Kreatynina – jakie są jej normy i kiedy warto zbadać jej stężenie?

Kreatynina to ważny wskaźnik czynności nerek. Kiedy warto zbadać jej poziom i na co wskazuje jej obniżone lub podwyższone stężenie we krwi? Na nasze pytania odpowiedziała lek. Mariola Grzesiuk-Prończuk – specjalista chorób wewnętrznych z CM Enel-Med.

Jaka jest norma kreatyniny?

Kreatynina występuje we krwi i moczu i służy do badania czynności nerek. Jej prawidłowe stężenie to 0,6-1,4 mg/dl (lub 53-115 µmol/l).

Kiedy badamy stężenie kreatyniny?

Kiedy warto ją zbadać?

Badanie stężenia kreatyniny jest badaniem przesiewowym sprawdzającym czynność nerek. Wykonuje się je też u osób leczących się na choroby, które mogą prowadzić do dysfunkcji tego narządu, np. cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze.

Poziom kreatyniny warto zbadać także przy nieprawidłowym wyniku badania moczu, przed zabiegami operacyjnymi i badaniami diagnostycznymi przeprowadzanymi z użyciem środka kontrastowego.

Podwyższenie jej poziomu wiąże się z pogorszeniem czynności nerek, a obniżenie może świadczyć o wielu chorobach. Jakich? To na naszym filmie wyjaśnia lek. Mariola Grzesiuk-Prończuk – specjalista chorób wewnętrznych z CM Enel-Med. 

Jak odczytać wyniki badań?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)