POLECAMY

Na czym polega badanie OCT?

To jedno z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych badań oka. Dzięki niemu specjalista może dokładnie ocenić stan gałki ocznej.
Agnieszka Czechowska / 11 miesięcy temu
Na czym polega badanie OCT? fot. Fotolia

Badanie OCT to inaczej optyczna koherentna tomografia dna oka.Umożliwia obejrzenie przekrojów tkanek oka w sposób bezkontaktowy i bezinwazyjny. Nie boli, nie wymaga pozostania w szpitalu, a daje wynik porównywany do analizy wycinka tkanki pobranego operacyjnie.

Jak przebiega badanie?

Przed badaniem OCT (15-20 min wcześniej) stosuje się krople rozszerzające źrenicę. Następnie pacjent siada przed specjalnym aparatem, a lekarz obserwując na ekranie obraz dna oka,  rejestruje przekrój jego elementów. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Trwa kilka minut. Badanie OCT może być powtarzane wielokrotnie, także u kobiet w ciąży (jeśli zajdzie taka potrzeba).

3 szybkie ćwiczenia które od ręki poprawią ci wzrok

Kto powinien wykonać to badanie?

Badanie OCT pomaga zdiagnozować lub ocenić tempo rozwoju niektórych schorzeń okulistycznych. Najczęściej zleca się je w celu:

  • oceny plamki w zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD)
  • ocena dna oka w przypadku cukrzycy
  • zdiagnozowania czerniaka gałki ocznej, dystrofii plamki żółtej lub innych chorób siatkówki, naczyniówki lub  nerwu wzrokowego (jaskra, zapalenia nerwu wzrokowego, neuropatie).

Ile kosztuje badanie OCT?

Koszt badanie OCT to: od 100 zł za jedno oko.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)