depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock

Co to jest depresja? (I czym różni się od chandry?)

Liczba chorych na depresję z roku na rok się powiększa. Co to tak naprawdę jest depresja i jak się objawia? Jak rozpoznać depresję?
/ 04.12.2018 12:21
depresja, emocje, smutek fot. Adobe Stock

Co to jest depresja?

Depresja jest chorobą psychiczną, a osoba na nią cierpiąca postrzega rzeczywistość w czarnych barwach. Nie istnieje wyraźna granica między chandrą a depresją, jednak wyróżnione zostały kryteria, które pozwalają na jej trafną identyfikację.

Czy depresja jest chorobą?

Termin "depresja" funkcjonuje w znaczeniu potocznym jako określenie złego samopoczucia, przygnębienia, bez względu na przyczyny, jakie stan taki wywołały. W psychiatrii depresja oznacza szczególnego rodzaju zaburzenia nastroju oraz emocji. Ten szczególny charakter związany jest z uznaniem nasilenia objawów za chorobowe i koniecznością pomocy lekarskiej.

Sposób przeżywania smutku oraz sytuacje go wyzwalające są różne, tak jak różne bywają reakcje ludzi. Współczesna nauka nie jest jednak zupełnie bezsilna i ustalono kryteria pozwalające na trafną diagnozę.

O depresji można mówić gdy smutkowi towarzyszą takie objawy:

 • brak energii, apatia,
 • napięcie, drażliwość,
 • poczucie obniżonej sprawności pamięci i intelektu, trudności z koncentracją,
 • niechęć do wykonywania czynności, które dotąd sprawiały radość,
 • problemy ze snem, trudności w zasypianiu, częste wybudzanie się w nocy, wczesne budzenie się lub przeciwnie – nadmierna senność,
 • niechęć i unikanie kontaktów z ludźmi,
 • poczucie małej wartości,
 • poczucie winy i beznadziejności,
 • zmniejszenie apetytu i związany z nim spadek masy ciała lub przeciwnie – wzmożony apetyt i przyrost masy ciała,
 • dolegliwości fizyczne, takie jak zmęczenie, bóle (np. głowy, brzucha, kręgosłupa), uczucie ucisku w klatce piersiowej, zaparcia,
 • spadek zainteresowań współżyciem seksualnym.

Co odróżnia depresję od chandry?

Przede wszystkim długość utrzymywania się dolegliwości. W przypadku chandry jest to zwykle kilka lub kilkanaście godzin. Z depresją mamy do czynienia, gdy objawy utrzymują się powyżej dwóch tygodni, a ich nasilenie jest znaczne. U osób chorych na depresję dezorganizacji ulega życie rodzinne i zawodowe.

Na czym polega diagnoza depresji?

Pierwsza wizyta lekarska poświęcona jest zwykle zgromadzeniu koniecznych do postawienia diagnozy informacji takich jak objawy, które wywołują niepokój czy historia chorób w rodzinie. W Polsce obowiązującym systemem klasyfikacyjnym jest ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) i według jej kryteriów oceniane jest nasilenie choroby (łagodne, umiarkowane, ciężkie). Pomocniczo stosuje się także badania psychologiczne, polegające głównie na wypełnianiu zadań testowych.

Leczenie depresji

W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie w warunkach szpitalnych, należy jednak pamiętać, że jest ono ostatecznością. Zwykle w leczeniu depresji wystarcza przyjmowanie leków, dające najlepsze efekty terapeutyczne i poprawę stanu, gdy połączone jest z psychoterapią. Istnieją także alternatywne formy leczenia depresji w postaci terapii elektrowstrząsami, leczenia światłem czy metodą wymuszonej bezsenności.

Zobacz też:
Jakie leki pomagają w leczeniu depresji?
TEST: Czy masz depresję?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (41)
/26.02.2017 17:39
Cy ja mam Depresje? Odczuwam: bóle brzucha oraz głowy myśle że moje życie nie ma sesu ze chce popełnić samobójstwo ciełam sie mysle ze jestem bezwartościowa itp. unikam ludzkość ubieram sie inaczej niż wczesniej nie mam energii no to chyba tyle ... prosze o odp.
/12.07.2016 20:31
Mam depresję i nerwicę i strasznie silne objawy psychosomatyczne to jest zaparcia i ucisk w klatce piersiowej oraz dziwne pulsowanie w całym ciele i tachykardia. Ciężko jest, ale dostałam właśnie leki i niedługo idę na terapię. Życzę powodzenia wszystkim w walce z tą chorobą.
/09.04.2016 18:33
moja córka codziennie płaczę o nic nie chce nikomu o tym mówić , czy to może sugerować, że ma depresje
POKAŻ KOMENTARZE (38)