Ból jest objawem subiektywnym/ fot. Fotolia

Jakie są naturalne metody na obniżenie gorączki?

Gorączka jest często objawem choroby, reakcją organizmu na stan zapalny. Osoby chore, zamiast stosować leki, wolą jednak często sięgać po naturalne środki, np. herbatki rozgrzewające z ziół czy owoców. Domowym sposobem na obniżenie wysokiej temperatury są też zimne okłady. Co robić, gdy mamy gorączkę?
/ 13.06.2012 13:29
Ból jest objawem subiektywnym/ fot. Fotolia

Dlaczego mamy gorączkę?

Podwyższona temperatura ciała jest naturalną reakcją obronną organizmu na czynniki wywołujące stan zapalny. Najczęstsze objawy gorączki to: dreszcze, wypieki, potliwość, pogorszenie samopoczucia czy przyspieszenie tętna.

Stan podgorączkowy występuje powyżej 37,1°C. Jeśli temperatura wzrasta, należy jak najszybciej dążyć do jej obniżenia, ponieważ długotrwała gorączka przyczynia się do niewydolności krążenia, a temperatura ciała powyżej 42°C oznacza ścinanie białka komórkowego.

Jakie zabiegi zrobić w domu?

Skutecznym naturalnym sposobem na zmniejszenie temperatury są metody ochładzania organizmu. Gorączkę mogą obniżyć okłady z użyciem ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie. Kompresy należy przykładać na czoło, skronie, kark, przedramiona czy łydki.

Oprócz zimnych okładów, gorączkę może też obniżyć kąpiel w wodzie o temperaturze niższej niż temperatura ciała chorego. Osobom chorym, które mają prawidłowe ciśnienie krwi, można też postawić bańki po wcześniejszej konsultacji z  lekarzem.

Jeśli jednak wysoka temperatura jest wynikiem choroby (np. alergii czy zapalenia opon mózgowych), to zniwelowanie gorączki może nastąpić wtedy, gdy zostanie wyleczona właściwa dolegliwość.

Należy pamiętać o tym, by pić dużo płynów, ponieważ gorączka powoduje zwiększoną utratę wody przez skórę i płuca.

Zobacz też: Kwiatoterapia - przyjemne leczenie kwiatami?

Herbatki ziołowe i owocowe

Picie herbatek rozgrzewających i przeciwgorączkowych sprawi, że poczujemy się lepiej. 

Działanie napotne ma napar z kwiatu lipy czy bzu czarnego. Lipa dodatkowo wpływa uspokajająco na układ nerwowy i ułatwia zasypianie. Herbatki ziołowe łagodzą objawy przeziębienia i usuwają z organizmu szkodliwe substancje, a przy tym nie powodują skutków ubocznych.

Lecznicze działanie ma również sok malinowy czy napar z suszonych owoców. Herbatka malinowa ma właściwości rozgrzewające, pobudza gruczoły potowe i sprawia, że gorączka szybko mija. Osoby dorosłe mogą przyrządzić „herbatkę z prądem” przez dodanie do napoju odrobinę rumu.

Inną leczniczą rośliną jest wierzba. Jej kora zawiera salicynę i działa podobnie jak aspiryna. Odwar z kory wierzby działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Pochodne kwasu salicylowego zawiera też wiązówka błotna. Napar z jej kwiatów łagodzi stan zapalny oraz bóle mięśni i stawów. Nie należy jednak przekraczać zalecanej dawki naparu (3 razy dziennie między posiłkami), ponieważ możemy podrażnić przewód pokarmowy.

Herbatek z kory wierzby i wiązówki błotnej powinny unikać osoby, które są uczulone na salicylany.  

Jeżeli gorączka się utrzymuje, należy zawiadomić o tym lekarza, który pomoże ustalić przyczyny wysokiej temperatury i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zobacz też: Stewia - naturalny słodzik

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/29.12.2016 15:52
Naturalnymi sposobami nie bardzo mi to wychodzi. Zawsze mi przy gorączce pomaga pyralgina, która działa szybko i radzi sobie nawet z wysoką gorączką
/20.12.2015 21:59
Nie zawsze da się gorączkę zbić naturalnymi metodami. Ja wtedy biorę ibufen, bo mam pewność, że temperatura szybko spadnie. A do tego ibufen zawiera ibuprofen, który jest przeciwzapalny, więc też pomaga w leczeniu przeziębienia.
/18.04.2013 14:00
podobno też można podać zieloną herbatę - ona wychładza od środka