczycy może się objawiać przedłużającą się żółtaczką. Żółte zabarwienie skóry, które pojawia się zaraz po urodzeniu, nie ustępuje w ciągu 7 dni może być spowodowane niedoczynnością tego gruczołu. Także chłodna, sucha skóra, duży język, zachrypnięty głos, brak apetytu, trudności z oddaniem smółki, zaparcia mogą sugerować niedoczynność tarczycy.

U starszych dzieci objawy coraz bardziej przypominają dolegliwości, występujące u dorosłych. Ponieważ hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka to ich niedobór może powodować występowanie opóźnionego dojrzewania. Może być również przyczyną niskiego wzrostu, problemów w nauce. Objawem niedoczynności tarczycy u starszych dzieci często jest także nadmierna senność, ciągłe zmęczenie i otyłość.

Przez całe życie

Leczenie niedoczynności tarczycy i u dzieci i u dorosłych należy stosować przez całe życie, ponieważ tylko tak uchronimy się przed groźnymi konsekwencjami niedoboru hormonów tarczycy.

Polecamy również: Czy groźna jest niedoczynność tarczycy u ciężarnej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)