Zwłóknienie płuc: przyczyny, objawy, leczenie

zwłóknienie płuczwłóknienie płuc fot. Adobe Stock
Zwłóknienie płuc jest chorobą pęcherzyków płucnych, wokół których tworzą się blizny zmniejszające elastyczność płuc i ich wydolność.
Ewa Cwil / 06.02.2020 13:48
zwłóknienie płuczwłóknienie płuc fot. Adobe Stock

Zwłóknienie płuc diagnozuje się u ludzi w różnym wieku, choć najwięcej diagnoz stawia się u osób starszych i płci męskiej. Choroba nosi też nazwę śródmiąższowego zapalenia płuc i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Drobne miejscowe zmiany nie są groźne, jeśli jednak dotyczą dużych obszarów płuc, sprawiają, że nie pracują one prawidłowo, w wyniku czego organizm może pobierać jedynie ograniczoną ilość tlenu.

Zwłóknienie płuc:

  1. Przyczyny
  2. Objawy
  3. Diagnozowanie
  4. Leczenie
  5. Powikłania

Przyczyny zwłóknienia płuc

Wśród czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby wymienia się najczęściej:

  • nałogowe palenie tytoniu,
  • długotrwałe wdychanie zanieczyszczonego powietrza (np. włókna azbestu, pył zbożowy, odchody ptaków),
  • radioterapię płuc (np. w przypadkach raka płuca lub piersi),
  • leki chemioterapeutyczne, niektóre antybiotyki, leki stosowane przy arytmii serca,
  • choroby płuc: gruźlica, zapalenie płuc, toczeń, sarkoidoza, twardzina,
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Czasami obserwuje się tzw. idiopatyczne zwłóknienie płuc, czyli o niewiadomym pochodzeniu, samoistne. W płucach toczy się wtedy stan zapalny, który prowadzi do bliznowacenia tkanki.

Na zwłóknienie płuc szczególnie narażone są osoby pracujące w zanieczyszczonym powietrzu: w tartakach, szlifierniach, kopalniach, w budownictwie oraz osoby palące papierosy.

Objawy zwłóknienia płuc

Początkowo choroba nie daje żadnych symptomów, dlatego trudno uchwycić ją na wczesnym etapie. Zaawansowane zwłóknienie płuc wywołuje:

  • częsty kaszel,
  • bóle głowy,
  • chroniczne zmęczenie,
  • spłycony oddech,
  • trudności z podejmowaniem aktywności fizycznej,
  • spadek masy ciała,
  • obrzęki nóg,
  • stany podgorączkowe,
  • powiększenie wątroby.

W przypadku radioterapii ciężkość uszkodzenia płuc i stanu pacjenta zależy od tego, czy oba płuca były narażone na promieniowanie, jaka była całkowita dawka promieniowania i czy jednocześnie stosowano chemioterapię.

Zwłóknienie płuc może upośledzać działanie całego organizmu – jeśli duże obszary płuc ulegną zwłóknieniu. Dlatego przy zaobserwowaniu powyższych objawów lub ich części , koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza pulmonologa. Pewne odmiany choroby nie są groźne dla zdrowia.

Diagnozowanie zwłóknienia płuc

Dolegliwość stwierdza się nie tylko na podstawie wywiadu z pacjentem, ale też dzięki uzyskaniu informacji wynikających z różnych badań: Rtg klatki piersiowej, USG serca, spirometrii, oksymetrii, próby wysiłkowej, bronchoskopii, biopsji.

Leczenie zwłóknienia płuc

Choroba jest nieodwracalna – powoduje trwałe uszkodzenia struktury i funkcji płuc. Leczenie zależy od nasilenia zmian i występujących objawów. Stosuje się kortykosteroidy, acetylocysteinę oraz leki hamujące działanie układu odpornościowego i tlenoterapię. W zaawansowanych przypadkach zwłóknienia płuc jedyną szansą na normalne życie jest przeszczep płuc.

Powikłania zwłóknienia płuc

Do najczęstszych powikłań tego schorzenia należą cztery schorzenia, które mogą przyczynić się do skrócenia życia pacjenta:

Nadciśnienie płucne

Problem dotyczy wyłącznie tętnic płucnych, a nie naczyń krwionośnych w całym ciele. Zbliznowaciała tkanka naciska na drobne tętnice i naczynia włosowate płuc, podnosząc w nich oraz prawej komorze serca ciśnienie krwi. Nieleczone nadciśnienie płucne może prowadzić do śmierci.

Serce płucne

Jest to niewydolność prawej komory serca. Powstaje w wyniku opisanych wyżej zmian, czyli nadciśnienia płucnego.

Niewydolność oddechowa

Bywa ostatnim etapem przewlekłej choroby płuc. Do niewydolności oddechowej dochodzi, gdy poziom tlenu spada do niskiego poziomu, stanowiącego zagrożenie życia

Nowotwór złośliwy płuc

Trwające latami zwłóknienie płuc podnosi ryzyko powstania raka płuc.

Więcej o dolegliwościach układu oddechowego:
Objawy zapalenia płuc
Jak rozpoznać gruźlicę płuc

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA