POLECAMY

Sprawdź, czy masz syndrom widzenia komputerowego?

Chorobę tę wyodrębniono pod koniec lat osiemdziesiątych. Obecnie cierpi na nią ponad 90 proc. osób pracujących przy komputerze...
Sprawdź, czy masz syndrom widzenia komputerowego? fot. Fotolia

Jak rozpoznać objawy syndromu widzenia komputerowego?

Objawy pojawiają się po kilku godzinach spędzonych przed monitorem. Zwykle są to:

  • przesuszenie śluzówki oka,
  • bóle głowy,
  • niewyraźne widzenia,
  • ból szyi i barków.

Dolegliwości te wywołuje zarówno ciepło wydzielane przez komputer jak i emitowane przez niego pole elektrostatyczne. Do tego dochodzi nieprawidłowa pozycja w czasie pracy i złe oświetlenie. To wystarczy, by przesiadywanie przed monitorem zmieniło się w koszmar. Całkiem niepotrzebnie! Bo wystarczy kilka prostych zasad, by uniknąć tych dolegliwości.

Sprawdź: prawidłowa postawa przy komputerze

Jak pokonać syndrom widzenia komputerowego?

Stosuj krople nawilżające

Czyli tzw. sztuczne łzy – do kupienia bez recepty w każdej aptece. Zakraplaj nimi oczy zawsze gdy poczujesz szczypanie. Jeśli regularne stosowanie tego typu preparatu nie przyniesie ulgi, idź do okulisty. Trzeba sprawdzić, czy oczy wydzielają odpowiednią ilość łez i czy ich skład jest właściwy.

Zmniejsz odblask

Jeśli na wyłączonym monitorze widzisz odbicia światła, to znaczy, że jest on źle ustawiony i oczy szybko męczą się, gdy czytasz informacje z ekranu. Zmień więc kąt ustawienia monitora, zasłoń okna lub wyłącz jaskrawe oświetlenie itp.

Patrz jak trzeba

Czasami problemem jest zła technika korzystania z  ekranu, m.in. nadmierne wpatrywanie się w niego. Jeśli chcesz oszczędzać oczy, co kilka minut przenoś wzrok na jakiś przedmiot, który jest w oddali. I mrugaj! To nawilża i oczyszcza oczy oraz rozluźnia mięśnie twarzy i czoła. 

Patrz w ciemność

2-3 razy dziennie wykonuj takie ćwiczenie: zasłoń oczy środkiem dłoni (tak, by palce skrzyżowały się na czole). Siedź z łokciami opartymi o stół. Poczekaj, aż zobaczysz czerń.

Zadbaj o dietę

Sięgaj po preparaty zawierające np. wyciąg z borówki czernicy, która zmniejsza zmęczenie spowodowane pracą z ekranem.

Więcej o o zdrowiu oczu:

9 najczęstszych przyczyn bólu oczu
Co robić, gdy coś wpadnie do oka?
Jak wyczytać chorobę z tęczówki oka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)