POLECAMY

Zatrucie lekami nasennymi – pierwsza pomoc

Zatrucie lekami nasennymi kojarzy się z próbą samobójczą, jednak na zatrucie narażony jest każdy, kto walczy z bezsennością. Przez zwykłe roztargnienie lub próbę wzmocnienia efektu często dochodzi do przedawkowania. Jakie są objawy zatrucia lekami nasennymi? Jak udzielić pierwszej pomocy przy zatruciu lekami nasennymi?
Zatrucie lekami nasennymi – pierwsza pomoc fot. Fotolia

Bezsenność dotyka coraz większą liczbę osób. Nadużywanie kawy, mocnej herbaty, niektórych leków czy alkoholu, ale również stres i przemęczenie mogą wywołać bezsenność. Większość z nas, zamiast najpierw zadbać o higienę snu, od razu wybiera leki nasenne, które nietrudno przedawkować.

Jeśli stosowanie proszków nasennych jest konieczne, najlepiej wybrać leki benzodiazepinowe, które działają krótko i nie powodują senności następnego dnia.

O czym warto pamiętać?

Warto wiedzieć, że leki nasenne dość szybko tracą swoją skuteczność. Dzieje się tak, ponieważ w ciągu 2 tygodni wzrasta na nie tolerancja organizmu. Dlatego przyjmowanie leków nasennych powinno być doraźne i odbywać się w dość krótkim czasie.

Jakie są objawy zatrucia lekami nasennymi?

W przypadku małego przedawkowania występują:

  • senność,
  • spowolnienie ruchów,
  • zaburzenie równowagi,
  • apatia.

Należy zaznaczyć, iż spożycie alkoholu potęguje powyższe objawy.

W fazie przedśpiączkowej występują:

  • nudności,
  • zawroty i bóle głowy,
  • zaburzenie ostrości widzenia,
  • zaburzenie mowy,
  • poczucie ogólnego wyczerpania.

W wyniku ciężkiego zatrucia dochodzi do śpiączki, jednak jej głębokość jest uwarunkowana ilością spożytych leków. Ciężkim zatruciom mogą towarzyszyć:

  • hipotonia, czyli stan zmniejszonego napięcia mięśniowego;
  • hipowolemia, która zmniejsza zawartość naczyń krwionośnych;
  • zmiany skórne (rumienie, pęcherze).

Zatrucia benzodiazepinami są dość częste, jednak bardzo rzadko są to zatrucia śmiertelne.

Zobacz też: Co robić, gdy dziecko połknie truciznę?

Jak udzielić pierwszej pomocy?

Jeśli zdarzy się nam przedawkować leki nasenne lub konieczna jest pomoc zatrutej, ale przytomnej osobie, należy:

  • niezwłocznie zażyć węgiel leczniczy w roztworze wodnym;
  • prowokować wymioty do momentu uzyskania wodojasnej treści żołądkowej;
  • zażyć sól glauberską.

Kontrola lekarska w tym przypadku jest wskazana, ale niekonieczna.

W przypadku osób nieprzytomnych (śpiączka) należy:

  • ułożyć zatrutego w pozycji bocznej ustalonej;
  • chronić poszkodowanego przed oziębieniem.

Nie należy:

  • prowokować wymiotów,
  • podawać żadnych płynów do picia.

W tej sytuacji należy niezwłocznie wezwać lekarza.

Zobacz też: Trucizny wokół nas

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Brałam ditropan i anafranil i jest mi strasznie zimno. Co robić ?