POLECAMY

W ciąży to bardzo ważne! 6 informacji, które pomogą ci dobrze zbadać glukozę.

Na badanie to zarezerwuj minimum 2 godziny i weź ze sobą... cytrynę. Co jeszcze warto wiedzieć o teście obciążenia glukozą w ciąży? Sprawdź!
Diana Ożarowska-Sady / 11 miesięcy temu
W ciąży to bardzo ważne! 6 informacji, które pomogą ci dobrze zbadać glukozę. fot. Fotolia

1. Termin badania - nie zawsze między 24-28 tygodniem ciąży!

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, każda kobieta w ciąży powinna zbadać poziom glukozy na czczo – test taki przeprowadza się na samym początku ciąży (zwykle ok. 9–10 tygodnia). Jeśli wyniki będą prawidłowe, kolejne badanie robi się między 24 a 28 tygodniem ciąży. To tzw. test OGTT albo inaczej test obciążenia glukozą czy  krzywa cukrowa.
Jeżeli wynik badania glukozy na czczo będzie nieprawidłowy jest to wskazaniem do wcześniejszego zrobienia OGTT, podobnie jak w przypadku podwyższonego ryzyka wystąpienia cukrzycy w ciąży (do czynników, które je podnoszą należy np. dziedziczna skłonność do cukrzycy, insulinooporność).
 
 
2. Skierowanie na OGTT - także robione odpłatnie!
W każdym z tych przypadków skierowanie na badanie (nawet robione odpłatnie, cena w przedziale 10-20 zł) musi wystawić lekarz (zwykle prowadzący ciążę ginekolog, ewentualnie twój lekarz rodzinny). Jeszcze kilka lat temu OGTT miało często formę uproszczoną – wymagającą podania 50 g glukozy i tylko dwukrotnego pobrania krwi. Ale od 2014 roku w przypadku ciężarnych wykonuje się testy trzypunktowe, po wypiciu roztworu sporządzonego z 75 g glukozy (pielęgniarka rozpuszcza ją w wodzie).
Ważne! W przypadku kobiet, które mają stwierdzoną cukrzycę w ciąży, test OGTT wykonuje się również kilka tygodni (4–6) po porodzie, gdy poziom hormonum zacznie się normować, a wraz z nim gospodarka węglowodanowa.
 
 

3. Przygotowanie do testu obciążenia glukozą - weź cytrynę!

Dowiedz się z wyprzedzeniem w swojej przychodni, czy potrzebną do wykonania glukozę masz kupić sama w aptece (recepta nie jest konieczna), czy też jest ona wydawana już w punkcie pobrań.
  • Zanim przyjdziesz na badanie przez minimum 3 poprzedzające je dni staraj się być na swojej normalnej diecie (szczególnie nie zwiększaj, ani nagle nie ograniczaj węglowodanów – takie zmiany w menu odbiją się bowiem na wynikach.
  • By ich nie zafałszować, w poprzedzających badanie dniach nie należy też zwiększać (ani zmniejszać) aktywności fizycznej.
  • Lepiej także unikać stresu.
  • Do punktu pobrań trzeba przyjść na czczo  – z zachowaniem ok. 12 godzin przerwy od ostatniego posiłku i  najlepiej po co najmniej 8 godzinach snu.
  • Weź ze sobą cytrynę. Roztwór glukozy, który będziesz musiała wypić, jest słodki niczym ulepek. nawet wielbicielka słodyczy może mieć problem z jego przełknięciem. Do kubeczka, w którym go dostaniesz, możesz jednak wcisnąć sok z połówki cytryny. Nie wpłynie to negatywnie na wynik badania, a sprawi, że glukozowy roztwór będzie niczym słodka lemoniada.
 
 
4. Pobranie krwi – robi się aż 3 razy!
Pierwsze pobranie krwi w ramach testu OGTT robi się na czczo, potem dostajesz do wypicia roztwór z 75 g glukozy. Powinnaś go wypić w ciągu 5 minut (wydłużenie tego czasu zafałszuje wyniki!). Możesz ewentualnie przepłukać usta łykiem wody, ale nie sięgaj np. po cała szklankę.
Następne pobranie krwi masz po godzinie, a ostatnie po 2 godzinach od pierwszego.
 

5. W trakcie badania – zostań na miejscu!

Przez cały czas testu powinnaś pozostać w przychodni – najlepiej usiądź w poczekalni. Nie wędruj po schodach, ani nie wychodź na małe sprawunki. To ważne z 2 powodów:
  • aktywność przyspiesza spalanie glukozy, co może zafałszować wyniki
  • niektórym ciężarnym robi się po wypiciu roztworu glukozy słabo, dobrze zatem być w bezpiecznej pozycji i mieć w pobliżu kozetkę czy pomocną pielęgniarkę.
Jeszcze jedno! Gdy wypijesz glukozę, twoje maleństwo może zacząć intensywniej niż normalnie się ruszać. To normalne. Oczywiście jeśli jednak coś by cię zaniepokoiło, zgłoś to pielęgniarce.
 
 

6. Normy – wyniki zawsze powinien zobaczyć lekarz!

Cukrzycę w ciąży rozpoznaje się, gdy minimum 1 wynik wynosi:
  • na czczo ≥ 92 mg/dl (5,1 mmol/l)
  • po 1h ≥ 180 mg/dl (10,0 mmol/l),
  • po 2h ≥ 153 mg/dl (8,5 mmol/l). 
Choć normy poziomu glukozy są ustalone, wynik badania i tak powinnaś pokazać swojemu lekarzowi. 
 

Przeczytaj także o tym, jaki wpływ na ciążę ma niedoczynność tarczycy 

Tu znajdziesz informacje o badaniach prenatalnych!

A tu dowiesz się więcej na temat innych badań.

 
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)