strzykawka, krew fot. Fotolia

Żółtaczka typu B

Chorobę tę wywołuje jeden z najbardziej zakaźnych i niebezpiecznych wirusów. Wiadomo, że przyczynia się m.in. do rozwoju raka wątroby. Sprawdź, czy nie masz jego objawów!
Agnieszka Czechowska / 30.08.2017 10:33
strzykawka, krew fot. Fotolia

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV), zwane także żółtaczką typu B lub żółtaczką wszczepienną to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Na świecie z wirusem tym żyje ponad 350 mln ludzi. Część z nich będzie musiała zmagać się z poważnymi powikłaniami, jakie ta choroba może wywoływać, m.in. z marskością wątroby. Niekiedy żółtaczka typu B  przybiera wyjątkowo niebezpieczną, szybko postępującą postać, która w ciągu kilku godzin od zakażenia sieje nieodwracalne spustoszenie w organizmie. Ale dość już straszenia! Żółtaczce typu B możne skutecznie zapobiegać, bo przeciwko wirusowi, który ją wywołuje, są skuteczne szczepienia.

Jak można zarazić się żółtaczką typu B

Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt z krwią lub wydzielinami osoby chorej. Żeby się zarazić, wystarczy kropla krwi niewidoczna gołym okiem. Do większości zakażeń dochodzi w placówkach służby zdrowia. Przyczyną przenoszenia się wirusa są źle wysterylizowane narzędzia. Zarazić się można również:

  • przez kontakty seksualne z osoba chorą
  • w czasie zabiegów w salonach kosmetycznych
  • w czasie wykonywania akupunktury zanieczyszczonymi igłami
  • w czasie wykonywania tatuażu
  • w czasie leczenia pijawkami
  • WZW B przenika przez łożysko - jeśli więc ciężarna jest nosicielką, dziecko prawdopodobnie będzie nim również

Objawy żółtaczki typu B

Na początku pojawiają się tzw. objawy zwiastunowe, które przypominają grypę. Z czasem dołączają do nich sygnały ze strony wątroby: jasny stolec, ciemny mocz, żółte zabarwienie skóry i twardówek, ból pod prawym żebrem. Niekiedy pojawia się anemia. Na tym etapie u niewielkiej grupy pechowców rozwija się tzw. postać nadostra wirusowego zapalenia wątroby typu B. Wówczas w szybkim tempie pojawiają się objawy niewydolności wątroby (nasilona żółtaczka, zmiany neurologiczne w tym śpiączka) i konieczny bywa przeszczep tego organu. Niebezpieczna jest postać przewlekła żółtaczki typu B. Latami nie powoduje ona żadnych objawów, a ostatecznie prowadzi m.in. do marskości wątroby (rozwija się ona u 8- 20 procent osób po 5 latach trwania przewlekłego zakażenia HBV) lub raka wątroby.

Co oznacza żółtaczka u niemowlaka?

Leczenie żółtaczki typu B

W leczeniu stosuje się preparaty, które mają ograniczyć namnażanie się wirusa w organizmie. Zwykle są to: lamiwudyna lub interferon alfa.

Szczepienie przeciwko żółtaczce typu B

Od 1994 r. w Polsce na WZW B obowiązkowo szczepi się wszystkie niemowlęta. Osoby, które urodziły się wcześniej powinny rozważyć możliwość doszczepienia się. Wskazane jest to szczególnie w przypadku osób przygotowujących się do zabiegów operacyjnych przewlekle chorych, takich, które mają na co dzień do czynienia z osobą zakażoną. Koszt dawki - ok. 60 zł (konieczne są 3 dawki).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)