ból nerki fot. Adobe Stock

Ból nerek to sygnał wielu chorób. Jak go rozpoznać i co oznacza?

„To pewnie nerki” – myślisz, gdy czujesz silny ból w środkowej części pleców. Jeśli to faktycznie nerki, to wymagają natychmiastowej diagnozy lekarskiej.
/ 04.07.2019 15:24
ból nerki fot. Adobe Stock

Może być zlokalizowany po jednej stronie pleców lub po obu. Czasem promieniuje. Ból nerki (lub obu nerek) bywa ostry, może utrudniać poruszanie się. Gdy towarzyszą mu inne objawy, np. gorączka, osłabienie, problemy z oddawaniem moczu, jest sygnałem choroby.

Spis treści:

Jak bolą nerki?

To nerki, a może kręgosłup? No właśnie. Łatwo pomylić te dwa rodzaje bólu.
Ból nerek zaczyna się z jednej strony – z lewej lub prawej i promieniuje do środka, rozprzestrzeniając się poziomo. Natomiast gdy dotyczy kręgosłupa, rozchodzi się pionowo w stronę karku lub nóg i odczuwalny jest też jako drętwienie.
Ból nerek zwykle jest pulsujący, przypominający kolkę, napadowy, bywa skutkiem ucisku związanego z zatrzymaniem moczu. Ból kręgosłupa jest raczej tępy - wtedy może oznaczać zwyrodnienie. Ból nerek następuje bez zauważalnej przyczyny (wyjątkiem jest przemarznięcie). Postawienie właściwej diagnozy bywa trudne, dlatego z takim bólem najlepiej udać się do lekarza.

kryteria ból nerek ból kręgosłupa
miejsce środek i boki pleców,
promieniuje poziomo
środek lub dół pleców,
promieniuje pionowo
rodzaj bólu przeszywający, pulsujący tępy, jednostajny
przyczyna bez zauważalnej przyczyny po dźwignięciu ciężaru,
po długim siedzeniu lub staniu

Inne objawy chorych nerek

Nerki to narząd pełniący bardzo ważne funkcje w organizmie. Filtrują i oczyszczający krew, regulują gospodarkę wodną, wapniowo-fosforanową, sodową i potasową. W nerkach powstają związki regulujące ciśnienie krwi i uczestniczące w tworzeniu czerwonych krwinek. Gdy szwankują, zaczynają niedomagać także inne narządy.

Choroby nerek poza bólem pleców dają też inne objawy, np.:

 • ból poniżej żeber, który nasila się podczas ruchu,
 • ogólne złe samopoczucie – senność, apatia, nadpobudliwość,
 • gorączkę, bóle głowy, zapach amoniaku w ustach, wymioty,
 • skąpomocz, brak moczu,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • mętny mocz o intensywnej, przykrej woni,
 • krwisty lub ciemno barwiony mocz,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • obrzęki kończyn oraz wokół oczu.

O czym ten ból może świadczyć?

Ból nerek albo jednej nerki może być sygnałem wielu chorób. Do najważniejszych z nich należą:

Zapalenie nerek

Rozróżniamy kilka rodzajów zapalenia nerek: kłębuszkowe, śródmiąższowe i odmiedniczkowe.

 • Kłębuszkowe zapalenie nerek - pojawia się zwykle tydzień po infekcji organizmu, wywołują je wirusy lub bakterie. Innymi objawami kłębuszkowego zapalenia nerek poza bólem w plecach są: kłopoty z oddawaniem moczu, obrzęk nóg i twarzy, utrata apetytu.
 • Śródmiąższowe zapalenie nerek - najczęściej pojawia się jako skutek uboczny stosowania pewnej grupy leków. Wśród objawów mogą się znaleźć: ból lędźwi, gorączka, skąpomocz, wysypka na ciele, bóle stawów.
 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek - zaliczane do najciężej odmiany zapalenia nerek, stoi za nim zakażenie bakteriami. Objawy to: ból w okolicy lędźwiowej, nudności i wymioty, gorączka, bolesne parcie na mocz i pieczenie w trakcie jego oddawania, krew w moczu.

