POLECAMY

Zagraża nam nowy rodzaj grypy. Zmutowany wirus zabił już kilkaset osób!

Chodzi o zmutowany wirus grypy H3N2, który szalał w Australii, ale dotarł już do Europy.
Marta Słupska / 3 miesiące temu
Zagraża nam nowy rodzaj grypy. Zmutowany wirus zabił już kilkaset osób! fot. Fotolia

Wygląda na to, że mamy do czynienia z nowym, niebezpiecznym wirusem grypy. Czym jest i komu zagraża?

Grypa czy paragrypa? Jak je odróżnić?

Zmutowany wirus

Nowy wirus wywołał jedną z największych epidemii grypy w Australii: w sezonie zimowym 2017 roku zachorowało na niego 170,000 mieszkańców tego kontynentu, z czego 370 osób zmarło. Ofiarami wirusa jest m.in. siedmioro seniorów z domu spokojnej starości oraz matka dwójki dzieci, która pracowała w przychodni jako recepcjonistka. Co ciekawe – i niezbyt pocieszające – kobieta była wcześniej szczepiona przeciw grypie.

Zabójczy wirus jest prawdopodobnie mutacją wirusa H3N2. Zmienia się on na tyle szybko, że lekarze za nim nie nadążają, tzn. skuteczne do niedawna szczepionki przestają na niego pomagać.

Posiadamy szczepionki przeciwko H3N2. Wirus mutuje, więc każdego roku próbuje się przystosowywać szczepionki do nowego rodzaju mutacji. Co prawda zawsze istnieje ryzyko, że nowo powstała mutacja w jakiś sposób się na nie uodporni, niemniej jednak zaszczepienie się drastycznie zmniejsza naszą szansę na zachorowanie, dlatego warto się szczepić
– powiedziała Aleksandra Dębowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Szczepienie jest tym ważniejsze, że wraz z osobami podróżującymi między kontynentami wirus dostał się już do Europy – media podają, że przypadki zachorowania odnotowano m.in. w Irlandii i Anglii. Szacuje się, że zmutowany wirus zaatakował w tych krajach ponad 1,1 tysiąca osób, a kilka zabił. To tylko kwestia czasu nim pojawi się w Polsce – alarmują lekarze.

Specjaliści zalecają więc szczepienia – szczególnie kobietom w ciąży, seniorom i dzieciom, a także osobom cierpiącym na przewlekłe choroby. To właśnie oni są najbardziej narażeni na zachorowanie.  

Dlaczego warto się szczepić przeciwko grypie?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/miesiąc temu
A ja sobie kupiłam specjalną maskę taką antysmogową: - ozonemask.pl i uważam, że bardzo dobrze spełnia swoje funkcje, nie wiem jakbym sobie bez niej poradziła w zimę, wiem jedno dzięki niej nie chorowałam w zimę.
/2 miesiące temu
Co roku powraca pytanie, szczepić się czy nie? Oczywiście są zwolennicy i przeciwnicy. Ja akurat jeszcze nigdy się nie szczepiłem. Zdarza mi się czasem jakaś infekcja, ale na ogół niegroźna. Być może to zasługa trybu życia. Chodzę n siłownię i nie chodzi mi o nie wiem jaką sylwetkę, chodzi o ruch. Żona na wzmocnienie podaje mi tonik biovital, dobry też przy wzmożonej aktywności i na serce też. Do tego zdrowe odżywianie i dobrze jest.
/2 miesiące temu
A ja moge Wam szczerze powiedziec ze taki o to wirus panuje. Mieszkam z rodzina w Angli i zarazilismy sie takim wirusem. 2 tygodnie walczylismy z ta grypa i ciagle nawraca. Bol stawów i miesnie nie do opisania. U mnie w pracy 60% osob rowniez byla zarazona. Co tydzien jest coraz wievej przypadkow a w szpitalach niecmaja persolenu. Kolejki po 8 godzin.
POKAŻ KOMENTARZE (3)