3 najczęstsze przyczyny zatkanych uszu

Rozmawiasz z kimś i nagle zaczynasz gorzej słyszeć. Masz wrażenie, że coś zatyka Ci uszy. Przeczytaj, jak sobie z tym radzić
Zatkane uszy fot. Fotolia

Przyczyny zatykania się uszu są różne. I choć dolegliwość ta czasem niepokoi, nie jest niebezpieczna. W niektórych przypadkach możemy pomóc sobie sami, w innych przydaje się fachowa porada lekarska. Oto najczęstsze przyczyny zatkanych uszu:

1. Zatkane ucho. Powód? Nadmiar woskowiny

Jest to naturalna wydzielina ucha. Jednak uszy niektórych osób produkują nadmierną ilość woskowiny, co może prowadzić do powstawania tzw. czopów. Mogą być tak duże, że zatykają kanał uszny, osłabiając słuch.

  • Wybierz się do laryngologa. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną uczucia zatkania ucha jest rzeczywiście nagromadzona woskowina. Jeśli tak, usunie ją, przepłukując ucho wodą.
  • Tego nie rób. Nie usuwaj sama stwardniałej woskowiny nawet specjalnymi patyczkami. To nic nie da, a łatwo możesz uszkodzić błonę bębenkową. Jeśli masz skłonność do gromadzenia woskowiny, wypróbuj płyny do czyszczenia uszu (np. Audispray). Ale też w porozumieniu z lekarzem. W niektórych przypadkach płukanie ucha jest niebezpieczne.

2. Zatkane ucho. Powód? Zapalenie trąbki Eustachiusza

Uczucie zatkania uszu często towarzyszy silnemu katarowi, ponieważ obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzenić się na przewody słuchowe, tzw. trąbki Eustachiusza (łączą uszy z nosem). W rezultacie przewody te zamykają się. Jeśli katary powtarzają się często, nie są leczone, może dojść do trwałej niedrożności którejś trąbki Eustachiusza, a nawet do jej zapalenia. W uchu gromadzi się wtedy płyn, następnie gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia, zatkania.

  • To trzeba leczyć. Czasem pomagają krople do nosa, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej. Niekiedy może być jednak konieczny zabieg. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu z ucha płynu.

3. Zatkane ucho. Powód? Nagłe zmiany ciśnienia

Zdarzają się podczas lotu samolotem. Do ucha jest wtłaczane wtedy dużo powietrza. Uciska ono trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do jej zwężenia. Powietrze nie może wydostać się z ucha, powstaje wrażenie jego zatkania.
Jak sobie z tym radzić. Jest kilka sprawdzonych sposobów:

  • podczas startu i lądowania siedź prosto, aby ułatwić odpływ powietrza;
  • zamknij usta i zatykając nos, delikatnie staraj się wydmuchiwać nim powietrze na zewnątrz;
  • możliwie często przełykaj ślinę, żuj gumę, ssij cukierki, ziewaj.

Czasem potrzebna jest fachowa pomoc. Jeżeli problemy z uszami nie miną w ciągu 3–5 godzin po podróży, warto poradzić się lekarza. Może okazać się konieczne udrożnienie trąbki.

Zatkane ucho. Kilka ważnych rad

  • Nie należy zbyt często czyścić uszu patyczkami. Może to spowodować tzw. wtórną głuchotę. Częste drażnienie błony bębenkowej sprawia, że staje się ona coraz grubsza, mniej elastyczna i nie może prawidłowo przenosić dźwięku.
  • Jeśli musisz lecieć samolotem, a masz katar, na godzinę przed startem i lądowaniem wpuść do nosa krople obkurczające śluzówkę (np. Otrivin). Zapobiegniesz zamknięciu przewodu słuchowego.
  • Jeśli kłopoty z uszami (ból, uczucie zatkania, szumy, osłabienie słuchu) trwają 2–3 dni lub często się powtarzają, zawsze należy poradzić się laryngologa. Przyczyny tego mogą być różne, m.in. zapalenie ucha środkowego, pęknięcie błony bębenkowej.
Dowiedz się więcej o problemach z zatykaniem uszu z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

(EB)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (103)
/8 miesięcy temu
Już nigdy nie będę używała patyczków. Musiałam się nawstydzić u laryngologa. Starczy tego dobrego, kupiłam fonix i koniec z nadmiarem woskowiny.
/rok temu
Często sami sobie robimy krzywdę, czyszcząc uszy patyczkami. Woskowina dostaje się głębiej i robi się korek w uszach. Lepiej używać fonixa i bezpiecznie oczyszczać ucho z nadmiaru woskowiny, niż biegać do laryngologa.
/2 lata temu
Mam od tygodnia zatkane ucho lewe a na prawe mało co słyszę, stało się to nagle...był;am na płukaniu uszu i pani doktor stwierdziła że nie wie przyczyny niesłyszenia bo uszy są czyste. Co mam robić , co o może być. słyszę szumy. nie mam kataru ani nie jestem przeziębiona.. do laryngologa dostanę się w kwietniu dopiero,nie stać mnie na prywatne wizyty, już świruję od tej głuchoty- ratunku
POKAŻ KOMENTARZE (100)