anoreksja fot. Fotolia

Anoreksja – objawy i leczenie

Szacuje się, że na anoreksję choruje na świecie 2 miliony osób.
Marta Słupska / 23.03.2017 13:52
anoreksja fot. Fotolia

Anoreksja nie jest tylko chorobą modelek – cierpi na nią nie tylko wiele kobiet, ale i mężczyzn, a także dzieci. Szacuje się, że na świecie około 2 miliony osób ma anoreksję.

Anoreksja – co to jest?

Anoreksja  to jadłowstręt psychiczny (gr. anorexia nervosa), czyli zaburzenie odżywiania związane z lękiem przed przybraniem na wadze. Osoba chora odmawia jedzenia, często tez intensywnie ćwiczy, by nie przytyć. Mimo wychudzonej sylwetki wciąż wydaje jej się, że powinna schudnąć.

Anoreksja dotyka głównie kobiet, nie oznacza to jednak, że nie cierpią na nią mężczyźni. Chorują niestety coraz młodsze osoby – nawet 11- czy 12-letnie.  

Jak rozpoznać anoreksję?

Anoreksja – objawy

Objawy anoreksji nie są widoczne od razu – osoby chore długo ukrywają swój stan fizyczny. Często anoreksję można rozpoznać po natręctwach, takich jak:

  • częste ważenie się,
  • rygorystyczne diety,
  • spożywanie niewielkich posiłków,
  • intensywne ćwiczenia,
  • zażywanie środków przeczyszczających.

Kobiety chorujące na anoreksję często przestają miesiączkować – ich organizm nie funkcjonuje prawidłowo, a gospodarka hormonalna jest zachwiana.

Uznaje się, że początkowe stadium anoreksji to MBI na poziomie 17 punktów, zaawansowane – 16-17 punktów, a krytyczne – poniżej 16.

Anoreksja a bulimia

Anoreksja i bulimia to nie to samo – bulimia to żarłoczność psychiczna charakteryzująca się napadami objadania się. Wiążą się z nimi: głodówki, wywoływane wymioty, wykonywanie lewatyw czy używanie środków przeczyszczających. Anorektyczki nie objadają się, lecz unikają jedzenia.

Anoreksja – przyczyny

Za główną przyczynę anoreksji uznaje się presję środowiskową, szczególnie widoczną wśród młodych dziewcząt, które porównują się do wychudzonych modelek i gwiazd z pierwszych stron gazet. Przekonane, że nie będą piękne, póki nie będą szczupłe, obsesyjnie się odchudzają.

Anoreksja może być też wynikiem przeżycia stresującego wydarzenia.

Anoreksja u mężczyzn

Wbrew powszechnej opinii anoreksja to także choroba mężczyzn, chociaż wśród panów występuje znacznie rzadziej.

Szacuje się, że na świecie około 2 miliony osób cierpi na anoreksję. W krajach cywilizacji zachodniej 0,9-4,3% osób to kobiety – anorektyczki. U mężczyzn choroba występuje rzadziej – 0,2-0,3% panów to anorektycy.

Anoreksja – leczenie

W leczeniu anoreksji kluczowa jest terapia u psychiatry lub psychologa oraz działania prowadzące do zwiększenia masy ciała pacjenta. Jeśli chory jest skrajnie wychudzony, konieczne okazuje się leczenie szpitalne oraz karmienie dojelitowe.

Skuteczność leczenia zależy od determinacji chorego – niektórzy pacjenci pokonują chorobę, u innych problem powraca.

Czy moje dziecko ma anoreksję?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)