POLECAMY

W Norwegii wprowadzono nowe prawo zezwalające na usunięcie jednego z nienarodzonych bliźniaków

Jeśli kobieta zajdzie w ciążę bliźniaczą, będzie miała możliwość usunięcia jednego z dwóch płodów – takie prawo wprowadziło właśnie norweskie Ministerstwo Zdrowia.
W Norwegii wprowadzono nowe prawo zezwalające na usunięcie jednego z nienarodzonych bliźniaków fot. Fotolia

W Norwegii wprowadzono właśnie prawo, które zezwala na przeprowadzanie selektywnej aborcji u bliźniaków. Oznacza to, że Norweżki, a także inne kobiety przebywające na terenie tego kraju, będą mogły usunąć jeden z płodów niezależnie od tego, czy jest on chory, czy zdrowy.

Dlaczego Norwegia zezwala na usuwanie płodów bliźniaczych?

Nowe prawo nie spotkało się z akceptacją wielu środowisk, w tym lekarskiego. Skąd pomysł na to, by kobiety miały prawo usuwać jedno z dwóch płodów?

Wszystkie kobiety, niezależnie od tego, czy są Norweżkami, czy obcokrajowcami przebywającymi w Norwegii, mają takie samo prawo do aborcji i redukcji ciąży

– skomentowała Torunn Janbu, norweska urzędniczka zdrowia.

Mówi się, że nowe przepisy mają zachęcić obcokrajowców do przyjazdu do Norwegii i wykonywania zabiegów. Urzędnicy szczególnie spodziewają się kobiet z Danii i Szwecji, gdzie prawo nie zezwala na usuwanie jednego płodu z ciąży mnogiej.

Ministerstwo Zdrowia podjęło tę decyzję wbrew opinii lekarzy, którzy są zdania, że taka procedura stanowi poważne zagrożenie zarówno dla matki, jak i drugiego dziecka. Nie ma też żadnych korzyści medycznych. Aborcja selektywna może przy tym doprowadzić do poronienia.

Nie znaleźliśmy żadnej medycznej korzyści przemawiającej za tą decyzją. Naraża drugie dziecko w łonie matki i może prowadzić do poronienia

– mówi Birgitte Heiberg Kahrs ze szpitala św. Olafa.

Ile aborcji przeprowadzono w Polsce w 2015 roku i jakie były ich przyczyny? Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie statystyki

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Dokąd to zmierza..... Idąc tym krokiem zabijmy wszystkie chore osoby, dzieci, starsze osoby, osoby niepełnosprawne bo tak będzie nam wygodnie
/rok temu
Racja, szkoda patrzeć na to co się dzieje za granicą... ciekawe co jeszcze wymysla... aborcja w 9. miesiacu?