Rak jamy ustnej - vademecum

Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia
Palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwa higiena jamy ustnej i wiek po 40 roku życia to główne czynniki predysponujące do wystąpienia raka jamy ustnej. Jakie jest rokowanie w przypadku wystąpienia tego nowotworu?
/ 02.10.2011 16:47
Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty/ fot. Fotolia

Co to jest rak jamy ustnej?

Rak jamy ustnej najczęściej umiejscawia się na języku, dnie jamy ustnej lub znacznie rzadziej na policzku lub podniebieniu. Częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Zazwyczaj nowotworem złośliwym w obrębie jamy ustnej jest rak płaskonabłonkowy.

Polecamy: Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej - problemy pacjentów

Jakie objawy mogą świadczyć o raku jamy ustnej?

Początek procesu nowotworowego toczącego się w jamie ustnej jest trudny do uchwycenia, gdyż nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Istotne znaczenie w szybkim wykryciu raka mają regularne wizyty u dentysty. Niezwłocznie należy udać się do tego specjalisty szczególnie, gdy występują takie objawy jak ból lub uczucie drętwienia w jamie ustnej, trudności z żuciem i połykaniem pokarmu, guzek w obrębie policzka, czerwone lub białe plamki na języku i dziąsłach lub zmiana głosu.

Sprawdź: Stany przedrakowe błony śluzowej jamy ustnej

Kto jest najbardziej narażony?

W grupie ryzyka są osoby między 50-70 rokiem życia, palące papierosy, szczególnie w połączeniu z nadużywaniem alkoholu. Rzadszym czynnikiem ryzyka zazwyczaj wśród młodych ludzi jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Przenoszony jest podczas kontaktów seksualnych między partnerami. Wpływ na rozwój raka jamy ustnej ma również narażenie na promieniowanie jonizujące oraz niewłaściwie dobrana proteza.

Przeczytaj: Rak jamy ustnej - czy jesteś w grupie ryzyka?

Jakie jest rokowanie?

Obecnie zachorowalność na raka jamy ustnej ma tendencję wzrostową. Powodzenie terapii jest uzależnione od momentu wykrycia nowotworu. Im wcześniejsze stadium rozwoju choroby w momencie rozpoznania, tym większe szanse na wyleczenie. Zazwyczaj jednak diagnoza stawiana jest byt późno i połowa pacjentów w ciągu pięciu lat od rozpoznania choroby umiera.

Polecamy: Rak jamy ustnej - coraz częstszy

Jak wygląda proces leczenia raka jamy ustnej?

Po rozpoznaniu nowotworu jamy ustnej lekarze ustalają indywidualny sposób leczenia. Jest on uzależniony od lokalizacji guza, występujących przerzutów oraz stanu pacjenta. Zazwyczaj leczenie polega na chirurgicznym usunięciu guza, zastosowaniu chemioterapii, radioterapii lub kombinacji tych metod.

Zobacz: Jak się leczy raka jamy ustnej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA