Śluz w kale nie zawsze jest powodem do niepokoju

śluz w kale fot. Adobe Stock
Śluz w kale jest galaretowatą substancją wydzielaną przez błonę wyściełającą przewód pokarmowy. Nie zawsze jest objawem poważnych dolegliwości.
Ewa Cwil / 17.01.2020 13:38
śluz w kale fot. Adobe Stock

Śluz w kale pojawia się w nim wskutek zwiększonej produkcji śluzu przez błonę wyściełającą przewód pokarmowy. Zadaniem tej wydzieliny jest ochrona jelit przed kwasami żołądkowymi, a także ułatwianie przemieszczania się zawartości jelit w dół przewodu pokarmowego.

Śluz w kale: przyczyny

Zwiększona produkcja śluzu może być związana z różnymi dolegliwościami. Należą do nich:

  • biegunka,
  • zaparcie,
  • infekcje przewody pokarmowego,
  • niedrożność przewodu pokarmowego (nowotwór, ciało obce, przepuklina),
  • jelito drażliwe,
  • hemoroidy.

Śluz w kale – kiedy trzeba się niepokoić

Samo stwierdzenie obecności śluzu w kale nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak towarzyszą mu: częste wymioty, krew lub ropa w kale, szybka i znaczna utrata masy ciała, anemia, częste bóle brzucha, świąd lub ból odbytu, wtedy warto skonsultować się z lekarzem, gdyż mogą to być objawy poważnych schorzeń, np. choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby pasożytniczej.



W celu dalszej diagnostyki lekarz może zlecić posiew z kału, badanie próbki stolca na obecność pasożytów, USG jamy brzusznej, kolonoskopię lub rektoskopię.

Śluz w kale u dzieci

Najczęściej pojawia się u maluchów do 3. roku życia. Może być wynikiem zakażenia rotawirusem, wtedy towarzysza mu: gorączka, wymioty, brzydko pachnąca biegunka i rozdrażnienie.

Kolejną przyczyną śluzu w kale dzieci może być niestrawność lub alergia. Zastosowanie diety eliminacyjnej pozwala stwierdzić, jakie produkty wywołują alergię. Najczęściej są to: mleko i jego przetwory, jaja, zboża lub orzechy.

Śluz w kale dzieci pojawia się też na skutek długiej antybiotykoterapii oraz zaburzenia mikroflory jelitowej.

Więcej na ten temat:
Choroby pasożytnicze, które wymagają badań kału
Badanie poziomu kalprotektyny zamiast kolonoskopii

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA