Większość infekcji przypominających grypę to paragrypy. Zobacz 5 różnic między nimi

Masz katar, kaszel, niewysoką gorączkę? To nie jest grypa, lecz paragrypa, zwana grypą rzekomą. Sprawdź, na czym polega różnica.
Większość infekcji przypominających grypę to paragrypy. Zobacz 5 różnic między nimi fot. Fotolia

Kiedy dopada cię infekcja, której towarzyszy złe samopoczucie, osłabienie, dreszcze, myślisz – to pewnie  grypa. Najczęściej jednak jesteś w błędzie. Na grypę choruje bowiem rocznie zaledwie 5 proc. z nas. Pozostałe 90-95 proc. ma przeziębienie lub paragrypę. Najbardziej narażone na paragrypę są dzieci, ludzie w podeszłym wieku oraz osoby o obniżonej odporności. Szacuje się, że około 30-40 proc. infekcji u niemowląt to właśnie infekcje paragrypowe.

Co wywołuje paragrypę?

W okresie jesienno-zimowym  nasze organizmy, w szczególności drogi oddechowe, atakuje aż 200 różnych wirusów. 

Paragrypę wywołują zaledwie cztery wirusy:

  1. HPIV 1 - odpowiada za ostre podgłośniowe zapalenie, tzw. kurp krtani, tchawicy i oskrzeli
  2. HPIV 2 - wywołuje krup u dzieci
  3. HPIV 3 - najbardziej zjadliwy typ wirusa paragrypy powoduje zapalenie oskrzelików u niemowląt i małych dzieci (szczyt zachorowań następuje wiosną i latem)
  4. HPIV 4 (podtyp 4A i 4B) jest najmniej rozpoznany, choć to nie oznacza, że mniej zjadliwy od pozostałych.

Te 4 wirusy paragrypy są za to dla nas wyjątkowo groźne. I to nie tylko w okresie jesienno-zimowym, lecz także wiosenno-letnim (szczególnie HPIV 3).

Różnice między grypą a paragrypą

Różnice między infekcjami grypowymi a paragrypowymi najlepiej prześledzić obserwując ich przebieg. I o ile grypa właściwa ma bardzo ostry przebieg, od razu ścina nas z nóg. towarzyszy jej bardzo wysoka gorączka i mogą po niej wystąpić powikłania, o tyle paragrypa bardziej przypomina przeziębienie – infekcja rozwija się powoli i wolno ustępuje, ale "przechodzenie" jej nie niesie ze sobą takiego ryzyka powikłań jak lekceważenie grypa właściwa. 

CO ATAKUJĄ?

Grypa: cały organizm
Paragrypa: drogi oddechowe

JAKIE SĄ ICH OBJAWY?

Grypa: silne osłabienie, wysoka gorączka (nawet 41 st. C), silne bóle mięśni, stawów,żołądka, poty i dreszcze
Paragrypa: ogólne osłabienie, rozbicie, ból gardła, kaszel, gorączka  do ok. 38 st. C

UWAGA! W przypadku grypy katar pojawia się dopiero w 2.-3. dobie od wystąpienia objawów choroby, a nie równocześnie z zachorowaniem, jak ma to miejsce w przypadku paragrypy. Poza tym w przypadku grypy osłabienie jest tak duże, że chory nie może pracować.

JAKI MAJĄ PRZEBIEG?

Grypa: gwałtowny na początku, ale jeśli postępujemy właściwie infekcja trwa ok. dwóch tygodni
Paragrypa: choroba wykluwa się ok. 3-7 dni, ale trwa najdłużej do 10 dni

JAK SIĘ JE LECZY?

Grypa: objawowo, ważny jest odpoczynek zbijanie gorączki paracetamolem lub ibuprofenem (jeśli nie pomagają warto robić chłodne kąpiele, w razie braku efektów należy wezwać lekarza
Paragrypa: objawowo, również należy zbijać gorączkę, ale kluczowy jest odpoczynek, jeśli infekcja dotknęła dziecko lub osobę starszą koniecznie trzeba skontaktować się z lekarzem

UWAGA! W przypadku paragrypy lepiej nie brać lekarstw zawierających kwas acetylosalicylowy

JAKIE SĄ POWIKŁANIA?

Grypa: często zapalenie oskrzeli, płuc, zapalenie zatok, a nawet zapalenie opon mózgowych.
Paragrypa: zapalenie oskrzeli, płuc, tchawicy, krtani, gardła i zatok

Jak unikać paragrypy?

Na wirusy paragrypy nie ma szczepień! Wirusy przenoszą się głównie przez wydzieliny osoby chorej, szczególnie na powierzchniach, które często dotykamy, np. poręczach w komunikacji miejskiej czy klamkach. Wirus utrzymuje się na nich ok. 10 godzin. Zarażenie drogą kropelkową w przypadku grypy i paragrypy jest znacznie rzadsze.
Dlatego tak kluczową rolę w profilaktyce zachorowań na grypę i paragrypę odgrywają:
higiena rąk
obfitując w witaminy i substancje mineralne dieta
ruch
nieprzegrzewanie oraz niewychładzanie organizmu

Sprawdź, jakie najczęściej popełniamy błędy przy leczeniu grypy.Najważniejsze zalecenia głównego inspektoratu sanitarnego w trakcie zachorowań na grypęTu znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczący szczepień przeciw grypie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/7 miesięcy temu
Zgadza się, tym bardziej, że u dzieci trudno jest rozpoznać tak naprawdę co się dzieje i samemu w domu nie ma co leczyć dzieci, lepiej skonsultować się z lekarzem, ja umawiam po prostu wizyty domowe korzystając z aplikacji LekarzObok
/rok temu
Ja to myślę,że najgorzej jak małe dziecko ma przeziębienie wtedy nie bardzo czasami wiadomo co robić i potrzebny jest aspiratorek, wiem bo ostatnio taki miałam przypadek i kupowałam: haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie.html bardzo ułatwia zdrowienie w czasie choroby.
/rok temu
Ja generalnie niezależnie z jaką infekcją się zmagam to polegam na jonizowanej wodzie srebrnej, do kupienia jest dość droga jak tak policzyć mnogość jej zastosowań i lepiej mieć swój jonizator aquator silver ze zdrowie-dom.pl i na co dzień do picia też się przerzuciłam na jonizowaną wodę tyle tylko że alkaliczną
POKAŻ KOMENTARZE (1)