POLECAMY

Potrafisz rozpoznać ból nerek?

To pewnie nerki – myślisz gdy silny ból w środkowej części pleców. Przyczyn może być jednak wiele, ale to ból nerek wymaga szybkiej diagnozy. Więc lepiej naucz się go rozpoznawać.
Potrafisz rozpoznać ból nerek? fot. Fotolia

Ból nerek może być zlokalizowany po jednej stronie pleców lub po obu. Niekiedy promieniuje. Bywa ostry, utrudnia poruszanie się. Gdy towarzysza mu inne objawy, np. gorączka, osłabienie, problemy oddawania moczu jest sygnałem choroby.

Jak właściwie bolą nerki?

Nerki a może kręgosłup? Ból nerek zaczyna się z jednej strony – z lewej lub prawej, promieniuje do środka, rozprzestrzeniając się poziomo. Gdy dotyczy kręgosłupa, rozchodzi się pionowo w stronę karku lub nóg (drętwienie). Zwykle jest pulsujący, przypominający kolkę, napadowy, bywa skutkiem ucisku związanego z zatrzymaniem moczu. Ból kręgosłupa jest raczej tępy - wtedy oznacza zwyrodnienie. W przeciwieństwie do bólu kręgosłupa, kiedy pojawia się np. po dźwignięciu ciężaru, ból nerek następuje bez zauważalnej przyczyny (wyjątkiem jet przemarznięcie). Ponieważ postawienie diagnozy bywa trudne, najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza.

Nie tylko ból nerek – sprawdź, czy masz inne objawy 

Nerki to filtr organizmu, oczyszczający krew. Regulują gospodarkę wodną, wapniowo-fosforanową, sodową i potasową. W nerkach powstają związki regulujące ciśnienie krwi i uczestniczące w tworzeniu czerwonych krwinek. Gdy szwankują, zaczynają niedomagać także inne narządy.

Dlatego poza bólem  pleców, pojawiają się inne objawy, np.:

 • ból poniżej żeber, który nasila się podczas ruchu,
 • ogólne złe samopoczucie – senność, apatia, nadpobudliwość,
 • gorączkę, bóle głowy, zapach amoniaku w ustach, wymioty,
 • skąpomocz, brak moczu,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • mętny mocz o intensywnej, przykrej woni,
 • krwisty lub ciemno barwiony mocz,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • obrzęki kończyn oraz wokół oczu.

Ból nerek po nocy 

Miewasz bóle nerek rano albo podczas leżenia? Na tę dolegliwość skarży się wiele osób. Często jednak przyczyną są nie nerki, tylko lędźwiowy odcinek kręgosłupa – jeśli są w nim zwyrodnienia, to po kilku godzinach leżenia, szczególnie na zbyt twardym lub zapadającym się materacu, może boleć. Poranny ból w okolicach nerki, dotyka często kobiety przed miesiączką. Winne są zazwyczaj hormony, które wpływają na więzadła i mięśnie. Po kilku godzinach odpoczynku, dopóki ich nie rozruszasz, mogą sprawiać ból. Na wszelki wypadek warto jednak zrobić badanie ogólne moczu. Nieleczone choroby nerek, mogą doprowadzić do groźnych dla życia konsekwencji, m.in. do całkowitego zniszczenia tego narządu. Wtedy jedynym wyjściem jest dializa i czekane na przeszczep nerki.

Ból nerki w ciąży

Na bóle pleców uskarżają się niemal wszystkie mamy - związane są z dźwiganym ciężarem i przesunięciem środka ciężkości, a także rozluźnieniem więzadeł pod wpływem hormonów - tak ciało przygotowuje się do porodu. Jednak ból po lewej lub prawej stronie kręgosłupa może oznaczać problemy z nerkami - układ moczowy jest w ciąży szczególnie podatny na zakażenia. Może więc być objawem kolki nerkowej, odmiedniczkowego zapalenia nerek, czy - najczęściej - kamicy nerkowej, ale bywa mylony z zakażeniem dróg moczowych lub zapalenia przydatków. Kobieta w ciąży powinna zgłosić się do lekarza jak najszybciej, niezależnie od przyczyny, w przypadku takich objawów jak:

 • ból nerki o charakterze kolkowym – najczęściej złóg znajduje się po jednej stronie, 
 • zaburzenia oddawania moczu, nawet do zatrzymania, 
 • ból podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz

Gdy ból nerek i gorączka idą w parze

Świadczy to zwykle o tym, że toczy się stan zapalny w nerkach. Może być następstwem zaniedbanego zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego dróg moczowych. Oprócz tego pojawia się jedno- lub obustronny ból w okolicy lędźwiowej – może promieniować do pachwiny. Zapaleniu nerek towarzyszyć mogą tez dreszcze i ogólnie złe samopoczucie.

Co robić, gdy bolą nerki?

Jeśli podejrzewasz, że ból pleców to może być choroba nerek, nie odkładaj wizyty u lekarza. Kłucie w nerce, wraz z innymi towarzyszącymi mu objawami, często świadczy o poważnych schorzeniach, takich jak: kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, niewydolności nerek, czy torbieli, a nawet chorobie nowotworowej. 
Lekarz zleci najpierw ogólne badanie moczu. Możesz je zrobić wcześniej, by na wizytę iść już z wynikami. Później będą konieczne dodatkowe badania moczu oraz usg nerek.

Sprawdź, jak leczy się choroby nerek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)