Kolka nerkowa

Wywołują ją złogi, czyli kamienienie w drogach moczowych. Moczowody przestają być drożne i swobodny przepływ moczu zostaje zablokowany. Charakterystycznymi objawami kolki nerkowej są:

 • nagły, silny ból w okolicy lędźwiowej
 • parcie na mocz
 • krew w moczu
 • nudności i wymioty
 • gorączka i pocenie się

Wodonercze

Gdy z powodu utrudnionego odpływu dojdzie do nagromadzenia moczu w nerce, mówimy o wodonerczu. Ta choroba nie daje charakterystycznych tylko dla siebie objawów (są one trudne do połączenia akurat z nią) - wzdęcia, ból brzucha, zmniejszony apetyt. Charakterystyczne stają się (jeśli wystąpią) dopiero trudności w oddawaniu moczu i ból w okolicy lędźwiowej.

Torbiel nerki

Najczęściej nie wymagają leczenia. Zwykle wykrywane są podczas badania USG zleconego z innej przyczyny. Torbiel nerki to przestrzeń w jej miąższu wypełniona płynem. Jeśli zaczyna rosnąć i dawać objawy, to zwykle jest wskazanie do jej usunięcia. Poza bólem w okolicy nerek daje uczucie ucisku w brzuchu i dolegliwości żołądkowe.

Nowotwór nerki

Nie jest powszechny, ale chociaż atakuje rzadko, jest bardzo niebezpieczny. Rak nerek długo może nie dawać żadnych objawów. Dlatego jeżeli czujesz ból w okolicy nerek, zauważysz krew w moczu i do tego zaczniesz chudnąć i i stracisz apetyt, koniecznie idź do lekarza. Nowotwór nerek może wywoływać też gorączkę, obrzęki nóg i osłabienie organizmu.

Ból nerek po nocy 

Miewasz bóle nerek rano albo podczas leżenia? Na tę dolegliwość skarży się wiele osób.
Często jednak przyczyną wcale są nie nerki, tylko lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
Jeśli są w nim zwyrodnienia, to po kilku godzinach leżenia, szczególnie na zbyt twardym lub zapadającym się materacu, może cię boleć w okolicach nerek.

Poranny ból w okolicach nerki dotyka często kobiety przed miesiączką. Winne są zazwyczaj hormony, które wpływają na więzadła i mięśnie. Po kilku godzinach odpoczynku, dopóki ich nie rozruszasz, mogą sprawiać ból. Na wszelki wypadek warto jednak zrobić badanie ogólne moczu.

Ból w okolicy nerek w ciąży

Na bóle pleców uskarżają się niemal wszystkie przyszłe mamy. Związane to jest z dźwiganym ciężarem i przesunięciem środka ciężkości, a także rozluźnieniem więzadeł pod wpływem hormonów. W ten sposób ciało przygotowuje się do porodu.

Jednak ból po lewej lub prawej stronie kręgosłupa może oznaczać problemy z nerkami - układ moczowy jest w ciąży szczególnie podatny na zakażenia. Może więc być objawem kolki nerkowej, odmiedniczkowego zapalenia nerek, czy - najczęściej - kamicy nerkowej, ale bywa mylony z zakażeniem dróg moczowych lub zapalenia przydatków.

Kobieta w ciąży powinna zgłosić się do lekarza jak najszybciej, niezależnie od przyczyny, w przypadku takich objawów jak:

 • ból nerki o charakterze kolkowym – najczęściej złóg znajduje się po jednej stronie, 
 • zaburzenia oddawania moczu, nawet do zatrzymania, 
 • ból podczas oddawania moczu, uczucie parcia na pęcherz

Co robić, gdy bolą nerki?

Jeśli podejrzewasz, że ból pleców to może być choroba nerek, nie odkładaj wizyty u lekarza. Lekarz zleci najpierw ogólne badanie moczu. Możesz je zrobić wcześniej, by na wizytę iść już z wynikami. Później będą konieczne dodatkowe badania moczu oraz pewnie też USG nerek.
W zależności od diagnozy dalsze postępowanie może być różne. Trzeba pamiętać, że ból nerki to objaw, więc leczyć należy nie jego, ale przyczynę, czyli chorobę właściwą.

Nieleczone choroby nerek, mogą doprowadzić do groźnych dla życia konsekwencji, m.in. do całkowitego zniszczenia tego narządu. Wtedy jedynym wyjściem może okazać się dializa i czekane na przeszczep nerki.

Zobacz też:10 zasad, dzięki którym zachowasz nerki w dobrej formieNerki – jak rozpoznać ich choroby? Kompendium wiedzy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/03.11.2018 11:58
widać że pojęcia nie macie o medycynie, nerki nie bolą chyba że są chore, albo nauczcie się gramatyki albo podszkolcie się w dziedzinie medycyny.