POLECAMY

Czy glukoza pomaga na kaca?

W zasadzie nie ma w stuprocentowo skutecznego sposobu na nieprzyjemne dolegliwości „dzień po”. Są jednak takie, które pomagają częściowo zniwelować przykre skutki zbyt dużej ilości alkoholu. Czy glukoza jest jednym z nich?
Czy glukoza pomaga na kaca? fot. Fotolia

Czy glukoza pomaga na kaca?

W zasadzie nie ma w stuprocentowo skutecznego sposobu na nieprzyjemne dolegliwości „dzień po”. Są jednak takie, które pomagają częściowo zniwelować przykre skutki zbyt dużej ilości alkoholu. Czy to prawda, że na kaca najlepsza glukoza

Kac to popularna nazwa zespołu dokuczliwych objawów, jakie pojawiają się nazajutrz po nadmiernym spożyciu alkoholu. Jej objawy to suchość w ustach, rozbicie, ból głowy i inne.

Ból głowy, rozdrażnienie światłowstręt, silne pragnienie, wrażliwość na hałas, drżenie mięśni, kołatanie serca, nudności i ogólnie złe samopoczucie to typowe dolegliwości, które pojawiają się nazajutrz po zakrapianej imprezie. Dzieje się tak, ponieważ etanol obecny w drinkach powoduje wiele zaburzeń biochemicznych. Do nich należą:

  • zmiany w stężeniach elektrolitów – obniżenie poziomu potasu, wapnia, magnezu i fosforanów. Wynikają one ze powodowanego przez etanol zmniejszonego ich wchłaniania, a zwiększonego wydalania.
  • obniżenie poziomu glukozy we krwi (hipoglikemia) wynikające z zaburzonej syntezy tego cukru w wątrobie.

Z tego powodu najważniejsze dla organizmu jest wyrównanie poziomu elektrolitów oraz poziomu cukru we krwi.

Nietolerancja glukozy to pierwsze ostrzeżenie przed cukrzycą. Jak rozpoznać jej objawy?

Dlaczego glukoza na kaca?

Glukoza do picia na kaca, to popularny środek na tę dolegliwość. Glukoza jest cukrem prostym, idealnym pożywieniem dla mózgu i serca. Wchłania się błyskawicznie, powodując niemal natychmiastową regenerację – energia z glukozy jest wykorzystywana przez organizm od razu. Jest idealna dla organizmu wycieńczonego i osłabionego, a taki  pewnym stopniu jest organizm, w którym krąży duża dawka alkoholu. Glukoza hamuje zmiany metaboliczne wywołane przez etanol i sprawia, że organizm szybciej się odtruwa, a więc kac mija szybciej. Warto wiedzieć, że jest jednym z głównych składników suplementów diety na kaca.

Roztwór glukozy pomaga też szybciej zwalczyć skutki odwodnienia po alkoholu. Picie alkoholu wymusza częstsze wizyty w toalecie, bo etanol blokuje działanie ważnego hormonu zagęszczającego mocz, wazopresyny. Bez niej nerki pozwalają na wydalanie znacznych ilości wody, która w normalnych warunkach byłaby przez nie pochłaniana na potrzeby organizmu. Efektem jest odwodnienie i utrata elektrolitów.

Kiedy warto zrobić test obciążenia glukozą?

Ile glukozy potrzebuje organizm żeby zwalczyć kaca?

Następnego dnia po zakrapianej imprezie warto pić dużo wody, by nawodnić organizm. Dodatek glukozy sprawia, że tkanki organizmu zostają nie tylko nawodnione, ale też odżywione. Szybciej wraca koncentracja, prawidłowa praca serca, mięśnie odzyskują siłę, bo glukoza w pierwszej kolejności odżywia mózg, serce, mięśnie oraz wątrobę, która szybciej zaczyna pozbywać się trucizny.

Jak przyrządzić glukozę na kaca?

Jak przygotować idealny roztwór glukozy? W szklance ciepłej wody rozpuść 2 łyżeczki glukozy i wymieszaj. Pij małymi łykami, powoli – najlepiej po pół szklanki co pół godziny przez pierwsze 6 godzin, a potem co godzinę.

Glukoza na kaca – dawkowanie

Najlepiej wypić roztwór glukozy zanim pojawi się kac, czyli przed pójściem spać. Najlepiej w ciągu doby wypić 6 do 8 szklanek wody z glukozą. Warto dodać także dużą szczyptę soli, by przy okazji uzupełnić elektrolity.
Zdaniem ekspertów, picie glukozy na kaca działa lepiej, gdy połączymy ją z witaminą C. Warto więc do szklanki, w której jest roztwór glukozy, dodać nie tylko sól, ale także łyżkę soku z cytrusów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 miesiące temu
Ja mogę polecić tabletki 2KC. Na początku podchodziłem sceptycznie do ich działania, ale naprawdę są skuteczne. Trzeba tylko pamiętać, żeby zażyć je przed, w trakcie i po spożywaniu alkoholu. Ratuję się nimi, zwłaszcza podczas jakiś huczniejszych imprez, jak Sylwester czy wesela.
/3 miesiące temu
Na kaca tylko jonolit. Najlepsze elektrolity !!!